Brazília - plavba po Amazonke

Plavba po Amazonke jednoznačne vonia dobrodružstvom. Nejedná sa o lacnú záležitosť, ale ani o bežný zážitok! Do hĺbky pralesa sa poplavíme na privátnej lodi M/S Dorinha s troma palubami, 12 kajutami, knižnicou a plnou penziou na palube.  Vypravíme sa so skúseným kapitánom Mo, ktorý sa narodil v roku 1943 v blízkosti malej dedinky Coari na brehoch rieky Amazonky. Počas svojho detstva sa učil angličtinu čítaním amerických novín a pracoval ako účtovník. 15 rokov riadil hotel v Manause a potom pôsobil ako miestny odborník na Amazonku.. Prvýkrát viedol expedíciu v roku 1971, od tých čias sa Mo stal najlegendárnejším amazonským sprievodcom. Baví ho zdieľať informácie o prírodnej histórii a ľuďoch v tejto oblasti, kde sa narodil a prežil svoj život.

 

PRÍRODNÉ KRÁSY   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   PLÁŽ   I   PLNÁ PENZIA

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 20 osôb. Garancia realizácie už od 12 osôb.

Termín Počet dní Osoba Poznámka
06.02. 2021 - 19.02. 2021 14 6 380 EUR uzavreté
PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Vitajte v Manaus! Manaus sa nachádza uprostred amazonského dažďového pralesa pozdĺž brehov rieky Negro, je hlavným mestom obrovského štátu Amazonas a je hlavným východiskovým bodom pre okolité amazonské pralesy. Prístup do mesta je predovšetkým lietadlom alebo loďou a práve táto izolácia pomohla zachovať okolité prírodné prostredie a kultúru mesta Manaus. Oddych a večera v hoteli na brehu rieky Rio Negro.

2. DEŇ I Nalodenie v Manaus - naše expedičné plavidlo už čaká pri móle hotela. Privíta nás kapitán a odborník na Amazonku Moacir, ktorého prezývajú „kapitán Mo“. Poplavíme sa po prúde k miestu s poetickým názvom „Svadba vôd“. Vody Rio Negro v čajových tónoch zdieľajú rovnaký kanál s hnedastými vodami rieky Solimões, čo vedie k nápadnému vizuálnemu fenoménu nazývanému „Stretnutie vôd “. Tieto dva prítoky formujú Amazonku bez toho, aby sa zmiešali v dĺžke viac ako 9 kilometrov! Plavba pokračuje proti prúdu Solimões. Plavíme sa celé popoludnie a večer, počas plavby si vychutnáme skvelú plnú penziu.

3. - 4. DEŇ I Preskúmame oblasť rieky Bedajos. Táto oblasť sa pýši najväčším počtom kaučukovníkov. Miestni pracovníci nám ukážu, ako sa ku kaučuku zo stromov dostať, aby mohol byť poslaný do tovární v Manause. Mesto Tefé bolo kedysi známe ako stará dedina Ega, kde v polovici 18. storočia slávny anglický prírodovedec Henry W. Bates strávil mnoho rokov. Bates bol najslávnejší pre svoju výpravu do amazonských dažďových pralesov s Alfredom Russelom Wallaceom, ktorá sa začala v roku 1848. Wallace sa vrátil do Anglicka v roku 1852, ale svoju zbierku vzoriek stratil na spiatočnej plavbe, keď jeho loď zachvátil požiar. Keď sa Bates vrátil domov v roku 1859 po celých jedenástich rokoch, poslal späť viac ako 14 712 druhov vzoriek na troch lodiach. Väčšinu Batesových exemplárov tvoril hmyz, z ktorého 8 000 vzoriek bolo považovaných vo vede za nové druhy. Bates zaznamenal svoje zistenia vo svojej najznámejšej práci „Prírodovedec na rieke Amazonka“. Zakotvíme a na jednom z najlepších miest na rieke Solimões budeme objavovať a pozorovať leňochodov a opice.

5. - 7. DEŇ I V priebehu nasledujúcich dvoch dní preskúmame oblasť Coari, ktorá je miestom narodenia nášho kapitána. Coari je jedno z najzaujímavejších miest v regióne. Preskúmame jazero za mestom a užijeme si čas na pláži Jurupari. Naša cesta bude pokračovať po prúde, do dediny Anori. Uvidíme krásne lekná a iné vodné rastliny a navštívime plávajúce mesto Anamã. Pri plavbe po prúde rieky Solimões bude čas na rozhovory s kapitánom, ktorý nám predstaví svoj život na Amazonke a podelí sa o niektoré z jeho nekonečných fascinujúcich príbehov.

8. - 9. DEŇ I Návrat do rušného prístavu Manaus, prehliadka mesta. Navštívime najvýznamnejšie pamiatky – budovu opery, miestny trh a katedrálu. Skoro ráno sa vydáme na ornitologický výlet pozdĺž rieky Pagodao. Táto oblasť dáva skutočný pocit hlbokej amazonskej džungle. Užijeme si chladné, osviežujúce kúpanie v bezpečných vodách Rio Negro, možno aj v spoločnosti delfínov, keďže rieka poskytuje dobré príležitosti na ich pozorovanie. Neskôr vyrazíme do Rio Cuieras, aby sme pozorovali iný druh lesa, campinhu, s krovinatými stromami, suchozemskými orchideami a broméliami, a lišajníkmi rastúcimi na bielom piesku.Večer si užijeme špeciálne BBQ na jednej z piesočnatých pláží pri veľkom ohni. Dnes budete mať možnosť spať v tradičnej hojdacej sieti v krytom prístrešku na brehu.

10. - 12. DEŇ I Pokračujeme v plavbe po Rio Cuieras, míňame malý prítok a vodopády. Cez deň sa bližšie pozrieme na miestne rodiny „caboclo“, ktoré poskytujú príležitosť dozvedieť sa viac o ich živote v amazonskej džungli. V závislosti na počasí budeme v noci hľadať južný kríž a ďalšie súhvezdia južnej pologule. Dva dni strávime objavovaním oblasti Anavilhanas so 400 ostrovmi. Je to jedno z najväčších riečnych súostroví na svete. Oblasť je známa veľkým množstvom vtáčích druhov, ako sú tukany, papagáje a ary. Presadneme do kánoe a budeme hľadať vtáky a iné zvieratá. Večerný prieskum v kanoe nám umožní vidieť neutíchajúci aktívny nočný život. Navštívime tiež Novo Airao - mesto, v ktorom sa stavajú tradičné amazonské lode.

13. - 14. DEŇ I Po návrate do Manausu navštívime múzeum kaučukovníkov Serengau Villa Paraiso, kde budeme môcť nahliadnuť do života kaučukových barónov 19. storočia. Pokračujeme do Aldeia Tupé a navštívime domorodý kmeň Dessana, ktorý nám predvedie tradičnú tanečnú oslavu. Návrat do Manausu, záverečná večera vo veľmi typickej brazílskej reštaurácii Churrascaria Buffalo a posledná noc na palube nášho plávajúceho domu. Vylodenie v Manause, naša expedícia končí. Presun na letisko.

UPOZORNENIE: Keďže vyššie uvedený program je expedičnou plavbou do vzdialených miest rieky Amazonky, konečný itinerár sa môže zmeniť. Prípadné zmeny vyššie uvedenej trasy z dôvodu hladín vody a námorných dôvodov sa budú denne oznamovať na palube.

LOĎ M/S DORINHA: Dorinha bola slávnostne uvedená do prevádzky v máji 2005. Bola postavená na ubytovanie cestujúcich v rodinnej, súkromnej a útulnej atmosfére. Má 12 dvojlôžkových klimatizovaných kajút s poschodovými posteľami, vlastnou kúpeľňou a veľkými oknami. Má celkom 3 paluby: hlavnú palubu – nachádzajú sa na nej kajuty, priestory pre posádku a kuchyňa, hornú palubu - kajuty, kapitánsky mostík, reštaurácia a knižnica. Vrchná paluba je slnečná terasa, ideálna na relaxáciu, stretnutia, semináre alebo nočné pozorovania. K dispozícii je tiež plavecká plošina mimo kormy, ktorá je ideálna na skákanie do rieky. Loď poskytuje knižnicu s literatúrou o regióne pre tých, ktorí chcú podrobnejšie a zaujímavé informácie.

CENA ZAHŔŇA: 14-dňovú plavbu po Amazonke s plnou penziou a ubytovaním v dvojlôžkovej kajute. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Medzinárodnú letenku do Manaus (v prípade záujmu vám pomôžeme s rezerváciou aj organizáciou programu v Brazílii pred/po plavbe podľa vášho výberu - resp. môžeme odporučiť - klasika je rozšírenie o vodopády Iguazú a slávne Rio). Príplatok za jednolôžkovú kajutu.

CENA NEZAHŔŇA: Zájazd organizujeme v priamej spolupráci so spoločnosťou www.amazon-expeditions.com. Plánovanými účastníkmi februárovej expedície sú klienti cestovnej kancelárie z Austrálie spolu s klientami zo Slovenska (tí budú mať k dispozícii aj slovensky hovoriaceho sprievodcu), resp. Česka.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.