Peru - Bolívia - Čile

Prídete na to, ako mohli Inkovia vytvárať tak dokonalé stavby? Teórií je veľa. Aká je tá Vaša? Preletieť za Atlantik a nevidieť stratené mesto Inkov - Machu Picchu, záhadou opradené obrazce v Nazce a hlavné mesto inkskej ríše Cuzco? Pravdaže, to nejde! Tu sa však Váš zoznam fascinujúcich miest nekončí. V Peru k tomu pridajte jazero Titicaca, plávajúce ostrovy Uros, v Bolívii legendárny Ostrov slnka, kde sa zrodili Inkovia, cestu „smrti“ v Coroicu a najväčšiu soľnú púšť sveta Salar de Uyuní. Po ceste do Santiaga de Chile sa zastavíme na najsuchšej púšti sveta  - Atacama. V Santiagu ešte malebné letovisko Viña del Mar. a Valparaíso.

NÁRODNÉ PARKY   I   KULTÚRNE PAMIATKY

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba
29.01. – 13.02.2016 16  
02.11. – 17.11.2016 16  

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. - 2. DEŇ I Prílet do hlavného mesta Peru. Lima, “Mesto kráľov” sa dnes sa radí medzi 5 najväčších metropol celého kontinentu. Prechádzka historickým centrom, ktoré je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlavné námestie, Námestie zbraní s Úradom vlády, arcibiskupský palác, katedrálu a nádherný kostol sv Franiška. Ubytujeme sa v krásnej štvrti Miraflores neďaleko promenády s vyhliadkou na Pacifik a jeho pláže. Čakali by ste práve tu také množstvo paraglajdistov? Fakultatívne možnosť letu k záhadným obrazcom Nazca.

3. - 4. DEŇ I Letecký presun do Cuzca, hlavného mesta Inkskej ríše. V jednom z najstarších nepretržite obývaných sídiel na západnej pologuli sú precízne postavené kamenné diela roztrúsené po celej ploche mesta. Koloniálna kadedrála, arcibiskupský palác či kláštorné budovyplné historických artefaktov a ikon. Inský Chrám Coricancha – kilometre kamenných múrov kedysi pokrytých zlatom dodnes (aj keď sa už zlato stratilo) ohromujú návštevníkov. Ruiny monumentálnej pevnosti Sascayhuamán, kúpele Tambo Machay, skalný komplex Quenko s amfiteátrom a Puca Pucara alias “červená pevnosť. Dáte si chichu? – zaujímavý kvasený nápoj tu dostať dokonca aj s jahodovou príchuťou. A ak vás rozbolí z nadmorskej výšky hlava, k dispozícii máte pohotove kokové lístky. Ollantaytambo – masívne zvyšky inkskej architektúry a krásny výhľad k tomu. Údolím Urubamba sa panoramatickým vlakom dostaneme až do Aguas Calientes, východzieho bodu pre najväčšie peruánske dobrodružstvo a záhadu!

5. DEŇ I Skoro ráno cesta autobusom do komplexu Macchu Picchu, posvätného centra Inkov v lone hôr. Na svitaní je kráľovské a kultové sídlo „ríše Slnka“ najmagickejšie. Miesto stratené a znovuobjavené – 140 stavieb v klasickom inkskom architektonickom štýle, chrámy, parky, rezidencie, obranné útočiská poprepájané kamennými chodníkmi a schodiskami. Jedinečná atmosféra a fascinujúce pohľady. Mesto objavil 24.júla 1911 havajský rodák Hiram Bingham spolu so svojím sprievodcom Melchorom Arteagaom v husto porastených peruánskych Andách. Nachádza sa na východných svahoch Ánd v južnom Peru, 112 km severozápadne od Cusca vo výške 2 350 metrov nad morom pri vstupe do údolia rieky Urubamby. Obklopujú ho dve pohoria – Machu Picchu a Huayna Picchu. Pre zdatných možnosť výstupu na vrch Huyana Picchu. Návrat autobusom do Cuzca.

6. - 7. DEŇ I Celodenný presun autobusom do Puna. Čakajú nás najlepšie lamie steaky! Zastavíme sa v mestečku Andahuaylillas a obzrieme si ruiny Racchi. Ochutnáte miestnu špecialitu – pečené morča? Po zdolaní horského sedla (4 300 m.n.m.) dorazíme na breh legendárneho jazera Titicaca, najvyššie položeného splavného jazera na svete (3 821 m.n.m.). Plavba loďou k plávajúcim rákosovým ostrovom kmeňa Uros. Presun do Copacabana – sme v Bolívii!

8. - 10. DEŇ IPreskúmame južnú stranu jazera Titicaca. Výlet loďou na Isla del Sol, kde sa podľa legendy zrodilo slnko a boli stvorení Inkovia. Prehliadka chrámu Chincana. Pre zdatnejších je pripravený 9 kilometrový prechod ostrovom vo výške cca 4 000 m.n.m. s nádhernými výhľadmi. Presun do La Paz. Návšteva multietnickej štvrte Los Andes aj Trhu čarodejníc. Kostol sv. Františka postavený v špeciálnom Andeskom baroku s indiánskym vplyvom. Ohromujúca vyhliadka Killi Killi na najvyššie položené mesto sveta a bizarné útvary Mesačného údolia. Alternatívne (fakultatívne) možnosť zjazdu na horských bicykloch až do amazonskej džungle – po kedysi najnebezpečejšej ceste sveta vedúcej do Coroica.

 

11. - 13. DEŇ IPrelet bolívijskou krajinou do Uyuni a odtiaľ na džípoch na trojdňový prechod úchvatnou náhornou planinou Bolívie . Vyvrcholenie programu - Salar de Uyuni - biela soľná “púšť” vo výške 3650 m, najväčšia svojho druhu na svete. Nekonečno soli okolo Vás. Lagúny rôznych farieb: lagúna Verde, lagúna Colorada, plameniaky, sopky, skalné útvary. Dve noci strávené uprostred ničoho. Pokračujeme do Čile - príchod do San Pedro de Atacama. Najsuchšia púšť sveta Atacama. Úplne iný svet vo westernovej dedinke San Pedro, výlet do Údolia mŕtvych a úchvatného Údolia mesiaca, kde vystúpime aj na obrovskú piesočnú dunu.

14. - 17. DEŇ I Prelet do Santiaga de Chile. Prehliadka modernej  metropoly, hlavného mesta najdlhšej a najužšej zeme sveta. Jednotlivé časti mesta sú spomienkou na kultúrne, politické a sociálne zmeny: Prezidentský palác La Moneda, bulvár O´Higgins, Almirante Latorre, Blanco Encalada, Metropolitná katedrála, katedrála Santiago a centrálne námestie Plaza de Armas. Vyhliadkový vrch Cerro San Cristóbal. Výlet do prímorských letovísk Viña del Mar a Valparaíso, známého medzi námorníkmi ako “„Malé San Francisco“  alebo “Klenot Pacifiku”. Bolo dôležitým prístavom na cestách medzi Atlantickým a Tichým oceánom. Odlet do Európy, návrat domov.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú leteckú dopravu, transfer BA-letisko-BA. Tri miestne prelety: Lima-Cuzco, La Paz-Uyuni, Calama – Santiago de Chile,  vrátane letiskových poplatkov. Všetka doprava vlastnými mikrobusmi, prípadne taxíky, vlak do Aquas Calientes, plavba loďou na jazere Titicaca. Ubytovanie v kvalitných hoteloch zodpovedajúcich kategórii min. 3* s raňajkami. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu, miestni sprievodcovia podľa potreby.

CENA NEZAHŔŇA: Fakultatívne výlety. Vstupy do pamiatok a múzeí. Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 590 EUR. Miestne odletové taxy (spolu cca 25 USD).

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.