USA - dychberúci Yellowstone a Grand Teton NP roadtrip

Národný park Yellowstone patrí medzi najunikátnejšie prírodné rezervácie planéty. Založený v roku 1872 ako prvý národný park na svete, poskytuje útočisko tisíckam rastlinných a živočíšnych druhov, vrátane medveďov grizzly, vlkov, bizónov či losov. Vďaka aktívnej vulkanickej činnosti sa môže pochváliť počtom gejzírov a ďalších geotermálnych divov ako žiadne iné miesto Zeme. Aj preto patrí Yellowstone právom medzi najpozoruhodnešie výtvory matky prírody a najkrajšie a najnavštevovanejšie národné parky sveta.

VSTUPY V CENE   I   NÁRODNÉ PARKY  I   ĽAHKÁ TURISTIKA

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 12 osôb. Garancia realizácie už od 8 osôb.

 

Termín Počet dní Osoba Poznámka
24.05. - 04.06. 2019 12 1 380 EUR uzavreté

1.-2. DEŇ I Letecký presun do Salt Lake City, najväčšieho mesta štátu Utah. Transfer do hotela, nocľah. Jazda severne po I-15 cez Swan Valley a Victor (Idaho) smerom ku Grand Teton National Park. Táto cesta ponúka pohľad na západný chrbát Tetonov, parádny zákusok na to, čo človeka čaká. Zastávka v novom návštevníckom centre Grand Teton Visitor Center v blízkosti južného vstupu – tu nám krátke video pekne predstaví celý park. Čas na objavovanie juhovýchodnej časti parku Grand Teton. Za zmienku stojí najmä trek Death Canyon Trailhead, kde po zhruba 2 km prídeme na nádhernú výhliadku na viac ako 200m pod ním ležiacim jazerom Phelps Lake. Táto časť trasy je veľmi pohodlná, s prevýšením sotva 70 metrov. Po návšteve výhliadky sa presunieme dole k vchodu do kaňonu Death Canyon - zrazu je človek obklopený jeho strmými stenami! Tu je možné zostať pri jazere (dá sa krásne obísť dookola), alebo pokračovať ďalej kaňonom. Pri jazere je tiež možné stretnúť medvede, ktoré túto oblasť tiež rady navštevujú, takže treba mať oči na stopkách :-)

3. DEŇ I  Naskočíme na prvý čln cez jazero Jenny Lake a preplavíme sa k značkovaným chodníkom na druhej strane jazera. Tu sa nachádzajú krátke a nenáročné trasy vedúce k vodopádom Hidden Falls a vyhliadke Inspiration Point. Odtiaľ sa vyberieme okolo južnej časti jazera Jenny naspäť k lodenici. Cestou krátka odbočka k malebným jazierkam Moose ponds. Po skončení výletu si doprajeme margeritu z miestnych čučoriedok v Signal Mountain Lodge.

4. DEŇ I  Iba trocha cestovania a úplne iný svet. Yellowstone! Najväčšia geotermálna oblasť na svete. Miesto, kde je viac gejzírov ako na všetkých ostatných miestach sveta dokopy. Po ceste do parku (vstupné platí 7 dní) sa zastavíme sa v návštevníckom centre Grant Village Visitors Center, kde sa z videa dozvieme o obrovskom požiari v parku z roku 1988, ktorý zrovnal tretinu Yellowstone – pomôže nám pochopiť, prečo má dodnes na mnohých miestach tento park tak drsný ráz. Jedna z najlepších vecí parku Yellowstone je fakt, že cesta je jeden veľký okruh s mnohými zaujímavými zastávkami. Vyrazíme v smere hodinových ručičiek, aby sme mohli obdivať najznámejší a najnavštevovanejší gejzír Old Faithful. Gejzír vybuchuje spoľahlivo každých 90 minút, množstvo informačných tabúľ oznamuje presné časy nasledujúcich erupcií.  Za zmienku stojí (skutočne!) aj návšteva Old Faithful Inn. Človek si pomyslí: „Prišiel som do parku obdivovať prírodu, nie budovy.“ Ale už recepcia tejto budovy stojí za návštevu, nehovoriac o množstve informácií aj o parku samotnom a jeho prvých návštevníkoch. Prechádzka po drevených chodníkoch a objavovanie sily prírody v oblasti Upper Geyser Basin, ktorá v sebe zahŕňa najväčšiu koncentráciu farebných horúcich prameňov a jazierok na svete.

5. DEŇ I  Po výdatných raňajkách sa vrátime do parku a vyberieme sa na sever smerom k oblasti Mammoth. Po ceste je možné zastaviť sa v múzeu strážcov národného parku (Park Ranger Museum), ktoré sa venuje ich histórii. Keďže sa človek gejzírov nikdy nenabaží, nasleduje zastávka v oblasti Norris Geyser Basin s krátkou vychádzkou na rozprúdenie krvi a rannú dávku geotermálnej aktivity. Ani množstvo geotermálnych jazierok a gejzírov nepripraví človeka na jednu z najkrajších (aj na pomery NP Yellowstone) prírodných atrakcií – slávne Mammoth Hot Springs, ktoré sú absolútne odlišné od čohokoľvek, čo človek dovtedy v parku videl. Voda tečúca v oblasti stovky až tisíce rokov je zodpovedná za vznik celej škály zaujímavých útvarov tejto kaskády. V neďalekom Mammoth Hot Springs Hoteli sa nachádza mapa USA vytvorená z rozličných kusov dreva. Nasleduje presun do oblasti Tower-Roosevelt a smerom nadol ku veľkému kaňonu NP Yellowstone (Grand Canyon). Hoci ide o veľmi rušnú časť parku, je táto cesta jednou z najmalebnejších, najmä keď všade kvitnú lúčne kvety. Nikam sa netreba ponáhľať, na pláne sú zastávky s množstvom krásnych výhľadov a to najmä na úsekoch, ktoré nezničil oheň v roku 1988. Sila rieky Snake River a horných a dolných vodopádov, ktoré sa zarezávajú do kaňonu, je neskutočná.

6.-7. DEŇ I  Prechádzka po cestičke Wapiti trailhead cez lúky smerom k jazeru Clear Lake a potom smerom cez geotermálne polia do oblasti jazera Lily Pond Lake. Táto prechádzka končí na nádhernej vyhliadke Artist Point, ktorá je najvhodnejším spôsobom, ako vidieť kaňon z jeho južnej časti. Celý okruh až po Artist Point je relatívne rovinatý, asi 6 km dlhý a nenáročný úsek. Skvelou a pravdepodobne aj lepšou alternatívou v prípade dostatku času je prechádzka na Mt. Washburn – až desaťkilometrový okruh ponúka jedny z najkrajších výhľadov v celom národnom parku. Je to jednoznačne prechádzka, ktorá stojí za absolvovanie. Ráno presun cez Fishing Bridge smerom k návštevníckemu centru k vyhliadke zvanej Lake Butte Lookout nad jazerom Yellowstone s naozaj čarovným pohľadom na samotné jazero. Tu sa nachádza aj jeden z najlepších obchodíkov so suvenírmi v celom Yellowstone a zároveň tu majú asi najlepšiu zmrzlinu. Smerom na juh je jednoznačne podmienkou zastávky oblasť gejzírov na západnej strane jazera a jej výhliadkový chodník – West Thumb Geyser Basin trail. Nachádza sa tu aj známy Fishing cone geyser s unikátnou históriou a celý rad nádherných prírodných úkazov, ako sú vodopády Undine Falls, horúci prameň Beryl Spring a podobne.

8.-9. DEŇ I  Cesta do mesta Jackson v štáte Wyoming je plná krásnych a zaujímavých kratších či dlhších zastávok, mesto Jackson samotné tak isto stojí za povšimnutie (poobedná prechádzka a večera). Mesto je síce turistické, no akoby vystrihnuté z divokého západu (však tam aj je) s kopou zaujímavých budov, barov, reštaurácií a rodinných obchodíkov. Miestni odporúčajú zastávku na chutný a zdravý obed v Lotus Café. Za zmienku stojí aj Million Dollar Cowboy Bar – historické a príjemné miesto na pohárik. Prechádzka večerným mestom a ubytovanie.

10.-12. DEŇ I  Presun do Salt Lake City smerom na juh, cestou US-89 S/I-80 W, ktorá sleduje rieku Snake river a je scénicky odlišná od prvej cesty smerom na sever. Návšteva centra mesta. BONUS (nie je uvedený v tlačenom katalógu): Navštívime Arches National Park! Park plný úchvatných oblúkov nepotrebuje veľké predstavovanie, určite ich ladné krivky poznáte z mnohých amerických reklám, či priamo z poznávacej značky štátu Utah. Odlet (prestup v Los Angeles) a návrat domov.CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (odlet z Viedne), transfer BA-letisko-BA, doprava vlastným mikrobusom. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, 4x (v Yellowstone) v krásnej drevenej chate s vlastnou kuchyňou. Vstupy do národných parkov. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Vstupné víza (ESTA formulár), vrátane poplatku za vybavenie 20 EUR. Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 375 EUR.

NÁŠ TIP: Uvedený zájazd je možné spojiť so zájazdom USA - najkrajšie národné parky Západu. Bližšie informácie v CK.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.