Unikáty Arménska a Južného Gruzínska

Top kombinácia na mieru od nášho sprievodcu, ktorý v tomto regióne žije už takmer desaťročie. Polopúšť, kaňony, kláštory a dve metropoly, plus množstvo jeho „srdcových“ zákutí, kam chodí len málokto, a o to sú unikátnejšie. Budete žasnúť nielen nad perlou Arménska – jazerom Sevan s neskutočne situovanými kláštormi, či gruzínskymi bahennými sopkami ,ale aj nespočetným množstvom informácií a „pikošiek“, ktoré sa o oboch krajinách dozviete. A nesmieme zabudnúť ani na tradičnú gruzínsku pohostinnosť, a samozrejme vynikajúcu regionálnu kuchyňu!

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   FOLKLÓR   I   OCHUTNÁVKA VÍNA A BRANDY   I   PRIAMY LET   I   TURISTIKA

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
*18.05. - 28.05. 2019 11 975 EUR uzavreté
*21.09. - 01.10. 2019 11 975 EUR uzavreté
*05.10. - 15.10. 2019 11 975 EUR uzavreté
*26.10. - 05.11. 2019 11 925 EUR uzavreté

* vzhľadom na úplné zrušenie linky na trase Bratislava-Tbilisi zo strany leteckej spoločnosti Georgian Airways bude let smerom "TAM" realizovaný priamym letom z Prahy, a to o jeden deň skôr (namiesto soboty odlet už v piatok, nakoľko linka Praha-Tbilisi nie je v sobotu operovaná). Transfer z Bratislavy na letisko v Prahe je zabezpečený. Návrat späť ostáva v pôvodne plánovanom termíne a trase. Pre záujemcov je možné realizovať aj odlet z Viedne o 2 dni skôr (odlet vo štvrtok o 18:50 hod. - cena takejto varianty na vyžiadanie v CK).

PROGRAM ZÁJAZDU:

1.-2. DEŇ I Pohodlný let z Bratislavy* priamo do Tbilisi. Prechádzka historickou časťou Tbilisi – stredoveká štvrť so sírnými kúpeľmi, otvorenými pavlačovými dvormi a svätyňami mnohých náboženstiev. Zlatý fond gruzínskeho Národného múzea (skvosty z Kolchidy aj Ibérie), v podvečer prehliadka unikátneho skanzenu pod Korytnačím jazierkom.

3. DEŇ I Slávny vinársky región Kacheti s vinicami v mikrozóne manavského zeleného vína, ochutnávka miestnej špeciality čurčchela (orechy máčané v zahustenej vínnaj šťave). Mirzaani -múzeum s obrazmi originálneho gruzínskeho naivistu Nika Phirosmaniho.

3. DEŇ I Výlet džípmi k unikátnym bahenným sopkám Tachti Tepe na okraji Národného parku Vašlovani. Polopúšť s turistami dosiaľ neobjavenými jaskynnými kláštormi Sabereebi a Kholagiri, patriacimi do sústavy pustovní David-Garedži (vrchol freskového umenia v Gruzínsku). Večera vo vínnej pivničke v Chašmi s ochutnávkou a ukážkou tradičnej gruzínskej hostiny (suphra) s prípitkami. Návrat do Tbilisi.

4. DEŇ I Vyhliadková jazda po hrebeni pod Kodžorským hradom, odkiaľ za dobrého počasia budeme obdivovať štíty hlavného kaukazského hrebeňa aj arménsku horu Lalvar. Kaňonom v Birtvisi – pre zdatných treking možnosť vystúpiť k malým opevneniam na monumentálnych skalných zuboch, ktoré sa podarilo dobyť až Tamerlánovi. Zaniknuté stredoveké mesto Samšvilde na myse rokliny rieky Chrami.

5. DEŇ I Mestečko Bolnisi – pramene minerálnej kyselky, hrazdené domy nemeckých kolonialistov z 19. storočia a bazilika Bolniského Sionu s nápismi a reliéfmi z 5. storočia. Dmanisi – hradisko s katedrálou aj moslimskými hrobkami, vykopávky s nálezmi kostier unikátnych hominidov – „prvých Európanov“ Zezvy a Mzia. Prechod do Arménska. Ubytovanie v Stephanavane v historickom kraji Lori.

6. DEŇ I Prejazd kaňonom Hnevank do údolia rieky Debed. Prehliadka troch klenotov arménskej stredovekej architektúry – kláštorov v lesoch nad Mordor pripomínajúcimi medenými baňami v Alaverdi: Achthala – skvost pravoslavného staviteľstva na arménskom území s freskami a nápismi v gréčtine a gruzínčine, Haghpat a Sanahin – skvostné chrámy a akadémia arménskej apoštolskej cirkvi na zozname pamiatok UNESCO.

7. DEŇ I Prechádzka lesnatými horami Dilidžanského národného parku v okolí kláštora Hagharcin a monumentálne jazero Sevan – prechádzka po jazernom myse s kláštorem Sevanavankh, ochutnávka rakov a slávneho pstruha, ktorému Arméni hovoria išchan (knieža). Presun okolím Abovjanu do Jerevanu, ubytovanie.

8. DEŇ I Prehliadka Jerevanu - centrum mesta postavené v 30. rokoch podľa odvážneho plánu architekta Thamanjana, promenáda pod Kaskádou a blší trh Vernisáž, perzská Modrá mešita, trh s pochúťkami zo sušeného a kandizovaného ovocia. Výstava stredovekých iluminovaných rukopisov v Matenadarane a pamätník excentrického filmára a výtvarníka Sergo Pharadžanova.

9. DEŇ I Rozoklané a skalnaté údolie rieky Azat s obnoveným anitckým chrámom v Garni a kláštorom Geghard, strážiacim relikviu Kristovej kopije (obe pamiatky sú na zozname UNESCO).  Podvečerná exkurzia do slávnej jerevanskej továrne na brandy spojená s výkladom o tradíciách arménskeho koňaku a štedrou ochutnávkou.

10.-11. DEŇ I Chor Virap, svätyňa nad hlbokou jamou, do ktorej bol v 4. storočí uvrhnutý vierozvestca Arménov, sv. Rehor  – dolina s nezabudnuteľným výhľadom na posvätnú horu Ararat. „Arménsky Vatikán“ Edžmiacin (starý Vagharšapat) – sídlo patriarchu Arménskej apoštolskej cirkvi s hlavnou katedrálou a kostolmi svätých Hriphsime a Gajane. Cesta pod horou Aragac so zastávkou v dedinke Rja Thaza, obývanou kudskými jezidmi, ďalej cez Puškinov priesmyk (2037 mnm) až do Tbilisi, nocľah. Odlet z Tbilisi a návrat do Viedne, transfer do Bratislavy.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Bratislavy s návratom do Viedne). Spiatočný transfer letisko-BA. Doprava na celej vlastným minibusom/terénne vozidlo. Ubytovanie v 3* hoteloch a kvalitných penziónoch s raňajkami, v Tbilisi v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, vždy v izbách s vlastným príslušenstvom. Každý deň obed alebo večera, vrátane nápoja. 1x typický obed u domácich s ochutnávkou miestnych špecialít. Vstupy do pamiatok a múzeí. Ochutnávka vína a gruzínsky večer so suprou, ochutnávka arménskeho koňaku. Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Vstupné do sírnych kúpeľov v Tbilisi. Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.