Čína - dve tváre čínskeho draka

Dve tváre Číny: historický Peking a moderný Šanghaj. Veľký čínsky múr – novozvolený div sveta a symbol Ríše stredu. Prekrásne scenérie plavieb: kaňon Longqing môže smelo súťažiť s riekou Li, vodná dedina Luzhi s Benátkami. Majstri záhradnej architektúry sa predvedú v Suzhou a večernej plavbe popri defilujúcej panoráme Šanghaja ťažko hľadať obdobu. Týždeň intenzívnych zážitkov, sprevádzaných vynikajúcimi lahôdkami pravej „čínskej kuchyne“!

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   KULINÁRSKE ZÁŽITKY

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba
25.04. - 02.05. 2016 8 uzavreté
22.08. - 29.08. 2016 8 uzavreté
15.09. - 22.09. 2016 8 uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1.-2. DEŇ I Odlet z Európy, pristávame v Pekingu. Prvý kontakt s metropolu bude grandiózny, ako sa na Čínu patrí - Tianamen (Námestie nebeského pokoja) nás ohromí plochou 440 000 m2. Úplne opačnú atmosféru zažijeme v uličke Quinmen, jednej z najstarších v meste. Stihneme aj najväčší chrámový komplex mesta – Chrám Nebies, ktorý dali postaviť cisári z dynastie Ming ako miesto obety nebesám a bohom. Od roku 1998 figuruje na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvý deň zakončíme večerou, ktorá bude chutiť celkom inak ako v európskych „čínskych reštauráciách“.

3. DEŇ I V malebnom údolí 50 km severne od mesta sa nachádzajú hrobky dynastie Ming. Úchvatný nekropolis o rozlohe 120 km2 je postavený podľa princípov  feng-shui a patrí právom do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Do areálu sa vstupuje po Zádušnej ceste  lemovanej kamennými skulptúrami zvierat, mýtických a ľudských bytostí. Veľký čínsky múr – symbol čínskej civilizácie, jeden zo 7 nových divov sveta dlhý viac ako 6 000 km. My sa prejdeme časťou Bandaling z obdobia dynastie Ming. Kaňon Longqing – dychvyrážajúca scenéria len na skok od hlavného mesta. Znalci ju prirovnávajú k známej plavbe po rieke Li v Južnej Číne, tu je však voda čistejšia! Návrat do Pekingu so fotozastávkou pri olympijskom štadióne „Vtáčie hniezdo“. Potulky po večernom pekingskom trhu s jedlom, kde sa konzumuje z pohľadu Európana aj nemožné. Komu ostanú sily, môže navštíviť unikátne predstavenie šaolinských mníchov – impozantnú kung-fu show (fakultatívne).

4. DEŇ I Návšteva Zakázaného mesta v srdci Pekingu. Takmer päť storočí tu bola koncentrovaná moc čínskeho impéria, vystriedalo sa tu 24 cisárov z dynastií Ming a Qing. Dostalo sa pod ochranu UNESCO ako najväčší zachovaný súbor historických drevených stavieb na svete. Pozrieme si aj Letný palác – pôvodnú súkromnú cisárovu záhradu, najväčšiu v Číne. Cisárska rodina v lete uprednostňovala na bývanie vzdušné drevené pavilóny v nádhernej prírodnej scenérii. Plavba loďou po obrovskom jazere Kunming, ktoré zaberá až dve tretiny plochy parku. Exkurzia do Domu perál – zistíme, ako sa spracovávajú sladkovodné perly a možno si aj nejaké odnesieme na pamiatku. Úzke uličky (hutongy) sú lemované tradičnými domčekmi s vnútornými dvormi, kde vládne pokojná susedská atmosféra. Objavovanie najstarších častí Pekingu zo sedadla rikše. Získame predstavu, ako mesto vyzeralo za cisárskych čias. Ťažko uveriť, že len pár krokov ďalej pulzuje hektický život veľkomesta. Kontrast tak typický pre Peking. Na záver dňa slávnostná večera – legendárna, do chrumkava upečená pekinská kačica.

5. DEŇ I Rýchlovlak do Suzhou. Prehliadka mesta, pre ktoré je typická sieť umelých vodných kanálov na delte rieky Yangtze, prekrásne čínske klasické záhrady a výroba hodvábu. Nečudo, že dostalo prívlastky „Benátky východu“ či „Hlavné mesto hodvábu“. Prejdeme sa po záhrade Majstra rybárskych sietí, najmenšej, ale najkrajšej v meste. Exkurzia do malej továrne na výrobu hodvábu, ktorého história siaha 4 500 rokov do minulosti. Záhrada pokojného správcu, ďalšia ukážka majstrovstva čínskych záhradníkov a záhradných staviteľov. Do detailov prepracované pavilóny, vyhliadky, jazierka, skalné zátišia spolu tvoria jednotu prírody a architektúry. Jej koncept bol použitý v mnohých ďalších záhradách, dokonca sa jej replika nachádza aj v New Yorku. Spolu z ďalšími záhradami mesta Suzhou patrí medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Inštitút výšivky – fascinujúce obojstranné výšivky, kde sa na každej strane vytvára jedným ťahom úplne odlišný vzor.

6. DEŇ I Zo Suzhu to už je len na skok do Luzhi, pitoresknej „vodnej dediny“ s 1400 ročnou históriou. „Vodné mestá“ s umelými vodnými kanálmi namiesto ulíc sú pre oblasť delty rieky Yangtze typické. Luzhi sa stalo známe vďaka veľkému počtu starobylých kamenných oblúkových mostov. Pôvodne ich malo viac ako Benátky! Dodnes sa zachovalo 41. Jeho prirodzenú krásu si budeme môcť vychutnať aj počas plavby po kanáli. Priezračná vodná hladina, jednoduché obydlia, mohutné ginká na brehoch, ženy oblečené v tradičných kostýmoch. A pritom tak neďaleko od moderného Šanghaja. Veľkomesto s multikultúrnym šarmom, ktoré dnes diktuje módne trendy. Veľkolepé mrakodrapy a historická šanghajská architektúra v štýle Shikumen (kombinácia prvkov západnej architektúry s orientálnou) spolu vytvárajú kontrastný obraz mesta. My si môžeme vytvoriť vlastný obraz z vyhliadky na „Perle orientu“ - najvyššej televíznej veže v Ázii, pri prechádzke po známom nábreží Bund, či luxusnej ulici Nanjing, alebo počas plavby po rieke Huang Pu so spektakulárnymi pohľadmi na vysvietenú panorámu mesta.

7.-8. DEŇ I V prehliadke Šanghaja pokračujeme na Námestí ľudu ležiacom v srdci biznis a obchodnej štvrti. Na 130 000 m2 tu žije vyše tisíc holubov. Navštívime aj mestské múzeum, navrhnuté v tvare tradičného čínskeho hrnca. Pýši sa najväčšiou zbierkou starého čínskeho umenia. Chrám Nefretitového Budhu slúži ako schránka pre dve posvätné sochy Budhu prinesené mníchom Huigen z Barmy. Návšteva kvetinového a vtáčieho trhu. Prechádzka starým mestom – historická archietktúra dynastie Ming a Quin v srdci moderného veľkomesta. Voľný čas na nákupy. Po večeri transfer rýchlovlakom Maglev na letisko. Prílet do Európy.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava, transfer BA-letisko-BA, superrýchlovlak na letisko v Šanghaji, plavba kaňonom Longqing, plavba po jazere Kunming, vyhliadková plavba v Šanghaji, vlastný klimatizovaný mikrobus, 1x kvalitný expresný vlak, rýchlovlak Maglev na letisko v Šanghaji. Ubytovanie v 4* hoteloch s polpenziou: raňajky vrátane európskeho bufetu, večere v typických čínskych reštauráciách (6-8 chodov vrátane 1 nealko nápoja), a 2x slávnostná večera – typická čínska kačica a špeciálna večera so 16 chodmi. Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu. Služby miestnych a slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Fakultatívne aktivity (kung-fu show). Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (možnosž objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 450 EUR. Vstupné víza do Číny 40 EUR, poplatok za vybavenie víz 15 EUR. Prepitné pre miestneho sprievodcu a vodiča 30 USD (platba na mieste).

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: