Gruzínsko - bájna Kolchida a kaukazská Ibéria

Krajina bájnej histórie, fantastickej kuchyne a lahodného vína, stále nedotknutá moderným turizmom. Kto raz zažije jej autentický charakter a pohostinnosť, bude chcieť zostať navždy. Nepretržitý tok pôžitkov pre chuťové poháriky, pastva prírody pre oči a zasľúbená zem všetkých milovníkov histórie. Zažite nezabudnuteľný týždeň – od najkrajších štítov a miest Kaukazu až po príjemné pohladenie vĺn Čierneho mora v letovisku Batumi.

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   OCHUTNÁVKA VÍNA   I   FOLKLÓR   I   PLÁŽ

UPOZORNENIE: Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 6 osôb.

Termíny Počet dní Osoba First moment zľava 7% na
zájazdy s odchodom po 1.4. 2022
26.06. – 05.07. 2022 10 895 EUR 832,35 EUR
31.07. – 09.08. 2022 10 925 EUR 860,25 EUR
21.08. – 30.08. 2022 10 925 EUR 860,25 EUR

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. - 2. DEŇ I Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Viedne), pristávame v Tbilisi. Štartujeme prehliadkou starého mesta, pomenovaného podľa horúcich prameňov, ktoré tu objavil kráľ Vachtang Gorgasali a nariadil tu vybudovať mesto, z ktorého urobil hlavné mesto Gruzínska. Prechádzka úzkymi uličkami mesta nám umožní nadýchať sa historickej atmosféry dávnych storočí vďaka množstvu pôsobivých historických, cirkevných aj svetských stavieb: kostoly, synagógy, mešity, ale aj domy z 19.storočia s pestrofarebnými drevenými balkónmi. Od sochy Matky Gruzínska vedľa zrúcanín stredovekej pevnosti Narikala si zároveň si budeme môcť vychutnať množstvo krásnych panoramatických pohľadov na hory i mesto - okrem iného aj na najväčšiu náboženskú stavbu v Gruzínsku a na Kaukaze, katedrálu Sameba (Svätá Trojica). Stará gruzínska ortodoxná katedrála Sioni. Bulvár Rustaveli – hlavná ulica mesta, zastavíme sa aj v Národnom historickom múzeu. Príležitosť na návštevu blšieho trhu, kde môžete získať staré koberce, maľby či iné zaujímavé artefakty ako spomienku. Večer alebo nasledujúci deň ráno možnosť relaxu v slávnych sírnych kúpeľoch, ktoré mali tak radi aj Puškin, Lermontov a Duma.

 3. - 4. DEŇ I Výlet do polopúšte. Unikátny kláštorný komplex David Garedža zahŕňa stovky cel a kaplniek vyhĺbených v skale. Návšteva rodinného vinárstva v mestečku Sagaredžo. Skvelá chuť červených a bielych vín sa dosahuje v hlinených nádobách kvevri, zakopaných do zeme. Pokračovanie do opevneného Sighnaghi - „mesta lásky“ s jedinečnou prírodou, bohatstvom historických pamiatok, presláveného aj výrobou kvalitných vín a tradičných kobercov. Návšteva kláštora svätej Nino (osvietenkyňa Gruzínska z roku 338 - žena, ktorá zaviedla v krajine kresťanskú vieru). A samozrejme, aké by to bolo Gruzínsko bez “koňaku”? Hoci sa teraz smie oficiálne nazývať už len brandy, fantastická chuť mu zostala – a my ho ochutnáme priamo vo výrobni vo Velisciche. Telavi, administratívne centrum regiónu Kacheti s malebnou polohou na úpätí pohoria Civ-Gombori. Návšteva miestneho farmárskeho trhu, kam chodia miestni nakupovať čerstvú zeleninu, ovocie, mäso. Aj my budeme ochutnávať a zjednávať. Pokračovanie ku kniežaciemu palácu v Cinandali s prekrásnou záhradou. Palác patril šľachtickému básnikovi, ktorý bol prvým výrobcom fľaškových vín podľa  európskych postupov. Po návšteve monumentálneho kláštora Alaverdi sa dobre naladíme večerou v typickom gruzínskom rodinnom vinárstve s organickou produkciou.

5. - 6. DEŇ I Bývalé hlavné mesto a náboženské centrum Gruzínska – Mccheta ležiace na sútoku riek Aragvi a Mtkvari má vek až 3000 rokov! Prehliadka najvýznamnejších pamiatok, zapísaných na zoznam svetového dedičstva UNESCO: kostol Džvari (kláštor sv. Kríža) a katedrála Sveticchoveli (Katedrála Životodárneho stĺpu) so vzácnym Kristovým rúchom. Kostol a hrad Ananuri zo 16. storočia, dejisko mnohých bitiek. Stále naberáme výšku, popri nás defilujú hory Veľkého Kaukazu. Zastávka pri tzv. „Plačúcej stene“. Dychvyrážajúce scenérie počas jazdy pozdĺž rieky Tergi nás privedú až do Stepancmindy (Kazbegi) – hlavného mesta regiónu. Džípmi sa dostaneme až ku kostolu Svätej Trojice (Gergetis Sameba) vo výške 2170 m.n.m., s nádherným panoramatickým výhľadom na celé horstvo Kaukazu. Pri troche šťastia uvidíme aj jeden z najvyšších kaukazských ľadovcov na vrchole hory Kazbegi (5047 m.n.m.), kde bol podľa legendy kedysi pripútaný odbojný Prometeus. Nocľah v horskom stredisku Stepancminda alebo Gudauri.

7. - 8. DEŇ I Návrat známou gruzínskou vojenskou cestou do Gori, rodiska vládcu historicky najväčšieho štátu na svete, Iosifa Stalina (Džughašviliho). Práve v tomto meste stála posledná nadživotná socha Stalina v Gruzínsku. Možnosť návštevy Stalinovho múzea. Historický unikát, jaskynné chrámové mesto Uplisciche (Pánov hrad) – zaujímavý komplex skalných priestorov - prekresťanské chrámy podzemných obydlí, do skaly vytesaná trojloďová bazilika, marani (akási vinotéka), a snáď dokonca aj antické divadlo. Práve tadiaľto kedysi viedla slávna Hodvábna cesta. Pokračovanie do Kutaisi. Druhé najväčšie mesto krajiny a hlavné mesto bájnej Kolchidy bolo od roku 2012 aj sídlom gruzínskeho parlamentu. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná Bagratova katedrála. Prehliadka historického centra. Z Bieleho mosta uvidíme biele kamene rieky Rioni – možno práve na tomto mieste bol prikovaný drak, ktorý strážil zlaté rúno! Kláštor v blízkom Gelati s asi najkrajšími freskami na Kaukaze a hrobom jedného z najmocnejších panovníkov, Dávida Staviteľa, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Čaká nás aj folklórne predstavenie so spevmi slávnej gruzínskej polyfónie.

9. - 10. DEŇ I   Čo by si dnes pomyslel Jáson a jeho Argonauti, keby zazreli zo svojej lode dnešné Batumi? Isto by sa v tomto modernom prosperujúcom meste rozhodli zakotviť a ktohovie, možno by sa do hlavného mesta Kolchidy – Kutaisi, ani nikdy nedostali. Mesto na brehu Čierneho mora, na hranici s Tureckom, sa vyznačuje rozmanitosťou, v ktorej sa miešajú náboženstvá a kultúry a kde sa história spája s budúcnosťou. Zrekonštruované historické jadro s budovami v klasickom štýle s drevenými balkónmi sa snúbi s novými, grandióznymi a architektonicky originálnymi novostavbami – veľkolepá plážová promenáda, spievajúce fontány, delfinárium, panoramatické koleso, krásna budova opery, historické divadlo, či batumská Piazza podľa vzoru talianskych Benátok. Možnosť oddychu na miestnej pláži (v letných mesiacoch v ponuke aj plážový servis - slnečníky, lehátka a pod.). Transfer na letisko v Kutaisi a odlet domov.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (odlet z Viedne), transfer  z letiska. Doprava vlastným minibusom/terénne vozidlo. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, v Tbilisi v kvalitnom penzióne s terasou, v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, v izbách s vlastným príslušenstvom. Každý deň obed alebo večera, vrátane nápoja. 1x typický obed alebo večera u domácich s ochutnávkou miestnych špecialít. Vstupy do pamiatok a múzeí. Ochutnávka vína a brandy, folklórne vystúpenie. Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Vstupné do sírnych kúpeľov. Príplatok za jednolôžkovú izbu 230 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK). Prepitné.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

NÁŠ TIP: Možnosť individuálneho predĺženia pobytu pri mori o ďalšie 3 noci - cena predĺženia 150 EUR/osoba. Príplatok za jednolôžkovú izbu počas predĺženia - na vyžiadanie.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: