Gruzínsko - najkrajšie hory (a more)

Päťtisícové štíty Kaukazu z jednej strany a štvortisícovky Svanetského chrbáta z druhej – to je Horná Svanetia. Horské dedinky plné legendárnych vysokých obranných veží, historických tradícií a krásnych kostolíkov. Nie nadarmo má celá oblasť povesť tej najkrajšej v Gruzínsku. Na záver si doprajte oddych v slávnom čiernomorskom stredisku Batumi možnosť predĺženia pobytu pri mori.

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   OCHUTNÁVKA VÍNA   I   FOLKLÓR   I   TURISTIKA

UPOZORNENIE: Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 6 osôb.


Termíny Počet dní Osoba First moment zľava 7% na
zájazdy s odchodom po 1.4. 2022
02.07. – 09.07. 2022 8 890 EUR 827,70 EUR
30.07. – 06.08. 2022 8 890 EUR 827,70 EUR

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. - 2. DEŇ I Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Viedne), pristávame v Kutaisi, druhom najväčšom meste krajiny. V Zugdidi si doprajeme prvé voňavé chačapuri plnené delikátnym syrom. Pokračujeme smerom do Mestie, hlavného mesta celej Svanetie (vedeli ste, že sa tu rozpráva po svansky?), s možnou krátkou zastávkou na hrádzi mohutnej Engurskej priehrady. Nenáročný trek k ľadovcu Čalaadi pod Ušbou, najkrajším kopcom oblasti. Večera plná lahodných miestnych špecialít - kubdari, tašmdžabi, zischora, čvištari, ... nebojte sa, váš sprievodca vám všetko vysvetlí. Nenecháme si ujsť ani návštevu starého svanského domu s typickou obrannou vežou (odvážnejší môžu vyliezť až na strechu!) a pamätníku horolezca Chergianniho - Tigra skál, ktorý okrem iného zdolal aj legendárnu stenu "Zrkadlo Ušby". Lanovkou sa dodvezieme na panoramtickú vyhliadku nad Mestiou na kopci Zuruldi a po horskom hrebeni budeme pokračovať až do dedinky Cvirmi.

3. DEŇ I Prehliadku Mestie dokončíme v miestnom historickom múzeu, ktorého nová expozícia krásnych tepaných ikon rozhodne stojí za videnie (vedeli ste, že Svanetia v minulosti slúžila ako úkryt pre cirkevné relikvie z celého Gruzínska?). Odtiaľ budeme pokračovať terénnou jazdou až  k typickému svanskému kostolíku v Hadiši, krásnej a odľahlej dedinky neskazenej masovou turistikou.

4. DEŇ I Z Hadiši, ležiacej v nadmorskej výške 2050 m, nás čaká 650 výškových metrov šliapania do priesmyku Čchutnieri – a o niečo málo viac smerom nadol. Táto námaha nás však bohato odmení krásnymi výhľadmi na ľadovce Hadiši a Chalde.  Celý trek nám zaberie cca 6-7 hodín, do dedinky Ušguli (pod patronátom UNESCO) v nadmorskej výške 2200 m.n.m. sa z Iprari následne dovezieme terénnym autom.

 5. - 6. DEŇ I Na dedinku Ušguli, asi najkrajšiu dedinku, akú si viete na úpätí hôr predstaviť, sa díva zvysoka Shkhara, najvyšší vrchol Gruzínska (5 068 m.n.m.). Opäť stredoveká architektúra, obranné veže a chrám Lamaria. Pohodová prechádzka na koňoch až k vyhliadke na scharský ľadovec - unikátny zážitok! Večer možnosť návštevy premietania filmu "Dede", ktorý je dejovo zasadený práve tu. Vo filme v jednej scéne vypadne počas premietania elektrina - snáď sa to nezopakuje aj práve počas toho vášho :-) Cez vysokohorský priesmyk a Dolnú Svanetiu sa presunieme do oblasti Leččchumi: v Cageri objavíme pod hradom Muri kostol s hrobom „Maxima Vyznávača“, v Okureši ochutnáme skvelé lečchumského víno Usachelouri formou tradičného gruzínskeho večera - hostiny supra s typickými prípitkami. Večer návrat do Kutaisi.

7. DEŇ I Kutaisi - hlavné mesto bájnej Kolchidy bolo v rokoch 2012-2019 aj sídlom gruzínskeho parlamentu. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná katedrála Bagrati. Prehliadka historického centra. Z Bieleho mosta uvidíme biele kamene rieky Rioni – možno práve na tomto mieste bol prikovaný drak, ktorý strážil zlaté rúno! Kláštor v blízkom Gelati (súčasť svetového dedičstva UNESCO) s asi najkrajšími freskami na Kaukaze a hrobom jedného z najmocnejších panovníkov, Dávida Staviteľa. Kláštor Mocameta s unikátnou polohou na okraji skalného útesu, s unikátnymi výhľadmi na okolité dedinky a „červenú“ rieku Tskhaltsitela. Čaká nás aj folklórne predstavenie so spevmi slávnej gruzínskej polyfónie. Podľa dohody skupiny je možné návštevu kláštorov alternovať prírodnou rezerváciou Sataplia s rovnomennou jaskyňou plnou nádherných stalagnitov aj stalaktitov. Bola objavená v roku 1925 a o osem rokov neskôr v nej boli odkryté stopy dinosaurov staré až 20 miliónov rokov. Pozrieme si ich pekne zblízka a prejdeme sa aj po subtropickom lese.

8. DEŇ I Transfer na letisko a návrat do Viedne.

MOŽNOSŤ PREDĹŽENIA O POBYT PRI MORI (4 NOCI):

8. - 12. DEŇ I Transfer do Batumi - mesto na brehu Čierneho mora, na hranici s Tureckom, sa vyznačuje rozmanitosťou, v ktorej sa miešajú náboženstvá a kultúry a kde sa história spája s budúcnosťou. Zrekonštruované historické jadro s budovami v klasickom štýle sa snúbi s novými, grandióznymi a architektonicky originálnymi novostavbami – veľkolepá plážová promenáda, spievajúce fontány, delfinárium, panoramatické koleso, krásna budova opery, historické divadlo, či batumská Piazza podľa vzoru talianskych Benátok. Čas na relax na pláži, slnenie a prípadné kúpanie, či plavba loďkou k západu slnka. Teplý večer pozýva aj prechádzku po živej promenáde až k tancujúcej fontáne, ktorá svoju hudobno-svetelnú šou predvádza každý deň po zotmení až do polnoci. Transfer na letisko v Kutaisi, odlet a návrat domov.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (PRIAMY LET z Viedne), transfer BA-Schwechat-BA. Terénne autá. V Svanetii ubytovanie s polpenziou v rodinných penziónoch. V Kutaisi a v Batumi (pri predĺžení) ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami. 1x typický obed alebo večera u domácich s prípitkami. Ochutnávka vína. Vstupy do pamiatok a múzeí podľa programu. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu 180 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK). Prepitné.

Príplatok za predĺženie o Batumi (4 noci v 4* hoteli s raňajkami plus transfer kyvadlovým autobusom na letisko v Kutaisi) 190 EUR/osoba. Príplatok za jednolôžkovú izbu počas predĺženia - na vyžiadanie.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

NÁŠ TIP: Možnosť individuálneho predĺženia pobytu pri mori o 4 noci. Cena predĺženia 190 EUR/osoba v dvojlôžkovej izbe (jednolôžková izba za príplatok - na vyžiadanie).

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: