Gruzínsko - skialpová expedícia a kurz

Skialpová expedícia v najvyhlásenejšej oblasti celej “Bájnej Kolchidy”. Región Svanetia má povesť tej najkrajšej oblasti Gruzínska a my si to patrične vychutnáme! Ponúka nielen rázovité dedinky s typickými obrannými vežami, ale je aj rajom lyžiarov, freeriderov aj skialpinistov. Zasnežené vrcholky päťtisícových velikánov budú tou najkrajšou panorámou k vašim oblúkom. Samozrejme, nenecháme si ujsť ani zaujímavé poznávacie ciele v okolí, výbornú miestnu kuchyňu a ospevované víno. Ale hlavne a predovšetkým – parádne si zaskialpujeme, v pláne je plných 6 dní!!!

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   FOLKLÓR   I   OCHUTNÁVKA VÍNA

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 10 osôb.

Termín Počet dní Poznámka
09.03. - 16.03. 2019 8 uzavreté
* konečná cena vrátane letiskových a servisných poplatkov. Na zájazd sa nevzťahujú žiadne zľavy.

Viac tu: https://www.ck-svet.sk/island/island-skialpova-expedicia-a-kurz/

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Odlet z Viedne (priamy let), prílet do Kutaisi v obedňajších hodinách. Hlavné mesto bájnej Kolchidy je od roku 2012 aj sídlom gruzínskeho parlamentu. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná katedrála Bagrati, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Z Bieleho mosta vidno biele kamene rieky Rioni – možno práve na tomto mieste bol prikovaný drak, ktorý strážil zlaté rúno! Kláštor v blízkom Gelati s asi najkrajšími freskami na Kaukaze a hrobom jedného z najmocnejších panovníkov, Dávida Staviteľa. Presun do vysokohorskej Svanetie  (celá oblasť je zapísaná v UNESCO). so zastávkou pri hrádzi Engurskej priehrady, najvyššej hydroelektrárne v Európe. Večera so svanskými špecialitami (čivštari, kubdari a možno aj zischora). Čaká nás plných 6 dní skialpovačky s profesionálnym skialpovým inštruktorom (zo Slovenska), ktorý nám zaistí, že uvidíme to najlepšie z najlepšieho, a samozrejme vždy bezpečne!

2.-4. DEŇ I Mestia – vežovité centrum Svanetie. Je ťažké predstaviť si lepšie miesto na skutočnú zimnú lyžiarsku rozprávku. Vyberieme sa k rôznym horám a údoliam v celom regióne, až do výšky okolo tritisíc metrov. Nájdeme tu ľadovce aj žľaby, ale aj pohodové dlhé pláne a lesy, takže si tu prijdú na svoje skialpinisti naozaj všetkých lyžiarskych schopností a kvalít. Pod horou Tethnuld (4869 m n.m.) nás uvíta novootvorené rovnomenné lyžiarske stredisko s piatimi lanovkami a vrcholovou stanicou vo výške 3160 m n.m.  Okolité svahy ponúkajú desiatky zjazdov - môžete si byť istí, že si užijeme kopu lyžovania a zábavy! Vo voľnom čase prehliadka neďalekého tradičného svanského domu s vyrezávanými stajňami pre dobytok a väzením pre previnilcov. Pamätník miestneho horolezca Chergianiho, ktorého britská kráľovná označila za „tigra skál“. Možnosť návštevy svanského historicko-etnografického muzea v Mestii s unikátnou kolekciou stredovekých tepaných aj maľovaných ikon (vedeli ste, že Svanetia v minulosti slúžila ako úkryt pre cirkevné relikvie z celého Gruzínska?) a tradičných zbraní. V miestnom horskom lyžiarskeom stredisku Hacvali nájdeme ďalšie dve lanovky a jedinečné výhľady na horské velikány, štíty Ušba a Thethnuld.

5.-7. DEŇ I Okrem freeridových svahov dostupných lanovkami lyžiarskych stredísk Hatsvali a Tetnuldi ponúka Svanetia aj veľké množstvo ďalších výstupov a zjazdov nedotknutým terénom. Prejazd džípmi do Ušguli, najvyššie položenej dediny v Európe (2200 m.n.m., pod patronátom UNESCO). V prípade časových možností cestou podnikneme peší výstup (cca 30 minút od cesty) ku kostolu Lagurka, duchovnému srdcu Svanska s jedinečnými freskami.  Na dedinku Ušguli, asi najkrajšiu dedinku, akú si viete na úpätí hôr predstaviť, sa díva zvysoka Shkhara, najvyšší vrchol Gruzínska (5 193 m.n.m.). Úžasná oblasť pre skialpinizmus. Ubytovanie v penzióne pod stredovekými obrannými  vežami a skvelý večerný folklórny koncert v hostiteľskej rodine. Zlyžujeme aj do jednej z najodľahlejších svanských vysokohorských dediniek Hadiši, krásnej dedinky neskazenej masovou turistikou, s jedinečnými maľovanými rodinnými kostolíkmi. 

8. DEŇ I Návrat do doliny, odlet z Kutaisi, návrat domov.

UPOZORNENIE: Expedíciu organizujeme v spolupráci s horozeleckou školou Muraria, odborným garantom skialpovej časti. Neoddeliteľnou súčasťou zájazdu/expedície do Gruzínska je aj prípravný kurz (zahrnutý v cene zájazdu) vo Vysokých Tatrách v termíne 1.-3.2.2019. Podrobnejšie informácie k prípravnému kurzu obdržia záujemcovia o emailom. UPDATE k 20.2.2019: vzhľadom na skutočnosť, že kurz sa už uskutočnil, bude mať posledný účastník možnosť jednodňového individuálneho kurzu s inštruktorom vo Vysokých Tatrách v dohodnutý deň.

Naším primárnym cieľom je v Svanetii plných  6 dní aktívne skialpovať, ale samozrejme, všetko je závislé od počasia. Alternatívy programu v prípade nepriaznivých podmienok zabezpečuje sprievodca, ktorý celú oblasť dokonale pozná.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (vrátane prepravy lyží a batožiny do podpalubia), transfer BA-letisko-BA. Doprava terénnymi autami. Ubytovanie s polpenziou v rodinných penziónoch. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu. Folklórny koncert. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu a profesionálneho horolezeckého a skialpového inštruktora SHS James (UIAA). Prípravný víkend vo Vysokých Tatrách (ubytovanie v penzióne a odborné vedenie teoretických aj praktických aktivít inštruktorom).

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu 130 EUR. Lístky na lanovky/vleky v Gruzínsku (cca 12 EUR/deň) a fakultatívne aktivity (heliskiing). Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK). Vstupy do pamiatok a múzeí. Prípadné lanovky, dopravu na a stravu počas prípravného víkendu v Tatrách.

NÁS TIP: Na vstup do Gruzínska postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.