Gruzínsko v zime - lyže a víno

Lyžovanie na úbočí štítov Veľkého Kaukazu, vežovité dedinky drsných svanských horalov a vínne pivničky v doline. Región Svanetia má povesť tej najkrajšej oblasti Gruzínska a my si to patrične vychutnáme! Zasnežené vrcholky päťtisícových velikánov sú tou najkrajšou panorámou k vašim oblúkom. V nižších nadmorských výškach nás zas očaria historické kláštory UNESCO, jaskyne s prekrásnou kvapľovou výzdobou a tie najlepšie odrody vína.

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   LYŽOVANIE   I   FOLKLÓR   I   OCHUTNÁVKA VÍNA

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 6 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
26.01. - 02.02. 2019 8 595 EUR uzavreté
23.02. - 02.03. 2019 8 675 EUR uzavreté
02.03. - 09.03. 2018 8 675 EUR uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Odlet z Viedne (priamy let), prílet do Kutaisi v obedňajších hodinách. Prehliadka rezidencie megrelských vojvodov Dadianiov - zámok so zmesou anglických a orientálnych vplyvov ukrýva aj posmrtnú masku Napoleona. Výlet k Martvilskému kaňonu s vinicami unikátnej odrody odžaleši a bohatá večera s preslávenými megrelskými špecialitami.

2. DEŇ I Presun do vysokohorskej Svanetie  so zastávkou pri hrádzi Engurskej priehrady, najvyššej hydroelektrárne v Európe. Mestia – vežovité centrum Svanetie, prehliadka tradičného svanského domu s vyrezávanými stajňami pre dobytok a vezením pre previnilcov. Pamätník miestneho horolezca Chergianiho, ktorého britská kráľovná označila za „tigra skál“.

3. DEŇ I Lyžovanie malom v horskom stredisku Hacvali s jedinečnými výhľadmi na horské velikány, štíty Ušba a Thethnuld, popoludní pre záujemcov možný snežnicový výstup morénovitým údolím k ľadovcu Čalaadi nad Mestiou. Večera so svanskými špecialitami (čivštari, kubdari a možno aj zischora).

4. DEŇ I Prehliadka svanského historicko-etnografického muzea v Mestii s unikátnou kolekciou stredovekých tepaných aj maľovaných ikon (vedeli ste, že Svanetia v minulosti slúžila ako úkryt pre cirkevné relikvie z celého Gruzínska?) a tradičných zbraní. Výstup ku kostolu Lagurka, duchovnému srdcu Svanska s jedinečnými freskami. Prejazd džípmi do Ušguli, najvyššie položenej dediny v Európe (2200 m.n.m., pod patronátom UNESCO). Ubytovanie v penzióne pod stredovekými  vežami a skvelý večerný folklórny koncert v hostiteľskej rodine.

5. DEŇ I Na dedinku Ušguli, asi najkrajšiu dedinku, akú si viete na úpätí hôr predstaviť, sa díva zvysoka Shkhara, najvyšší vrchol Gruzínska (5 193 m.n.m.). Opäť stredoveká architektúra, obranné veže a chrám Lamaria. Návšteva jednej z najodľahlejších svanských vysokohorských dediniek Hadiši, krásnej dedinky neskazenej masovou turistikou, s jedinečnými maľovanými rodinnými kostolíkmi. Návrat do Mestie.

6. DEŇ I Prejazd po horu Tethnuld (4869 m), lyžovanie na úbočí tohoto jedinečného snežného vrcholku (30 km lyžiarskych trás), pre záujemcov možnosť freeridového lyžovania, prípadna aj heliskiingu. Podvečerný presun do doliny, ubytovanie v Kutaisi.

7.-8. DEŇ I Kutaisi - hlavné mesto bájnej Kolchidy je od roku 2012 aj sídlom gruzínskeho parlamentu. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná katedrála Bagrati, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Prehliadka historického centra. Z Bieleho mosta uvidíme biele kamene rieky Rioni – možno práve na tomto mieste bol prikovaný drak, ktorý strážil zlaté rúno! Kláštor v blízkom Gelati s asi najkrajšími freskami na Kaukaze a hrobom jedného z najmocnejších panovníkov, Dávida Staviteľa. Prírodná rezervácia Sataplia s rovnomennou jaskyňou plnou nádherných stalagnitov aj stalaktitov. V podvečer ochutnávka v rodinnom vinárstve Gii Čubinidze v dedinke Sazano (jeho imeretské odrody slávili mimochodom aj medzinárodné úspechy), zakončenie tradičnou gruzínskou hostinou (supra) s prípitkami. Letecký návrat domov.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava, transfer BA-letisko-BA. Terénne autá v Svanetii, inak minibus. V Svanetii ubytovanie s polpenziou v rodinných penziónoch. V Zugdidi a v Kutaisi ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami. 1x typický obed u domácich a slávnostná večera s prípitkami v Sazano. Ochutnávka vína. Vstupy do pamiatok a múzeí. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu. Folklórny koncert.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu 90 EUR. Leteckú prepravu lyží (doplatok 70 EUR/oba smery spolu), resp. požičanie lyžiarskej výstroje na mieste (cca 12-15 EUR/deň). Lístky na lanovky/vleky (cca 10-12 EUR/deň) a fakultatívne aktivity (heliskiing, výlet na snežniciach). Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

NÁŠ TIP: V prípade záujmu možnosť lyžovania aj v počas ostatných dní pobytu v Svanetii (4. a 5. deň).

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.