Gruzínsko - vínna cesta

Tak na tomto zájazde si doslova “zgustnete”! Gruzínsko sa považuje za kolísku vína (pôvodné slovo je gruzínske “gvino”) – historické doklady o pestovaní révy sú až 8 tisíc rokov staré. V krajine poznajú neuveriteľných 541 odrôd, komerčne sa však využíva len necelých 10%. K správnemu popíjaniu patrí počas supry (slávnostnej večere) aj majstrovstvo tamadu – človeku prednášajúceho prípitky. Okrem slova vám k skvelému vínu predloží aj tie najlahodnejšie pokrmy – syrové chačapuri, mäsové šašliky, zeleninové pkhali, či kuracie chkmeruli. Veľmi nebezpečná kombinácia :-)

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   OCHUTNÁVKY VÍNA   I   KULINÁRSKE ZÁŽITKY   I   FOLKLÓR   I   VEĽKÁ NOC*

UPOZORNENIE: Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 6 osôb.

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
09.04. - 14.04. 2020* 6 775 EUR uzavreté
12.11. - 17.11. 2020 6 775 EUR uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Viedne), pristávame v Kutaisi, druhom najväčšom meste krajiny. Zestaphoni si doprajeme prvé voňavé chačapuri plnené delikátnym syrom. V imeretskej dedinke Šroša krátko zastavíme na trhovisku miestnych hrnčiarov, výrobcov keramických „uhýbacích rohov“ qanci a misiek thasi. Prejazd mestom Gori s výhľadom na bizarný kláštor vystavaným nad rodným domom Stalina. Pokračujeme neďalekým aténskym údolím s chrámom Sioni zo 7. storočia a vinicami, odkiaľ sa dovážali kharthlijské odrody priamo Stalinovi. Priamo v údolí navštívime vinárstvo Niku Vačeišviliho a doprajeme si bohatú večeru s ochutnávkou tradičného kvevriového vína z odrody Marani. Príchod do Tbilisi, podľa síl a chuti prechádzka večerným centrom - vodopád pod pevnosťou, kostol Sioni s révovým krížom sv. Nino.

2. DEŇ I Prejazd cez Gomborský priesmyk s výhľadom na vinorodú Alazanskú dolinu a Veľký Kaukaz. Mestečko Telavi a návšteva vínnej fabriky GWS, ktorá sa ako prvá z väčších výrobcov zameriava aj na bio produkciu – samozrejme si doprajeme aj jej ochutnávku. Trhovisko v Telavi s ponukou okrem iného domácích vín a pálenky. Pokračovanie do Cinandali: navštívime rovnomenný palác, sídlo kniežat Čavčavadzovcov, ktorí v 19. storočí po prvýkrát priniesli do Gruzínska životný štýl vtedajšej európskej aristokracie a spolu s ňou zaviedli aj výrobu vína európskym spôsobom. Prehliadka  exteriérov historickej továrne na víno so zbierkou fľaší z kniežacieho obdobia, degustácia miestnych vín v prízemí paláca. Presun do Alaverdi – ľahký obed a prehliadka monumentálneho kláštora, založeného jedným z tzv. asýrskych otcov už v 6. storočí. Rodinná vínna pivnička Lagazi v dedinke Zemo Alvani s ochutnávkou tradičních kachetských khvevriových vín a suphrou – tradičnou hostinou s prípitkami.

3. DEŇ I Gremi, zaniknuté hlavné mesto Kachetie so zachovaným hradným chrámom a věžovitou rezidenciou. Exkurzia v tunelových pivniciach vinárstva Chareba, spojená s ochutnávkou vín gruzínskeho i európského typu a následným vystúpením miestneho súboru polyfónnych piesní. Paletu chutí doplníme exkurziou a ochutnávkou v továrni na brandy KTW vo Velisciche.  Sighnaghi – prechádzka po centre hradbami obohnaného mestečka s výhľadmi na hlavný kaukazský chrbát. Hrad Manavi, ktorý bol istú dobu rezidenciou kachetských kráľov, zastávka vo viniciach Manavského zeleného (Manavis mcvane). Zoznámenie s výrobou pochúťok z vínnej šťavy – čurčchel, tklapi a badagi. Sagaredžo – návšteva rodinného vinárstva Thedos marani, spojená s hostinou typu suphra s výberom „zabúdaných“ odrôd vína a veľkým druhov ovocných destilátov. Návrat do Tbilisi.

4. DEŇ I Raňajky na terase hotela s krásnym výhľadom na centrum mesta. Prehliadka starého hlavného mesta Gruzínska Mccethy - vykopávky kráľovskej rezidencie, chrámy Sveticchoveli a Samthavro. Prejazd cez Aliské údolie s ukážkou pečenia chleba a sladkých chlebíčkov nazukhi v hlinenej peci thone. Návšteva u výrobcov tradičních keramických džbánov na víno khvevri v dedinke Tqemlovana s praktickou ukážkou výroby. Čiathura – mesto s ťažbou mangánu a lanovkami vo forme mestskej hromadnej dopravy, jaskynný kláštor Mghvimevi uprostred industriálnej krajiny. Kacchský stĺp – pustovňa na vrchole skalného zubu. Návšteva vinárstva v dedinke Sazano s miestnymi unikátnymi odrodami occhanuri saphere a krachuna a najrozšírenějšími imeretskými odrodami cickha a colikauri (Gia Čubinidze se úspešne zúčastnil aj vínneho veľtrhu v Prahe), degustácia a bohatá večera.

5. - 6. DEŇ I Prehliadka Bagratovej katedrály v Kutaisi s folklórnym predstavením a krátka prechádzka centrom mesta. Vinárstvo Zazu Gaguy v regióne Samegrelo na okraji divokého Martvilského kaňonu (typická červená odroda odžaleši, ktorá sa pôvodne popínala po stromoch), degustácia miestnych unikátnych kvevriových vín s obedom. Návšteva Martvilského kaňonu s perejami. Prejazd kúpeľným mestečkom Ckaltubo do dedinky Okureši v kraji Lečchumi, degustácia jedinečného vína usachelouri. Tejto réve sa darí len v troch dedinkách miestneho okresu - ochutnávka spojená s večerou a gruzínskou suprou s tradičnými prípitkami priamo v marani Kachu Giorbelidzeho. Nocľah v Kutaisi. Po raňajkách nenáročný presun na letisko a návrat domov.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne), transfer BA-letisko-BA. Doprava vlastným minibusom. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, v Tbilisi v kvalitnom penzióne s terasou, v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, v izbách s vlastným príslušenstvom. Ochutnávky, obedy a večere podľa programu. Vstupy do pamiatok a múzeí. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Vstupné do sírnych kúpeľov. Príplatok za jednolôžkovú izbu 180 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK). Prepitné.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.