Gruzínsko - vínna cesta

Tak na tomto zájazde si doslova “zgustnete”! Gruzínsko sa považuje za kolísku vína (pôvodné slovo je gruzínske “gvino”) – historické doklady o pestovaní révy sú až 8 tisíc rokov staré. V krajine poznajú neuveriteľných 541 odrôd, komerčne sa však využíva len necelých 10%. K správnemu popíjaniu patrí počas supry (slávnostnej večere) aj majstrovstvo tamadu – človeku prednášajúceho prípitky. Okrem slova vám k skvelému vínu predloží aj tie najlahodnejšie pokrmy – syrové chačapuri, mäsové šašliky, zeleninové pkhali, či kuracie chkmeruli. Veľmi nebezpečná kombinácia :-)

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   OCHUTNÁVKY VÍNA   I   KULINÁRSKE ZÁŽITKY   I   FOLKLÓR

UPOZORNENIE: Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 6 osôb.

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
06.11. - 13.11. 2021 8 725 EUR na vyžiadanie

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Viedne), pristávame v Kutaisi, druhom najväčšom meste krajiny. Zestaphoni si doprajeme prvé voňavé chačapuri plnené delikátnym syrom. V imeretskej dedinke Šroša krátko zastavíme na trhovisku miestnych hrnčiarov, výrobcov keramických „uhýbacích rohov“ qanci a misiek thasi. Prejazd mestom Gori s výhľadom na bizarný kláštor vystavaným nad rodným domom Stalina. Pokračujeme neďalekým aténskym údolím s chrámom Sioni zo 7. storočia a vinicami, odkiaľ sa dovážali kharthlijské odrody priamo Stalinovi. Priamo v údolí navštívime vinárstvo Niku Vačeišviliho a doprajeme si bohatú večeru s ochutnávkou tradičného kvevriového vína z odrody Marani. Príchod do Tbilisi, podľa síl a chuti prechádzka večerným centrom - vodopád pod pevnosťou, kostol Sioni s révovým krížom sv. Nino.

2. DEŇ I Prejazd cez Gomborský priesmyk s výhľadom na vinorodú Alazanskú dolinu a Veľký Kaukaz. Mestečko Telavi a návšteva vínnej fabriky GWS, ktorá sa ako prvá z väčších výrobcov zameriava aj na bio produkciu – samozrejme si doprajeme aj jej ochutnávku. Trhovisko v Telavi s ponukou okrem iného domácích vín a pálenky. Pokračovanie do Cinandali: navštívime rovnomenný palác, sídlo kniežat Čavčavadzovcov, ktorí v 19. storočí po prvýkrát priniesli do Gruzínska životný štýl vtedajšej európskej aristokracie a spolu s ňou zaviedli aj výrobu vína európskym spôsobom. Prehliadka  exteriérov historickej továrne na víno so zbierkou fľaší z kniežacieho obdobia, degustácia miestnych vín v prízemí paláca. Presun do Alaverdi – ľahký obed a prehliadka monumentálneho kláštora, založeného jedným z tzv. asýrskych otcov už v 6. storočí. Rodinná vínna pivnička Lagazi v dedinke Zemo Alvani s ochutnávkou tradičních kachetských khvevriových vín a suphrou – tradičnou hostinou s prípitkami.

3. DEŇ I Gremi, zaniknuté hlavné mesto Kachetie so zachovaným hradným chrámom a věžovitou rezidenciou. Exkurzia v tunelových pivniciach vinárstva Chareba, spojená s ochutnávkou vín gruzínskeho i európského typu a následným vystúpením miestneho súboru polyfónnych piesní. Paletu chutí doplníme exkurziou a ochutnávkou v továrni na brandy KTW vo Velisciche.  Sighnaghi – prechádzka po centre hradbami obohnaného mestečka s výhľadmi na hlavný kaukazský chrbát. Hrad Manavi, ktorý bol istú dobu rezidenciou kachetských kráľov, zastávka vo viniciach Manavského zeleného (Manavis mcvane). Zoznámenie s výrobou pochúťok z vínnej šťavy – čurčchel, tklapi a badagi. Sagaredžo – návšteva rodinného vinárstva Thedos marani, spojená s hostinou typu suphra s výberom „zabúdaných“ odrôd vína a veľkým druhov ovocných destilátov. Návrat do Tbilisi.

4. - 5. DEŇ I Raňajky na terase hotela s krásnym výhľadom na centrum mesta. Bývalé hlavné mesto a náboženské centrum Gruzínska – Mccheta ležiace na sútoku riek Aragvi a Mtkvari má vek až 3000 rokov! Prehliadka najvýznamnejších pamiatok, zapísaných na zoznam svetového dedičstva UNESCO: kostol Džvari (kláštor sv. Kríža) a katedrála Sveticchoveli (Katedrála Životodárneho stĺpu) so vzácnym Kristovým rúchom. Kostol a hrad Ananuri zo 16. storočia, dejisko mnohých bitiek. Stále naberáme výšku, popri nás defilujú hory Veľkého Kaukazu. Zastávka pri tzv. „Plačúcej stene“. Dychvyrážajúce scenérie počas jazdy pozdĺž rieky Tergi nás privedú až do Stepancmindy (Kazbegi) – hlavného mesta regiónu. Džípmi sa dostaneme až ku kostolu Svätej Trojice (Gergetis Sameba) vo výške 2170 m.n.m., s nádherným panoramatickým výhľadom na celé horstvo Kaukazu. Pri troche šťastia uvidíme aj jeden z najvyšších kaukazských ľadovcov na vrchole hory Kazbegi (5047 m.n.m.), kde bol podľa legendy kedysi pripútaný odbojný Prometeus. Nocľah v horskom stredisku Stepancminda alebo Gudauri.

6. DEŇPrejazd cez Aliské údolie s ukážkou pečenia chleba a sladkých chlebíčkov nazukhi v hlinenej peci thone. Návšteva u výrobcov tradičních keramických džbánov na víno khvevri v dedinke Tqemlovana s praktickou ukážkou výroby. Čiathura – mesto s ťažbou mangánu a lanovkami vo forme mestskej hromadnej dopravy, jaskynný kláštor Mghvimevi uprostred industriálnej krajiny. Kacchský stĺp – pustovňa na vrchole skalného zubu. Návšteva vinárstva v dedinke Sazano s miestnymi unikátnymi odrodami occhanuri saphere a krachuna a najrozšírenějšími imeretskými odrodami cickha a colikauri (Gia Čubinidze se úspešne zúčastnil aj vínneho veľtrhu v Prahe), degustácia a bohatá večera.

7. - 8. DEŇ I Prehliadka Bagratovej katedrály v Kutaisi s folklórnym predstavením a krátka prechádzka centrom mesta. Vinárstvo Zazu Gaguy v regióne Samegrelo na okraji divokého Martvilského kaňonu (typická červená odroda odžaleši, ktorá sa pôvodne popínala po stromoch), degustácia miestnych unikátnych kvevriových vín s obedom. Návšteva Martvilského kaňonu s perejami. Prejazd kúpeľným mestečkom Ckaltubo do dedinky Okureši v kraji Lečchumi, degustácia jedinečného vína usachelouri. Tejto réve sa darí len v troch dedinkách miestneho okresu - ochutnávka spojená s večerou a gruzínskou suprou s tradičnými prípitkami priamo v marani Kachu Giorbelidzeho. Nocľah v Kutaisi. Po raňajkách nenáročný presun na letisko a návrat domov.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne), transfer BA-letisko-BA. Doprava vlastným minibusom. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, v Tbilisi v kvalitnom penzióne s terasou, v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, v izbách s vlastným príslušenstvom. Ochutnávky, obedy a večere podľa programu. Vstupy do pamiatok a múzeí. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Vstupné do sírnych kúpeľov. Príplatok za jednolôžkovú izbu 230 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK). Prepitné. Prípadný potrebný Covid-19 test (pre nezaočkovaných, zaočkovaní test nepotrebujú).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/