Mongolsko - v ríši Džingischána

Domov modrej oblohy a nekonečných zelených pasienkov. Zelené more len občas prerušia malé biele fliačiky - stáda oviec a jurty domácich pastierov. Krajina s rozlohou 30x väčšou ako Slovensko, ale iba polovicou obyvateľov. Cesta nás povedie z čarovného údolia Terelj až do Kharkhorinu, legendárneho bývalého hlavné sídla Džingischána. Vystúpime aj na sopečný kužeľ nad prekrásnym jazerom Therkiin Tsagaan Nuur. Vychutnajte si plnými dúškami nekonečnú slobodu medzi nebom a zemou, a v útulných bielych jurtách zas povestnú nomádsku pohostinnosť.

VSTUPY V CENE   I   FOLKLÓR   I   NÁRODNÉ PARKY   I   MOŽNOSŤ RYBOLOVU

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 5 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
21.06. – 30.06. 2020 10 1 790 EUR uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. - 2. DEŇ I Odlet z Európy do hlavného mesta krajiny, Ulanbátaru. Neuveriteľný kontrast hneď na začiatku: takto vyzerá najmenej osídlená krajina na svete? V jej metropole žije na ploche 4700 km2 viac než milión obyvateľov! Zvyšok, takmer 2 milióny, býva roztrúsených na území 30x väčšom ako Slovensko. Z vyhliadky pamätníka Zaisan sa nám ponúkne nezvyčajný pohľad: v „lepších štvrtiach“ nechýbajú výškové budovy zo skla a železobetónu, na obzore sa však do kopcov šplhajú tisícky júrt. Stavebný boom je zjavný, množstvo žeriavov nespočítateľné. Aspoň malá časť peňazí ukrytá v mimoriadnom nerastnom bohatstve krajiny sa vracia aj jej obyvateľom. Vedeli ste, že významnú úlohu pri objavovaní ložísk zohrali práve československí geológovia? V budhistickom chráme Gandan Khiid nás šokuje množstvo holubov – ich kŕmenie patrí k tradičným rituálom domácich. Pred náboženstkými čistkami v roku 1937 tvorilo komplex až 100 chrámových a kláštorných budov. My si pozrieme najvýznamnejších z chrámov, zasvätený bohyni dlhovekosti. Námestie Sukhbaatara (zaslúžil sa o mongolskú nezávislosť) s budovou parlamentu a sochou Džingischána, ktorý evidentne dohliada na poriadok na námestí. K mimoriadnym zážitkom pre každého návštevníka krajiny patrí aj hrdelný spev – my si ho vychutnáme na predstavení spolu s tradičnou hudbou a tancami v tsamových maskách. Prvá ochutnávka miestnych mongolských špecialít – dáte si khusuur, khorkhog aleb buuz? Sprievodkyňa vám vysvetlí všetky rozdiely. Nocľah v hoteli.

3. - 4. DEŇ I  Pokračovanie do národného parku Terelj, ležiaceho iba 80 kilometrov od hlavného mesta. S hlavným mestom ho spája celkom kvalitná asfaltka. Len v roku 2013 postavila mongolská vláda až 1900 kilometrov asfaltových komunikácií a v roku 2014 ich chce dokončiť ďalších 2200 km. Tu turistov vidno častejšie, avšak stále je najviac z nich aj tak mongolských. Prekrásne alpské scenérie a úchvatné skalné zoskupenia – obrovská korytnačka sa stala symbolom parku. Prenádherné a magické miesto. Nocľah v takzvanom „jurtovom hoteli“ – jeho „izby“ tvoria jednotlivé jurty, na výber je ubytovanie v double, twin aj triple jurte :-) Vo veľkej spoločenskej miestnosti sa chutne varí, a komu už z domu chýba presso káva, tu ju môže mať! Tu nás budú čakať aj naše kone a my sa budeme pomaly presúvať gýčovitými scenériami, až kým nás opäť nepríde vyzdvihnúť náš vodič. Kto by sa na jazdu na koni necítil, môže s príjemne oddychovať na miestnych lúkach s prekrásnymi výhľadmi, či vo svojej jurte.

5. DEŇ I Náročný presun do Karakorumu, bývalého hlavného mesta Džingischánovej ríše. Na obed sa zastavíme u známych nášho šoféra – typickej nomádskej rodiny, ktorá sa venuje chovu oviec, kôz, koní aj jakov. Povieme si, ako vyzerá pastiersky rok, kde sa sťahujú na zimu a ako ju prežijú, keď naokolo nie je vidno ani jeden strom. Každá návšteva sa začína miskou čaju, do ktorého pridávajú mlieko a soľ. Väčšinou príde k slovu aj mongolská vodka – veľmi slabulinká. Najprv je však potrebné urobiť rituál požehnania a odovzdať pár kvapiek Matke Zemi a Otcovi Nebo.

6. - 8. DEŇ I Prvý budhistický kláštor Erdenee Zuu Khiid, postavený v roku 1586, obývalo v čase najväčšieho rozkvetu až 1000 mníchov. Dôkladná prehliadka chrámového komplexu ohraničeného 108 stúpami. Prechádzka k tzv. korytnačej skale, ktorá kedysi označovala jeden z hraničných bodov mesta. Pokračovanie do mestečka Tsenker, presláveného horúcimi prameňmi. Každý hotelový komplex tu má svoje bazény s termálnou vodou a aj my si tu poriadne oddýchneme a zrelaxujeme. Ďalej do národného parku Therkiin Tsagaan Nuur (Veľké biele jazero) so zaujímavými kamennými „sochami“ na brehu jazera.  V rámci krátkej prechádzky vystúpime aj na sopečný kužel Khorgo Uul s vyhliadkou na okolie. Už od prvého momentu budete prekvapení neuveriteľným orientačným zmyslom domácich šoférov – všade vedú krížom-krážom stopy kolies a náš „Davka“ (v preklade „utorok“ – Mongoli si často dávajú krstné mená podľa dňa, kedy sa narodili) predsa vždy presne vie, kade má pokračovať. Nocľah v „hosťovskej jurte“ u domácich – autentický zážitok! Presne tak, ako dnes my, tradične cestujú všetci Mongoli – nepotrebujú nič, len svoj dlhý kabát (dél) a dobrého koňa – o všetky nocľahy, nápoje aj jedlo sa starajú príbuzní, u ktorých sa zastavujú cestou. Prichýli ich však akákoľvek jurta – nomádska pohostinnosť je povestná, a vzťahuje sa bez výnimky aj na príchodzích cudzincov :-)

9. - 10. DEŇ I Návrat do Ulanbátaru, čas na nákup posledných suvenírov. Na večeru tie najlepšie steaky, aké si viete predstaviť. Ukončíme náš výlet v štýle tradičnej mongolskej zábavy v karaoke bare? Nocľah v hoteli, pomalá adaptácia na európske pomery začína. Prílet domov. Ďalší 

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú leteckú dopravu, všetku pozemnú dopravu – minibus, furgon, v prípade záujmu o výlet na koňoch v cene aj prenájom koní so špecializovaným sprievodcom. Ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami (3x), v jurtách domácich s polpenziou (2x) a v kvalitných jurtových hoteloch s raňajkami (4x), slávnostná záverečná večera. Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu, predstavenie tradičného folklóru. Vstupné do národných parkov. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu, služby miestnych sprievodcov podľa potreby.

CENA NEZAHŔŇA: Stravu okrem vyššie uvedenej. Prepitné pre vodiča (nepovinné). Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 390 EUR. Vstupné víza (vrátane pozývacieho listu) 75 EUR.

UPOZORNENIE: Možnosť predĺženia pobytu o fantastickú rybačku s ubytovaním v plne vybavenej chate (zrube) pri rieke plnej lososov a pstruhov. Slovensky hovoriaci personál! Viac informácií na vyžiadanie.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: