Mongolsko - v ríši Džingischána

Domov modrej oblohy a nekonečných zelených pasienkov. Zelené more len občas prerušia malé biele fliačiky - stáda oviec a jurty domácich pastierov. Krajina s rozlohou 30x väčšou ako Slovensko, ale iba polovicou obyvateľov. Cesta nás povedie z legendárnej púšte Gobi až k “modrej perle”, jazeru Khovsgol. Vychutnajte si plnými dúškami nekonečnú slobodu medzi nebom a zemou, a v útulných bielych jurtách zas povestnú nomádsku pohostinnosť.

VSTUPY V CENE   I   FOLKLÓR   I   NÁRODNÉ PARKY   I   MOŽNOSŤ RYBOLOVU

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 5 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
16.08. – 31.08. 2019 16 2 190 EUR uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1.-2. DEŇ I Odlet z Európy do hlavného mesta krajiny, Ulanbátaru. Neuveriteľný kontrast hneď na začiatku: takto vyzerá najmenej osídlená krajina na svete? V jej metropole žije na ploche 4700 km2 viac než milión obyvateľov! Zvyšok, takmer 2 milióny, býva roztrúsených na území 30x väčšom ako Slovensko. Z vyhliadky pamätníka Zaisan sa nám ponúkne nezvyčajný pohľad: v „lepších štvrtiach“ nechýbajú výškové budovy zo skla a železobetónu, na obzore sa však do kopcov šplhajú tisícky júrt. Stavebný boom je zjavný, množstvo žeriavov nespočítateľné. Aspoň malá časť peňazí ukrytá v mimoriadnom nerastnom bohatstve krajiny sa vracia aj jej obyvateľom. Vedeli ste, že významnú úlohu pri objavovaní ložísk zohrali práve československí geológovia? V budhistickom chráme Gandan Khiid nás šokuje množstvo holubov – ich kŕmenie patrí k tradičným rituálom domácich. Pred náboženstkými čistkami v roku 1937 tvorilo komplex až 100 chrámových a kláštorných budov. My si pozrieme najvýznamnejších z chrámov, zasvätený bohyni dlhovekosti. Námestie Sukhbaatara (zaslúžil sa o mongolskú nezávislosť) s budovou parlamentu a sochou Džingischána, ktorý evidentne dohliada na poriadok na námestí. K mimoriadnym zážitkom pre každého návštevníka krajiny patrí aj hrdelný spev – my si ho vychutnáme na predstavení spolu s tradičnou hudbou a tancami v tsamových maskách. Prvá ochutnávka miestnych mongolských špecialít – dáte si khusuur, khorkhog aleb buuz? Sprievodkyňa vám vysvetlí všetky rozdiely. Nocľah v hoteli.

3.-4. DEŇ I Prelet do Dalanzaghadu, vstupnej brány do púšte Gobi. Nasadáme do nášho furgona, ktorý zdolá akúkoľvek prekážku a pokračujeme k malebnému kaňonu Yoliin Am, v ktorom sa drží sneh aj v lete! Už od prvého momentu budete prekvapení neuveriteľným orientačným zmyslom domácich šoférov – všade vedú krížom-krážom stopy kolies a náš „Davka“ (v preklade „utorok“ – Mongoli si často dávajú krstné mená podľa dňa, kedy sa narodili) predsa vždy presne vie, kade má pokračovať. Na najkrajšom mieste si urobíme obedový piknik. Khongorin Els, najvyššia duna až 300 km širokého pásu. Na jej vrchol sa pokúsime vystúpiť pri západe (alebo východe) slnka, keď sú farby najkrajšie a teplota piesku znesiteľná. Miestne rodiny sa venujú predovšetkým chovu tiav – množnosť treku na ťavách. Nocľah v „hosťovskej jurte“ u domácich – autentický zážitok!

5. DEŇ I Presun do takzvanej „Južnej Gobi“ – prekrásne červené útesy Bayanzag („Ohnivá roklina“). Práve tu objavil Američan Roy Andrews aj najväčšie kostry dinosaurov, vrátane svetoznámeho „súboja dinosaurov“, keď piesok z náhlej púštnej búrky zakonzervoval kostru Protoceraptora v smrteľnom objatí s Velociraptorom. Odkryté fosílie sa však dnes nachádzajú v múzeách v Ulanbátare a New Yorku. Krátky treking červeným údolím a presun na sever, ku kláštoru Ongi. Opäť kedysi jeden z najväčších kláštorných komplexov krajiny. Pri čistkách v roku 1939 tu bolo zavraždených vyše 200 mníchov a z budov ostal zachovaný len zlomok. Miesto je to však prenádherné a magické. Nocľah v takzvanom „jurtovom hoteli“ – jeho „izby“ tvoria jednotlivé jurty, na výber je ubytovanie v double, twin aj triple jurte :-) Vo veľkej spoločenskej miestnosti sa chutne varí, a komu už z domu chýba presso káva, tu ju môže mať!

6. DEŇ I Náročný presun do Karakorumu, bývalého hlavného mesta Džingischánovej ríše. Na obed sa zastavíme u známych nášho šoféra – typickej nomádskej rodiny, ktorá sa venuje chovu oviec, kôz, koní aj jakov. Povieme si, ako vyzerá pastiersky rok, kde sa sťahujú na zimu a ako ju prežijú, keď naokolo nie je vidno ani jeden strom. Každá návšteva sa začína miskou čaju, do ktorého pridávajú mlieko a soľ. Väčšinou príde k slovu aj mongolská vodka – veľmi slabulinká. Najprv je však potrebné urobiť rituál požehnania a odovzdať pár kvapiek Matke Zemi a Otcovi Nebo. Presne tak, ako dnes my, tradične cestujú všetci Mongoli – nepotrebujú nič, len svoj dlhý kabát (dél) a dobrého koňa – o všetky nocľahy, nápoje aj jedlo sa starajú príbuzní, u ktorých sa zastavujú cestou. Prichýli ich však akákoľvek jurta – nomádska pohostinnosť je povestná, a vzťahuje sa bez výnimky aj na príchodzích cudzincov :-)

7.-8. DEŇ I Prvý budhistický kláštor Erdenee Zuu Khiid, postavený v roku 1586, obývalo v čase najväčšieho rozkvetu až 1000 mníchov. Dôkladná prehliadka chrámového komplexu ohraničeného 108 stúpami. Prechádzka k tzv. korytnačej skale, ktorá kedysi označovala jeden z hraničných bodov mesta. Pokračovanie do mestečka Tsenker, presláveného horúcimi prameňmi. Každý hotelový komplex tu má svoje bazény s termálnou vodou a aj my si tu poriadne oddýchneme a zrelaxujeme. Ďalej do národného parku Therkiin Tsagaan Nuur (Veľké biele jazero) so zaujímavými kamennými „sochami“ na brehu jazera.  V rámci krátkej prechádzky vystúpime aj na sopečný kužel Khorgo Uul s vyhliadkou na okolie.

9.-11. DEŇ I Ďalší z vrcholov zájazdu, jazero Khovsgol. Miestni obyvatelia ho nazývajú aj modrou perlou, a svojou nádherou bez problémov konkuruje svojmu „väčšiemu bratovi“, Bajkalu. Dostaneme sa sem cez Moron a Khatgal, ktoré už dnes spája celkom kvalitná asfaltka. Len v roku 2013 postavila mongolská vláda až 1900 kilometrov asfaltových komunikácií a v roku 2014 ich chce dokončiť ďalších 2200 km. Tu už turistov vidno častejšie, avšak stále je najviac z nich aj tak mongolských. Prenajatou loďou sa dostaneme až k prameňom Khar-Us uprostred západného brehu jazera. Absolútne ticho rušia len vlnky na brehu jazera. Nocľah v stane s plnou penziou :-) Tu nás čakajú naše kone a my sa popri brehu budeme pomaly presúvať gýčovitými scenériami, až kým nás opäť nepríde vyzdvihnúť náš Davka. Kto by sa na romantiku v stane či jazdu na koni necítil, môže sa vrátiť loďou späť a príjemne oddychovať na brehu jazera, či vo svojej jurte.

12.-13. DEŇ I  nLetecký návrat do Ulanbátaru a pokračovanie do národného parku Terelj, ležiaceho iba 80 kilometrov od hlavného mesta. Prekrásne alpské scenérie a úchvatné skalné zoskupenia – obrovská korytnačka sa stala symbolom parku. Nocľah v jurtovom hoteli.

14.-16. DEŇ I Návšteva Džingischánovho parku so sochou legendárneho vladára v nadživotnej veľkosti – na jej vrchol sa dostaneme výťahom. Cestou si pochutnáme aj na čerstvých údených rybách, alebo domácom khogrogu. Návrat do Ulanbátaru, čas na nákup posledných suvenírov. Na večeru tie najlepšie steaky, aké si viete predstaviť. Ukončíme náš výlet v štýle tradičnej mongolskej zábavy v karaoke bare? Nocľah v hoteli, pomalá adaptácia na európske pomery začína. Návrat domov.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú leteckú dopravu, miestne prelety Ulanbátar-Dalanzadgad a Moron-Ulanbátar, všetku pozemnú dopravu – minibus, furgon, loď na jazere Khovsgol. Ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami (3x), v jurtách domácich s polpenziou (2x) a v kvalitných jurtových hoteloch s raňajkami (9x), v prípade záujmu o výlet na koňoch 1x nocľah v stane s plnou penziou (neskutočná romantika priamo na brehu jazera!!!). Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu, predstavenie tradičného folklóru. Vstupné do národných parkov. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu, služby miestnych sprievodcov podľa potreby.

CENA NEZAHŔŇA: Stravu okrem vyššie uvedenej. Prepitné pre vodiča (nepovinné). Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 390 EUR. Vstupné víza (vrátane pozývacieho listu) 75 EUR.

UPOZORNENIE: Možnosť predĺženia pobytu o fantastickú rybačku s ubytovaním v plne vybavenej chate (zrube) pri rieke plnej lososov a pstruhov. Slovensky hovoriaci personál! Viac informácií na vyžiadanie.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: