Omán - ozajstný klenot Arábie

Krajina akoby vystrihnutá z rozprávky tisíc a jednej noci, to je Omán. Čarovná krajina, ktorá bola kedysi námornou a obchodnou mocnosťou. Krajina, ktorú formoval vplyv mnohých náboženstiev a kultúr. Pevnosti, hrady, jedinečná kuchyňa, rôzne vône a ešte omnoho viac. Spoznajte ozajstný klenot arabského sveta, zažite atmosféru naozaj arabského mesta!

VSTUPY V CENE   I   PLÁŽ   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NOCĽAH V PÚŠTNOM HOTELI

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.


Termíny Počet dní Osoba Poznámka
05.02. – 13.02. 2022 9 1 695 EUR uzavreté
12.03. – 20.03. 2022 9 1 695 EUR  

PROGRAM ZÁJAZDU:

1.-2. DEŇ | Odlet z Viedne, prílet do Muscatu, transfer do hotela, oddych. Prehliadka hlavného a najväčšieho mesta Ománskeho sultanátu, o ktorom prvé zmienky pochádzajú z 1. storočia a opisujú ho ako významné prístavné mesto medzi západom a východom. Aj napriek tomu, že mesto si zatiaľ nezvyklo na davy turistov, je pripravené splniť všetky želania a očakávania. Muscat je oveľa arabskejší a najmä pokojnejší, čím sa odlišuje od iných arabských miest. Muscat od čias vlády sultána Kábusa bin Saíd al Saíd prešiel veľkým rozvojom a dnes je spojením niekoľkých svetov do jedného veľkého mesta rozdeleného do troch mestských častí Muscat, Mutrah a Ruwi.Prvým bodom dnešného programu hneď po raňajkách bude návšteva Veľkej Mešity, ktorá je hlavným lákadlom Muscatu. Dokončená bola v roku 2001. Samotná mešita vedľa pestrých orientálnych vzorov zaujme aj najväčším ručne tkaným kobercom na svete. Po ľahkom občerstvení (tradičný ománsky chlieb s medom a syrom) budeme pokračovať v elegantnej štvrti Shatti Al Qurum, kde sa nachádza ceremoniálny palác Al Alam sultána Kábusa bin Saíd al Saíd. Práve pri ňom budeme mať príjemnú fotozastávku. V blízkosti  sa nachádzajú portugalské pevnosti Mirani a Jalali z koloniálnych čias. Samozrejme nevynecháme ani slávnu budovu Kráľovskej opery, v ktorej od jej otvorenia v roku 2011 zazneli desiatky tých najzvučnejších hlasov.  Viac o histórii Ománu sa dozvieme v múzeu Bait Al Zubair. Na záver dňa ešte navštívime najstarší a najznámejší trh v meste Muttrah Souq, kde nás čaká pestrá paleta korenín, ornamentmi zdobené strieborné šperky, ručne vyrábané dýky a ešte oveľa viac.

3. DEŇ |  Dnes sa vydáme po pobreží ďalej smerom na juh, do mestečka Sur, ktoré preslávili predovšetkým stavitelia tradičných plachetníc - podľa legendy sa práve odtiaľto vyplavil slávny Sindibád - a v tomto remesle úspešne pokračujú dodnes. Cestou navštívime jeden z najkrajších kaňonov vôbec - Wádí Ash Shab, ktorého prekrásne sferbenú vodu lemujú neskutočne vysoké pieskovcové steny. Po približne 45 minútach chôdze po súši sa dostaneme ku krátkemu úseku ktorý je potrebné preplávať - na konci potom čaká odmena ako z rozprávky, prekrásna jaskyňa s vodopádom. V prípade časových možností nazrieme aj do Wadi Tiwi a na pláž s bielym pieskom, kam chodia s obľubou piknikovať hlavne domáci.

4. DEŇ | Dnes sa vydáme smerom do nádhernej oázy Wadi Bani Khalid. Cesta vedie pozdĺž púšte Ramlat al-Wahiba, ktorej červené a biele piesočné duny sa miestami týčia až do výšky 200 metrov. Meno dostala podľa beduínskeho kmeňa. Oáza Wadi Bani Khalid nás očarí svojou bujnou vegetáciou a prírodnými bazénmi, ktoré patria ku najkrajším v krajine. Tu sa dá skvele osviežiť a "vyblbnúť". Zastávku si urobíme i v tradičnej beduínskej dedine. Nenecháme si ujsť ani jazdu po dunách a pozorovanie západu slnka farbiaceho pieskové pláne do červena. Nocľah v krásnom púštnom hoteli s bohatou bufetovou večerou. V noci stojí za to vyjsť na chvíľu von a čítať si svetelné odkazy tisícok hviezd, ktoré sa tu zdajú byť tak blízko.

5. DEŇ | Naša cesta za poznaním Ománskeho sultanátu pokračuje smerom do mesta Nizwa, ktoré bolo v šiestom a siedmom storočí hlavným mestom.  Navštívime tiež zelenú oázu Birkat al-Mauz. Nizwa bola v minulosti centrom vnútrozemia a náboženstva v krajine. Dnes patrí k najatraktívnejším lokalitám Ománu. Mesto leží uprostred oázy v „tieni“ pohoria Al Jabal Al Akhdar a je typické bizardnými uličkami. Tu nemôžeme vynechať prehliadku obrovskej kruhovej veže zo 17. storočia, ktorá patrí medzi najväčšie a najstaršie pevnosti v Ománe. Po ceste k políčkam vysoko v horách, kde sa pestujú hlavne slávne ruže,  budeme prechádzať šarmantným mestečkom Al Hamra. Zastavíme sa aj v múzeu - tradičnom dome Bait Al Safah, kde si pri tradičnom občerstvení - káve s ďatlami ukážeme niektoré pôvodné výrobné postupy miestnych domácností. Nevynecháme ani prieskum ruín dedinky Misfat Al Abriyeen, odkiaľ sa vytratili všetci obyvatelia a tradičný zavlažovací systém Falaj Daris, zapísaný do kultúrneho dedičstva UNESCO. Pochádza z obdobia cca 500 rokov pred naším letopočtom, a je funkčný dodnes!

6. DEŇ | Bahla – jedno z najstarších miest na Zemi povestné výrobou tradičnej keramiky. Mystické mestečko, ktorého pevnosť je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Navštívime pevnosť Jabrin stavanú pôvodne ako palác s impozantnými stropnými maľbami zo 17. storočia. Čakajú nás i fantastické výhľady na púšť a okolité hory. Jazda pod najvyšší vrchol a pohorie Ománu, Jebel Shams, ktorý sa týči vo výške viac ako 3 tisíc metrov nad morom!!! Neuveriteľné vyhliadky pozdĺž okraja ománskeho "Grand Canyonu", ktoré vám skutočne zoberú dych! Romantický nocľah v hoteli vo výške necelých dvetisíc metrov nad morom, s úžasným výhľadom na okolité kopce. Odtiaľto sa vám nebude chcieť odísť!

7. DEŇ | Jazda džípmi dramatickým kaňonom Wadi bani Awf patrí k top prírodným zážitkom na trase. Zákruty na 30 kilometroch trasy prinášajú nové a nové pohľady na majestátne, zaujímavo sfarbené hory, občas sa ukáže dedinka, náhle sa vynoriace moderné futbalové ihrisko prekvapí. Mnohí miestni hovoria, že toto je najlepšia vec v celom Ománe, ktorú môžeš navštíviť! Z kaňona sa vydáme ďalej smerom ku pevnosti Nakhal, ktorá je nádherným príkladom arabskej vojenskej architektúry. Po prehliadke a neskorom obede sa presunieme na oddych do nášho plážového hotela.

8.-9. DEŇ | Voľný program, oddych na pláži. Transfer na letisko a odlet naspäť do Európy.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (odlet z Viedne), transfer BA-letisko-BA. Doprava klimatizovaným mikrobusom/terénne vozidlá. Ubytovanie s raňajkami v 3* a 4* hoteloch počas okruhu, na pláži v 4* hoteli s raňajkami, Každý deň večera alebo obed. Vstupy do pamiatok. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie vrátane covid-19 krytia (možnosť objednať prostedníctvom CK). Povinný negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín pred odletom.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 380 EUR.

COVID-19 situácia: Omán opätovne otvoril svoje hranice plne zaočkovaným turistom od 1.9.2021, pri vstupe od nich vyžaduje len negatívny RT-PCR test nie starší ako 72 hodín. Najneskôr v momente návratu na Slovensko je potrebné registrovať sa na portáli ehranica (pokiaľ ste sa tam neregistrovali v priebehu uplynulých 6 mesiacov), pre zaočkovaných nie je pri návrate na Slovensko vyžadovaná karanténa ani negatívny test.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: