Transsibírska magistrála - žijúca legenda

Čo sa dá zažiť za tri týždne vo vlaku? Najdôležitejšie mestá Ruska, najhlbšie a najčistejšie jazero sveta Bajkal, buriatske Ulan-Ude. Bábušky na perónoch majú pre teba všetko. Na takmer 6 tisíc kilometrov železnej cesty do hlbokej ruskej duše nadviaže nedotknutá príroda Mongolska, a napokon kulinársky aj historicky pestrý Peking a legendárny Čínsky múr. V júlovom termíne naadam – najväčší mongolský sviatok - festival "pravých chlapov" s disciplínami zápasenie, lukostreľba a konské dostihy.

VSTUPY V CENE   I   FESTIVAL   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   PRÁZDNINY

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 10 osôb.


Termíny Počet dní Osoba Poznámka
01.07. – 19.07. 2021* 19 2 695 EUR uzavreté

* v termíne zájazdu aj najväčší mongolský festival - Naadam

* UPOZORNENIE: Zatiaľ nebolo obnovené letecké spojenie na trase Viedeň-Moskva/Peking-Viedeň. Pokiaľ nebude obnovené ani do apríla 2021, zájazd presunieme na rok 2022 (garancia ceny ostane zachovaná).

PROGRAM ZÁJAZDU:

1.-2. DEŇ I Odlet do Moskvy, hlavného mesta Ruskej federácie. Finančné centrum naftového priemyslu a moderného biznisu je s počtom takmer 11 miliónov obyvateľov najväčším mestom Ruska i Európy. Hoci sa tu neustále stavia niečo nové, jej tradičný charakter je nepretržite prítomný v meandroch rieky Moskvy, múroch Kremľa, nádherných staniciach metra a širokých bulvároch križovaných úzkymi uličkami. Okružná autobusová prehliadka mesta so zastávkou na vyhliadke Vrabčie hory. Svetoznáma scenéria chrámu Vasilija Blaženého s typickými cibuľovými kupolami, bulváre Trevsjkaya a Arbat, obchodný dom GUM, budova sovietskej špionážnej služby, a monumentálna Katedrála Krista Spasiteľa, zbúraná na Stalinov príkaz a znovupostavená pri príležitosti 850. výročia založenia mesta.

3. DEŇ I Kremeľ – stredoveká mestská pevnosť s múrmi z červených tehál, miestami vysokými až 17 metrov a posilnenými 20 vežami. Symbol pevnosti, moci a nedobytnosti Ruska dnes slúži aj ako sídlo vlády. Za hradbami sa nachádzajú najdôležitejšie chrámy ruskej pravoslávnej cirkvi, nádherne vyzdobené ikonami: chrám Nanebovzatia panny Márie, chrám Zvestovania Panny Márie a chrám Archanjela Michaela s hrobkami cárov. Budova Zbrojnice skrývajúca neslýchane bohaté dedičstvo ruských cárov (napr. diamantový klobúk Petra I.). Uvidíme aj Car Kolokol – najväčší zvon na svete. Odchod do Jekaterinburgu, nocľah vo vlaku.

4.-5. DEŇ I Prehliadka najvýznamnejších pamiatok Jekaterinburgu, tretieho najdôležitejšieho mesta Ruska, ktorého počiatky siahajú na koniec 16. storočia. Sídlia tu až 2 univerzity a 17 ústavov Akadémie vied. Palác guvernéra, Sverdlovské divadlo aj Chrám na krvi (tu bol zastrelený posledný cár, Mikuláš II. aj s rodinou), množstvo parkov, historických rezidencií aj moderných budov. Len 40 kilometrov od mesta sa nachádza hranica medzi Európou a Áziou, označená obeliskom. Navštívime ju spolu s kláštorom Romanovcov a Lesnou mohylou. V meste si oddýchneme jednu noc v pohodlnom hoteli a druhú noc budeme pokračovať vlakom v jazde železnicou už po ázijskej strane Ruska.

6.-7. DEŇ I Príchod do Novosibirsku, večerná prehliadka sibírskej metropoly - budova Opery, katedrálny chrám Alexandra Nevského, Mikulášska kaplnka označujúca geografický stred Ruska, socha Lenina s kabátom rozfúkaným sibírskym vetrom a most cez rieku Ob. Pokračovanie po magistrále smerom k Bajkalu s nocľahom vo vlaku.

8.-9. DEŇ I Počas jazdy si môžeme vychutnávať pravú ruskú pohostinnosť – bábušky na perónoch majú pre vás všetko. Za oknami ubieha typická tajga. Príchod do Irkutsku. Cez malebnú Listvjanku až do komfortne vybavených, tradičných zrubových chát neďaleko prekrásneho Bajkalského jazera – najstaršieho, najhlbšieho a najčistejšieho jazera na svete. Čistá príroda, čistý vzduch, dokonalý oddych. Doprajeme si aj relax v typických ruských kúpeľoch a saune. Možnosť ochutnávky endemického bajkalského omula. Plavba loďou po Bajkale/rieke Angare a návrat do Irkutsku, ktoré zdobia okrem historického centra s drevenými domami aj prekrásna ruská ortodoxná a poľská katolícka katedrála. Pohodlný nocľah v hoteli.

10.-11. DEŇ I Opäť nastúpime na Transibírsku magistrálu a po malebnom brehu Bajkalu pokračujeme do mesta Ulan-Ude, hlavného mesta Buriatov a centra ruského budhizmu. Okrem najväčšiej busty Lenina na svete sa tu nachádza aj najväčší budhistický kláštor Ruska – Dazan. Návšteva kláštora aj typickej buriatskej rodiny s ochutnávkou miestnych špecialít. Možnosť vyskúšať si lukostreľbu, tradičný šport Buriatov. Pokračovanie nočným vlakom do Mongolska.

12.-13. DEŇ I Príchod do Ulanbátaru v ranných hodinách a pokračovanie do národného parku Terelj, ležiaceho iba 80 kilometrov od hlavného mesta. Prekrásne alpské scenérie a úchvatné skalné zoskupenia – obrovská korytnačka sa stala symbolom parku. Nocľah v jurtovom hoteli – komfortne vybavených tradičných jurtách (teplé sprchy k dispozícii v hlavnej budove). Návšteva Džingischánovho parku so sochou legendárneho vladára v nadživotnej veľkosti – na jej vrchol sa dostaneme výťahom. Cestou si pochutnáme aj na čerstvých údených rybách, alebo domácom khogrogu.

14. DEŇ I Naadam, naadam, naadam ... najväčší sviatok Mongolska sa koná každoročne 11.-12. júla. Festival disciplín „pravých chlapov“ – zápasenie, lukostreľba, konské dostihy.  Aj my ich prídeme povzbudzovať. Prehliadka mongolskej metropoly. V budhistickom chráme Gandan Khiid nás šokuje množstvo holubov – ich kŕmenie patrí k tradičným rituálom domácich. Pred náboženstkými čistkami v roku 1937 tvorilo komplex až 100 chrámových a kláštorných budov. My si pozrieme najvýznamnejších z chrámov, zasvätený bohyni dlhovekosti. Námestie Sukhbaatara (zaslúžil sa o mongolskú nezávislosť) s budovou parlamentu a sochou Džingischána, ktorý evidentne dohliada na poriadok na námestí. Voľný čas na nákupy. Večer folklórne vystúpenie s ukážkami tradičného hrdelného mongolského spevu, tancov a hudby.

15.-16. DEŇ I Presun do hlavného mesta Číny – Pekingu. Námestie Tiananmen – najväčšie námestie sveta s Bránou Nebeského pokoja a mauzóleom Mao Zedonga. Návšteva monumentálnych pavilónov a rozľahlých nádvorí Zakázaného mesta v srdci Pekingu. Takmer 5 storočí tu bola koncentrovaná moc čínskeho impéria, vystriedalo sa tu 24 cisárov z dynastií Ming a Qing. Pod ochranu UNESCO sa dostalo ako najväčší zachovaný súbor historických drevených stavieb na svete. Jeden z nakrajších architektonických komplexov sveta má obdĺžnikový pôdorys o rozlohe 72 hektárov a je celý obohnaný vodnou priekopou a hradbami vysokými takmer 8 metrov. Jeho nádheru budeme môcť obdivovať nielen zvnútra, ale aj z perspektívy umelého návršia uprostred parku Jingshan.

17. DEŇ I Veľký čínsky múr – symbol čínskej civilizácie, jeden zo 7 nových divov sveta dlhý viac ako 6 000 km, ktorý začal stavať zjednotiteľ ríše cisár Qin Shihuang. My prejdeme len jeho zlomok – najzachovalejšiu a najreprezentatívnejšiu časť Bandaling z obdobia dynastie Ming. Plavba kaňonom Longqing, ktorú znalci prirovnávajú k známej plavbe po rieke Li v Južnej Číne. Scenérie sú rovnako dychvyrážajúce – tu je však voda čistejšia!

18. DEŇ I Letný palác - pôvodne cisárova súkromná záhrada, najväčšia v Číne. Majstrovské dielo čínskej záhradnej architektúry. Cisárska rodina v lete uprednostňovala na bývanie vzdušné drevené pavilóny v nádhernej prírodnej scenérii namiesto pobytu v múrmi obohnanom Zakázanom meste. Plavba loďou po obrovskom jazere Kunming, ktoré zaberá až dve tretiny plochy parku. Exkurzia do Domu perál, kde sa pozrieme ako sa spracovávajú sladkovodné perly a možno si aj nejakú kúpime na pamiatku. Jazda rikšou najstaršími časťami Pekingu (tzv. hutongy) – najlepší spôsob získať predstavu, ako asi kedysi Peking vyzeral. Malé domčeky obkolesujú vnútorné dvory, úzkymi uličkami sa prechádzajú obyvatelia, ktorí sa nikam neponáhľajú. Návšteva Chrámu Nebies – najväčšieho posvätného miesta cisárskeho obdobia. Sem sa prichádzali vládcovia z dynastií Ming a Qing modliť za dobrú úrodu. Verilo sa, že práve tu nachádzali cisári spojenie s Nebesami. Na záver dňa slávnostná večera – legendárna, do chrumkava upečená pekingská kačica.

19. DEŇ I Presun na letisko a návrat do Európy.

Zmena programu vyhradená – aktualizácia ruských vlakových poriadkov sa zverejňuje len 6 mesiacov vopred.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú leteckú dopravu na trase Viedeň-Moskva a Peking-Viedeň, transfer BA-letisko-BA, všetku železničnú dopravu (ubytovanie v 4-miestnom kupé), mikrobus počas prehliadok veľkomiest, plavbu loďou po Bajkale/rieke Angare a kaňonom Longqing. 10x ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, 1x v plne vybavenej jurte s polpenziou. V Číne naviac obedy a 1x slávnostná večera – pekinská kačica. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu, miestni sprievodcovia podľa potreby. Všetky vstupy do pamiatok a múzeí v Číne, Mongolsku aj Rusku (vrátane Kremľa), vstupy do národných parkov.

CENA NEZAHŔŇA: Komplexné cestovné poistenie. Príplatok za jednolôžkovú izbu 490 EUR. Samostatné ubytovanie vo vlakovom kupé cena na vyžiadanie. Prípadný povinný Covid-19 test.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 420 EUR. Vstupné víza do Ruska, Mongolska a Číny (vrátane pozývacích listov a poplatkov za vybavenie) spolu 195 EUR. Prepitné v Číne 15 USD/osoba (platba v hotovosti na mieste).

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: