Uzbekistan - po stopách karaván

Kráľovská, pohodlná trasa vinúca sa medzi tými najkrajšími minaretmi, medresami a mešitami Hodvábnej cesty. Bohaté mestá plné zlata a tyrkysu, ako vystrihnuté z rozprávky. Prekrásne zrekonštruované karavanseraje – orientálne hostince nám umožnia naplno si vychutnať pocity dávnych pútnikov. Miesta voňajúce exotikou a mestá, v ktorých to žije. Vynikajúce ceny a lahodná miestna kuchyňa.

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   FOLKLÓR   I   UNESCO   I   VEĽKÁ NOC*

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.

PLÁNOVANÉ LETOVÉ ČASY:

1.DEŇ VIE-IST 10:35-14:00 I IST-TAS 18:45-01:00 (prílet 2.DEŇ)

10.DEŇ TAS-IST 02:40-05:55 I IST-VIE 07:50-09:10

(VIE - Viedeň, IST - Istanbul, TAS - Taškent)

Termíny Počet dní Osoba First moment zľava 7% na
zájazdy s odchodom po 1.4. 2022
14.04. - 23.04. 2022* 10 1 480 EUR 1 376,40 EUR
posledná voľná izba
14.05. - 23.05. 2022 10 1 480 EUR 1 376,40 EUR
20.05. - 29.05. 2022 10 1 480 EUR 1 376,40 EUR
15.09. - 24.09. 2022 10 1 480 EUR 1 376,40 EUR
24.09. - 03.10. 2022 10 1 480 EUR 1 376,40 EUR

* VEĽKÁ NOC - potrebujete len 4 dni dovolenky!

PROGRAM ZÁJAZDU:

1.-2. DEŇ I Odlet do hlavného mesta Uzbekistanu. Taškent, čo v preklade znamená Kamenné mesto, je staré viac ako 2000 rokov. V stredoveku profitovalo ako významná križovatka karaván. V metropole plnej kontrastov sa snúbi čaro starého orientu s modernou európskou eleganciou. Súčasnosť reprezentuje Námestie Amira Temura a Námestie Nezávislosti, ducha minulosti k nám zaveje bazár Chors s prekrásnou Piatkovou mešitou a medresou Kukeldash, moslimské centrum Chast Imom s medresou Barok Hon a mešitou a knižnica, kde sa nachádza najstarší známy korán na svete - Osmanov korán  zo 7. storočia. Koho lákajú miestne špeciality, musí ochutnať plov!

3.-5. DEŇ I Uzbekistan Airlines nás ponad púšť Kyzylkum prepravia do Urgencha, odkiaľ je to už len na skok do prastarej, magickej a jednoducho prenádhernej Khivy. Fantastický komplex mešít, palácov a medres budeme môcť obdivovať aj z výšky hradieb a jedného z minaretov. Dovidíme aj do Turkmenistanu – je vzdialený len 10 kilometrov! Nevynecháme návštevu pevnosti a rezidencie vládcov mesta Ichon Quala – Kuhna Ark s vlastnou mešitou, väzením a háremom. V úzkych uličkách nás uvítajú rezbárske dielne, farbiareň hodvábu a drobní trhovníci. Staré mesto je obohnané hlinenými hradbami mäkkých tvarov,  aké v Európe nepoznáme a vďaka mimoriadne celistvo zachovanej mestskej štruktúre patrí  medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Vyberieme sa aj ku Karapalkakom – muzikanti nomádskeho etnika nás privítajú v tradičnej jurte na území tzv. 40 pevností“ – pieskových hradov postavených ešte pred Kristom. Lahodné jedlo, tanec a spev pri autentickej vatre! Možnosť vychádzkovej jazdy na koňoch.

6.-7. DEŇ I Cesta do Buchary, prastarého hlavného mesta obchodu, vzdelanosti, kultúry a náboženstva na Hodvábnej ceste, vedie ponad rieku Amudarja a púšťou Kyzylkum. Historické centrum s námestím Lyab Hauz – typickým priestranstvom s vodnou nádržou. Pestrá ponuka miestnych bazárov. Folklórne vystúpenie spojené s večerou. V „meste-múzeu“ sa nachádza viac ako 140 architektonických pamiatok! My navštívime aspoň zlomok z nich - architektonický komplex Kaljan (47m vysoký minaret s mešitou so strechou s 288 kopulami a priestorom pre 10 000 veriacich), medresy Mir-i-Arab a Ulugbeka, mauzóleum Izmaila Samaniho, monumentálnu pevnosť Ark (mesto v meste, sídlo vládcov z 5. storočia), a mnohé ďalšie. Možnosť relaxu v tradičný kúpeľoch – hammame, či ochutnávky regionálnych vín.

8. DEŇ I Presun pohodlným vlakom do Samarkandu. Povestná metropola centrálnej Ázie je taká stará ako Rím či Babylon.  Básnici a historici starovekého sveta jej dávali prívlastky ako „Rím východu“ či „Perla moslimského sveta“. Historické centrum je zapísané v zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. Dnes uvidíme mauzóleum Guri-Emir, kde je pochovaný sám Tamerlán alebo Timur dobyvateľ, Ulugbek a ďalší členovia vladárskej rodiny a centrálny bazár so špeciálnymi uzbeckými sladkosťami. Tu je aj ten správny čas na šašlik!

9.-10. DEŇ I Registan, nazývaný aj „Srdce Samarkandu“, je unikátny architektonický komplex s najkrajším námestím na svete. Tvoria ho brány, minarety a hlavne medresy s rozprávkovo krásnou mozaikovou výzdobou. Ani ďalšie pamiatky však v kráse nezaostávajú – mešita Bibi-Khanym (opradená legendou o láske architekta k čínskej manželke Timura, za ktrorú zaplatil životom), nekropolis Šach-i-Zinda (komplex mauzóleí sústredených okolo „Hrobky žijúceho kráľa“) a všade na stenách a kupolách záplava tyrkysu a zlata. Návrat pohodlným vlakom do Taškentu. Voľný čas na nákupy suvenírov. Rozlúčka s Hodvábnou cestou v niektorom z mnohých podnikov s výborným servisom a atmosférou veľkomesta. Polnočný transfer na letisko, návrat do Európy.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava, transfer BA-letisko-BA. Miestny prelet Taškent-Urgench, vlak na trase Buchara-Samarkand-Taškent, vlastný mikrobus s klimatizáciou, prípadne taxíky. Ubytovanie v 3 a 4* hoteloch s raňajkami, každý deň obed alebo večera (vrátane nealko nápoja), 1x nocľah v jurte (top zážitok!). Folklórne vystúpenie. Slovensky hovoriaci sprievodca, miestni sprievodcovia podľa potreby. Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu.

CENA NEZAHŔŇA: Vstupné do kúpeľov. Príplatok za jednolôžkovú izbu 235 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 380 EUR. Prepitné pre miestnych sprievodcov/šoférov 15 USD (celková suma na celý zájazd, platba v hotovosti na mieste).

UPOZORNENIE: S účinnosťou od 1.2.2019 platí pre občanov Slovenska s Uzbekistanom bezvízový styk! Hurá :-)

COVID-19 situácia: Uzbekistan vyžaduje pri vstupe od všetkých pasažierov negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín pred odletom.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: