Frajerské Faerské ostrovy

Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Malebné súostrovie uprostred Atlantického oceánu, kam zatiaľ zavíta len málokto. Kto však tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť. 18 “ovčích” ostrovčekov ponúka tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť: vodopády padajúce rovno do mora, kľukaté fjordy, takmer tisíc metrov strmé útesy, majáky na tých najneuveriteľnejších miestach, a v nedposlednom rade obrovské vtáčie kolónie.

PRÍRODNÉ KRÁSY   I   TURISTIKA   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   FOLKLÓR

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie už od 8 osôb.


Termín Počet dní Osoba Poznámka
26.07. - 01.08. 2021* 7 1 390 EUR uzavreté

* v termíne zájazdu sa koná najväčší faerský festival Ólavslóka, keď sa všetci Faerčania "nahodia" do svojich národných krojov ... vrcholom programu je potom spoločné polnočné spievanie a tradičný reťazový tanec na hlavnom námestí.

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Letecký presun na Faerské ostrovy, pristávame na ostrove Vágar. Hneď po prílete vyrazíme k pohľadnicovým dedinkám Bour s prekrásnou scenériou útesov Tindhólmur a Gásadalur s unikátnym vodopádom Múlafoss, padajúcim z vysokej skaly priamo do Atlantiku. Podnikneme aj plavbu okolo „vtáčích“ útesov Vestmanna – podľa mnohých najkrajšiu na svete.

2.-3. DEŇ I Saksun, Tjornuvík a Gjogv – toto trio je zárukou ďalších “wow” momentov, keď človek opäť raz nevie, či je naozaj na zemeguli. Dedinka a pôvodná farma Saksun leží v monumentálnom prírodnom amfiteátri nad morskou lagúnou – pohľad cez zelené strechy drevených budov a hučiace vodopády a vodopádiky všade naokolo je neopísateľný. Tjornuvík je okrem iného známy najmä surferom z celého sveta – čierna pláž je zalievaná mimoriadne vysokými a pravidelnými vlnami. My sa tu budeme kochať predovšetkým pohľadom na jedinečnú skamenenú dvojicu “troll a čarodejnica”, a pri troche šťastia ochutnáme aj vynikajúce miestne palacinky. Prenocujeme v Gjógv, rybárskej osade so sympatickým dreveným kostolíkom, pomenovanej podľa priľahlej rokliny.

4. DEŇ I Cestou nás opäť bude sprevádzať dychvyrážajúca zeleň okolitých útesov a štítov, vrátane najvyššieho vrchola súostrovia, Slættaratindur (880 m.n.m.). V prípade časových možností a priaznivej poveternostnej situácie vysúpime aj na jeho vrchol – plošina je tu taka široká, že sem miestni obyvatelia chodia o polnoci počas letného slnovratu tancovať svoje tradičné reťazové tance a balady. V zálive najsevernejšom ostrove Bardoy leží druhé najväčšie mesto súostrovia, Klaksvík – história jeho osídľovania sa datuje až do vikinských čias. Preplavíme sa aj na susedný Kalsoy a podnikneme trek ku fotogenickému majáku Trollanes s neskutočným výhľadom na defilujúce útesy susedných ostrovov.

5. DEŇ I Výlet na najzápadnejší ostrov súostrovia, Mykines s najväčšou vtáčou kolóniou na svete, ale len 14 obyvateľmi – unikátna príležitosť doslova si „pohladkať“ roztomilé alky bielobradé, takzvané „papagáje severu“. Trek k malebnému majáku cez pasienky a útesy plné hniezdiacich mníšikov a útesy s kolóniami majestátnej suly. Návrat na hlavný ostrov, pestrofarebné nábrežie hlavného mesta Thórshavn. Prehliadka fotogenických uličiek v okolí parlamentu. Navštívime aj stredoveký Kirkjubour so zvyškami najstaršej katedrály.

6.-7. DEŇ Suduroy, najjužnejší zo súostrovia, je plných nielen fascinujúcich prírodných zákutí ukrytých medzi fhordami, ale aj histórie a umenia – v dedinke Sumba sa narodil najobľúbenejší faerský básnik, a v kostolíku osady Fámjin zas nájdeme najstaršiu faerskú vlajku, na ktorú sú miestni obyvatelia takí hrdí. Podnikneme aj trek údolím Hvannhagi s prekrásnymi výhľadmi, prevezieme sa aj k majáku na nanajjužnejšém cípe Akraberg. Útesy Beinisvørð týčiace sa úctyhodných 469 metrov nad morom - ďalším dychvyrážajúcim prírodným unikát do našej zbierky.  Do hlavného mesta sa vrátime opäť pohodlne trajektom Smyril. Letecký návrat domov.

POZNÁMKA: Je možné, že toho uvidíme oveľa viac, ako je napísané vyššie. Všetko závisí od toho, ako nám bude priať počasie. Zmena poradia navštívených miest vyhradená (na ostrovoch je celkom bežné, že keď na jednom prší, inde môže svietiť slnko :-)

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú letenku na trase Viedeň-Vágar-Viedeň (s prestupom). Vlastný mikrobus. Plavby okolo útesov Vestmanna a na ostrovy Mikynes a Kálsoy. Trajekt na ostrov Suduroy. Ubytovanie v 3* hoteloch, 1x nocľah v penzióne. Raňajky. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednania v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 220 EUR.

UPOZORNENIE: Jednolôžková izba nie je pri tomto zájazde možná.

NÁŠ TIP: Napriek tomu, že Faerské ostrovy nepatria do EÚ, na vstup súostrovie postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: