Azorské ostrovy - raj v Atlantiku

Deväť „kúskov“ zeme vynárajúcich sa z oceánu. Kopce vyzerajú ako potiahnuté zeleným zamatom a všetko kvitne ako divé. Hortenzie veľké ako ľudská hlava ohradzujú pasienky a ako fialové stužky sa ťahajú hore-dole po vrchoch.  Dedinky a mestečká vďačiace sopkám za ojedinelú romantickú architektúru. Ananásové a čajové plantáže, tropická vegetácia a  jazerá v kráteroch sopiek. Z hlbín zeme na mnohých miestach vyviera sírny dym či vytekajú bohaté minerálne pramene. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú stále neznáme ... o to väčší zážitok budeme mať my z ich návštevy.

NÁRODNÉ PARKY   I   ĽAHKÁ TURISTIKA   I   KULTÚRNE PAMIATKY

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba** Poznámka
08.06. - 15.06. 2019 8 1 150 EUR uzavreté
13.07. - 20.07. 2019* 8 1 290 EUR uzavreté
27.07. - 03.08. 2019* 8 1 290 EUR uzavreté

* možnosť predĺženia o 3 dni (návšteva ostrovov Pico a Faial, plus Lisabon)   I   ** tretia osoba v izbe: zľava 100 EUR zo základnej ceny zájazdu

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Odlet z Viedne na “tretí” ostrov celého súostrovia, Terceiru. Azory vznikli vďaka podmorským sopkám, zemetraseniu a láve. Súostrovie totiž leží priamo na spojnici africkej, euroázijskej a severoamerickej tektonickej dosky. Erupcie vyvolané ich odďaľovaním spôsobili pred miliónmi rokov v hlbinách  mora vznik gigantického horského pásma, ktoré sa na niektorých miestach vyvrásnilo až nad hladinu oceánu.

2.-3. DEŇ I Terceira – ostrov monumentov, pevností, kláštorov, a starobylých domov s farebnými fasádami. Prehliadka historického centra najstaršieho mesta Azorov, Angra do Heroísmo (UNESCO). Viac ako 300 rokov bolo zastávkou pre lode brázdiace cestu Atlantikom medzi Európu, Amerikou a Afrikou. Pozrieme si pevnosť Sao Sebastiăo zo 16. storočia, katedrálu, arénu pre býčie zápasy, palác kapitánov a miestne kostoly. Výprava do útrob vyhasnutého vulkánu Algar do Carvão, čo v preklade znamená Uholný komín. Je 100 metrov hlboký a aby sme sa vo vlhkom podzemí cítili príjemnejšie, hrá tu relaxačná hudba. A ešte oveľa viac, podľa časových možností...(výhľad z Serra do Cume, vulkán Guilherme Moniz, múzeum vína Biscoitos). Prelet na najväčší z Azorských ostrovov, St. Miguel.

4. DEŇ I Úchvatná scenéria západnej časti ostrova St. Miguel:  bezpochyby najkrajšie vyhliadky Pico Carvão na južnú a severnú časť ostrova, Lagoa do Canário a Vista do Rei na jeden zo siedmych divov Portugalska – lagúnu Lagoa das Sete Cidades. Sopečné jazerá spojené s legendou o princeznej so zelenými očami a pastierovi s modrými očami, z ktorých sĺz vnikli jazerá so smaragdovo zelenou a azúrovo modrou vodou, krátka turistika po hrebeni s výhľadmi na jazerá. Návšteva ananásovej plantáže nás zavedie cez skleníky predstavujúce jednotlivé etapy rastu organického ananásu. Ponta Delgada so svojím historickým centrom  Baixa vybudovaným v koloniálnom štýle. Monumentálny  trojoblúk  brány Portas da Cidade, kláštor Nossa Senhora da Esperanca, ale aj miestne trhovisko či dielne, kde sa vyrába tradičná keramika.

5. DEŇ I Vyhliadka Santa Iria s výhľadom na útesy severného pobrežia Ponta Formosa, Ponta do Cintrao a vnútrozemie ostrova. Jedinečné čajové plantáže Gorreana. Rovnomerne zastrihnuté zelené kríky, pôvodné stroje, výklad o spracovaní čajových lístkov a ochutnávka čierneho, pomarančového a zeleného čaju. Vyhliadka Pico do Ferro s výhľadmi do údolia Furnas s rovnomerným jazerom Lagoas das Furnas a dedinkou, učupenou priamo v kráteri sopky s poslednou erupciou v r. 1630.  Zem tu buble pod nohami, občas zasyčí gejzír pary a cez fumaroly „prieduchy“ v pôde unikajú do okolia sírne plyny s teplotou až 800°C. Horúce žriedla, v ktorých sa pripravuje miestna špecialita Cozido de Furnas. Všetky ingredencie sa vložia do obrovského hrnca, ten sa zakope na 6 hodín do zeme a keď sa vytiahne, je obed hotový :-). Kúpanie v termálnom jazierku (voda okrovej farby zaváňajúca sírou s teplotou 38 °C) obklopenom exotickou vegetáciou botanickej záhrady Terra Nostra Garden. Belostná kaplnka Nossa Senhora da Paz nad bývalým hlavným mestom Vila Franca do Campo, ku ktorej vedie aspoň sto schodov.

6. DEŇ I Malebné mestečko Ribeira Grande na severnom pobreží ostrova. Návšteva továrne na likéry Mulher de Capote s ochutnávkou. Caldeira Velha, teplý prameň s vodopádom zasadeným do prostredia s vegetáciou ako z Jurského parku. A ako čerešnička na torte chránená prírodná rezervácia, vulkanické jazero Lagoa do Fogo (Ohňové jazero) vyplňujúce dno krátera, obklopené divokou prírodou s krásnymi výhľadmi.

7. DEŇ I Severovýchodná časť ostrova: Nordeste, mesto na východnom najdivokejšom konci ostrova s horami presahujúcimi 1000 metrov nad morom. Subtropický prírodný park Ribeira dos Caldeirões (vodný mlyn a niekoľko vodopádov), vyhliadka z Vista dos Barcos na najvýchodnejší výbežok ostrova Ponto do Arnel (maják a malá rybárska osada pod útesom),  Ponta do Sossego, záhrada plná rôznych kvetov s výhľadmi na more a okolité hory. Ponta da Madruga - miesto s jedinečným výhľadom na ostrov, kam chodí mnoho ľudí pozorovať východ slnka z oceánu. Povoação, prvé osídlené miesto na ostrove (1432), známe tiež pre svoje typické cukríky Fofa da Povoação.

8. DEŇ I Odlet do Viedne, návrat domov.

CENA ZAHŔŇA: Leteckú dopravu z/do Viedne, transfer BA-letisko-BA, prelet Terceira-St.Miguel. Privátnu mikrobusovú dopravu, 7x ubytovanie v 3-4* hoteloch s raňajkami, 1x obed (špecialita Cozido de Furnas). Návšteva čajovej plantáže s ochutnávkou, návšteva ananásovej farmy. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Výlet za pozorovaním veľrýb a delfínov 50 EUR (platba v hotovosti na mieste). Príplatok za jednolôžkovú izbu 292 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 280 EUR.

UPOZORNENIE: Možnosť predĺženia o návštevu ostrovov Faial a Pico vo vybraných termínoch (XXL verzia :-).

PROGRAM PREDĹŽENIA (CENA PREDĹŽENIA 460 EUR):

8. DEŇ I Odlet na ostrov Pico v skorých ranných hodinách. Pico preslávili najmä najvyššia hora celého Portugalska, rovnomenný monumentálny vulkanický kužel vypínajúci sa neuveriteľných 2351 metrov nad hladinou oceánu, a UNESCOm chránené charakteristické vinice Criação Velha obkolesené bludiskami ohrádok z malých lávových kameňov. Podrobne ich preskúmame a samozrejme si doprajeme aj ochutnávku jedinečného miestneho moku. Mestečko Lajes je najlepším východzím bodom na pozorovanie veľrýb – nie je vôbec zriedkavé počas jednej plavby vidieť viacero druhov veľrýb a delfínov. Metóda hľadania vychádza z pôvodného konceptu “vigia baleeira” – búdky na pobreží s kvalitným ďalekohľadom, odkiaľ pozorovateľ hlási pozície pohybu týchto morských cicavcov kapitánovi lode.

9. DEŇ I Presun z mestečka Madalena trajektom na ostrov Faial, víta nás pohľadnicový prístav Horta. Dlhé desaťročia najdôležitejší prístav súostrovia je v súčasnosti vyhľadávaný nielen kvôli svojej malebnosti, ale aj ideálnej polohe na pozorovanie oproti sa týčiacej hory Pico. Faial je prezývaný aj “modrý ostrov” – vďačí za to mnohým hortenziám, ktoré najmä v letných mesiacoch okázalo bujnejú popri cestách – jeden taxikár dokonca spočítal dĺžku týchto “živých plotov” na 56 kilometrov! Takými cestami sa necháme doviezť až k centrálnej kaldere, zelenej prírodnej rezervácii a následne do oblasti Capelinhos  - miestu poslednej erupcie na Azoroch (r. 1957). Je fascinujúce pozorovať, ako tu zelené rastliny snažiace sa uchytiť na novej pôde bojujú s veternou eróziou. Navštívime aj nové, moderné návštevnícke centrum s podrobným a  zaujímavým podaním vysvetlení sopečnej činnosti. Návrat trajektom na ostrov Pico.

10.-11. DEŇ I Odlet z Pica do Lisabonu, návrat do Viedne (nocľah v Lisabone - po prílete prehliadka mesta).

CENA PREDĹŽENIA ZAHŔŇA:  2x ubytovanie s raňajkami na ostrove Pico, 1x nocľah v Lisabone. Prelet na Pico a spiatočný trajekt na Faial.

CENA PREDĹŽENIA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu.Výlet za pozorovaním veľrýb a delfínov na ostrove Pico.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: