ZÁPADNÉ GRÓNSKO - unikátny svet ľadu

Ľadovcový fjord Ilulissat, pravdepodobne najobľúbenejšia a najatraktívnejšia destinácia celého Grónska nie je dostupná celkom ľahko. V skutočnosti sem zavíta ročne iba okolo 50 tisíc turistov. Nečudo – letecké spojenie do západného Grónska je pomerne komplikované, a najmä drahé. Investícia sa však určite oplatí – jedná sa o magický svet obrovských bielych krých, jazierok a inuitských tradícií, ktorý o pár desiatok rokov s najväčšou pravdepodobnosťou prestane existovať! Pridajte sa na jedinečný zájazd, o ktorom vôbec nie je isté, že ho ešte v budúcnosti zopakujeme ...

PRÍRODNÉ KRÁSY   I   TURISTIKA

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 12 osôb.

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
25.06. - 01.07. 2021* 7 2 330 EUR uzavreté

*možnosť pozorovať "polnočné slnko", keď je celú noc svetlo, pretože slnko za polárnym kruhom v tomto období prakticky nezapadá

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. - 2. DEŇ I Transfer na letisko Schwechat z Bratislavy, odlet z Viedne. Prestup v Kodani, prílet do mestečka Ilulissat, hlavného mesta provincie Avannaata. „Ilulissat“ znamená po grónsky „ľadovec“. Leží na západnom pobreží ostrova, v ústí malebného, 40 kilometrov dlhého fjordu plného obrovských kusov ľadovca. Tieto sa uvoľňujú z najproduktívnejšieho ľadovca severnej pologule, Sermeq Kujalleq. Pohodová trojhodinová prechádzka pozdĺž fjordu Illulissat Kangerluani s prekrásnymi scenériami. Späť do mestečka sa vrátime cez miestny cintorín s množstvom dekorácie a panoramatickou vyhliadkou na mesto. Ľadovcový fjord Ilulissat je pravdepodobne najobľúbenejšou a najatraktívnejšou destináciou Grónska. Nečudo – veĎ je zapísaný na zozname UNESCO.

3. DEŇ I Presun do dedinky Oqaatsut na motorovom člne (asi 40 minút) – kapitánom bude sám starosta! Keď budeme mať šťastie, určite nám cestou okrem obrovských ľadovcových krých ukáže aj nejakú tú veľrybu (najčastejšie sa tu v letných mesiacoch zdržujú migrujúce vráskavce ozrutné). Obec so 46 obyvateľmi, ktorej Ole šéfuje, je mimoriadne malebná. Fotoprehliadka a oddych pri káve v penzióne s panoramatickými oknami. Zrelaxovaní vyštartujeme na populárny trek pozdĺž úchvatného zálivu Disko (cca 5-6 hodín, 22 km). Výhľady na nekonečnú modrú hladinu plnú bielych ľadovcov tých najrozmanitejších tvarov a veľkostí a typická miestna kvetena, machy, jazierka a malé farebné domčeky. Obedňajší piknik na niektorom z vyhliadkových bodov.

4. DEŇ I Prehliadka mestečka Illulissat – farebné domčeky, rušný prístav, malebne umiestnený drevený kostolík Zion, ktorý bol svojho času najväčšou stavbou v celom Grónsku a múzeum slávneho polárnika Knuda Rasmussena, umiestnené v jeho rovnom dome. Pri prechádzkach okrajmi mesta uvidíme oddychovať aj obrovské množstvo psov, podčiarkujúci význam záprahov ako zimného dopravného prostriedku aj v takomto veľkom, modernom grónskom meste. Podvečer si doprajeme kulinársky zážitok – ochutnávku typických grónskych chuťoviek (tapas) v slávnej reštaurácii Mamartut. Posilnení vyštartujeme za snáď najúchvatnejším zážitkom, aký môže krajina ponúknuť – kajakovaním pri mäkkých tónoch farieb polnočného slnka, vo fjorde plnom obrovských ľadových krýh a vynárajúcich sa vráskavcov dlhoplutvých (pri troche šťastia, samozrejme, ale naozaj to býva často). Vôbec nám pritom nie je zima – narábanie s pádlom zahreje a v požičovni kajakov nám okrem šikovného sprievodcu požičali aj fantastické nepremokavé a hrejivé kombinézy. Míňame väčšie aj menšie kúsky ľadu, hrá to tu všetkými odtieňmi modrej.  Kto by nemal na kajakovanie dosť odvahy, ako alternatívu bude mať možnosť absolvovať plavbu medzi ľadovcovými kryhami na vyhliadkovej lodi.

5. DEŇ I Tento deň je vyhradený na fakultatívne aktivity, a naozaj si je z čoho vyberať: celodenná plavba k ľadovcovému splazu Equi so šírkou takmer 1 kilometer a výškou 200 metrov, z ktorého v pravidelných intervaloch padajú do mora ľadové bloky ako paneláky (divadlo budeme pozorovať z bezpečnej vzdialenosti), plavba do „skrytého“ fjordu Paakitsoq a trek na vrchol s vyhliadkou na ľadovcovú čiapku, nespočetné jazerá a vodopád, kde nás bude vyrušovať len krik vtákov, či plavba do dedinky Ilimanaq spojená s obedom, servírovanom v jednej z krásnych historických budov, domom Poula Egedeho z 18. storočia.

6. - 7. DEŇ I Záverečná ranná prechádzka pozdĺž fjordu – prídu sa s nami opäť rozlúčiť vráskavce dlhoplutvé? S priemernou dĺžkou 17 metrov je ich majestátne zanáranie zadnej plutvy a zábava v zálive ľahko pozorovateľná aj priamo z brehu. Transfer na letisko, prelet ponad obrovské zaľadnené územie pevninského Grónska smerom na východ, s krásnymi výhľadmi do fjordov plných krýh a ostrých štítov hôr. Prestup v Kodani vrátane nocľahu - prehliadka centra mesta (program si upravíme podľa dohody skupiny). Návrat do Viedne vo večerných hodinách.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (vrátane batožiny do podpalubia), transfer BA-letisko-BA. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, 1x špeciálna večera (grónske tapas). Kajakovanie alebo plavba v ľadovcovom fjorde. Všetky transfery minubusom a loďou podľa programu.Vstupy do múzeí uvedených v programe. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Fakultatívne aktivity. Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK). Prípadné náklady spojené so zabezpečením PCR testu pri vstupe do krajiny (pokiaľ bude v čase realizácie zájazdu požadovaný), resp. pri návrate na Slovensko (pokiaľ bude v tom čase požadovaný).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 490 EUR.

NÁŠ TIP: Krátku reportáž od Evy Rosíkovej o Západnom Grónsku si môžete prečítať TU.

UPOZORNENIE: Na vstup do Grónska je potrebný cestovný pas (hoci na vstup do Dánska stačí len občiansky preukaz).

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/