Island - ako na dlani

Reykjavík láme rebríčky hitparád najobľúbenejších metropol planéty. Nádherná poloha v zálive pod ochranou majestátneho vulkanického pohoria Esja a najbohatšia kultúrna scéna pod polárnym kruhom. Čarovné vodopády, bublajúce jazierka, termálne kúpaliská, vulkány a lávové polia, farebné hory Landmannalaugar a plavba obojživelníkom po ľadovcovej lagúne Jökulsarlón – najkrajšia scenéria ostrova? To všetko a ešte oveľa viac za 6 dní a fantastickú cenu!

VSTUPY V CENE   I   FESTIVAL   I   NÁRODNÉ PARKY   I   AJ PRE DETI   I   POLÁRNA ŽIARA**

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 14 osôb.


Termíny Počet dní Osoba First moment zľava 7% na
zájazdy s odchodom po 1.4. 2022
18.08. - 23.08. 2022*&** 6 1 090 EUR 1 013,70 EUR
15.09. - 20.09. 2022** 6 990 EUR 920,70 EUR

* Kultúrna noc v Reykjavíku - obrovské množstvo koncertov zdarma (a pre záujemcov aj možnosť maratónu/polmaratónu/behu na 10 km :-)   I *** šanca na pozorovanie polárnej žiary

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Neuveriteľná „exotika“ vzdialená iba 4 hodiny letu (PRIAMY LET z Viedne)! Ostrov ohňa, ľadu a lávy vyzdvihnutý z morského dna iba pred 17 miliónmi rokov. Šeťdesiatmetrové vodopády SkogafossSeljalandsfoss, povestné prírodné úkazy islandského juhozápadu. Už ste sa niekedy prechádzali poza vodopád? Nevynecháme ani jedinečný štrbinový vodopád Gljúfrabúi. Ako sa farmárči pod sopkou Eyjafjallajökull? (naučíme vás správne vysloviť jej názov :-) V dedinke Vík sa vyrábajú typické svetre z vlny lopi – ak chcete v Reykjavíku vyzerať „šik“, nakupovať treba práve tu.  Prejdeme sa aj po magickej pláži Reynisdrangar s čiernym pieskom, monumentálnymi čadičovými stĺpmi a trojicou skamenených trolov. Blízke útesy Dýrholaey s úchvatným výhľadom na pobrežie, v letných mesiacoch často aj s roztomilými vtáčími obyvateľmi - alkami. Maják na útesoch získal v hlasovaní Islanďanov 2. miesto v rebríčku krásy, tak si ho pozrieme zblízka aj my :-)

Blízke útesy Dýrholaey s úchvatným výhľadom na pobrežie, v letných mesiacoch často aj s roztomilými vtáčími obyvateľmi - alkami. Maják na útesoch získal v hlasovaní Islanďanov 2. miesto v rebríčku krásy :-)

Viac tu: https://www.ck-svet.sk/island/island-ako-na-dlani/
Blízke útesy Dýrholaey s úchvatným výhľadom na pobrežie, v letných mesiacoch často aj s roztomilými vtáčími obyvateľmi - alkami. Maják na útesoch získal v hlasovaní Islanďanov 2. miesto v rebríčku krásy :-)

Viac tu: https://www.ck-svet.sk/island/island-ako-na-dlani/

2. DEŇ I Obrovské lávové pole Eldhraun obrastené mäkučkým machom - tu určite uveríte, že na Islande bývajú trollovia. Úchvatný zelený kaňon Fjadrárgljúfur ukončený daľším atraktívnym vodopádom. Mohuté polia sándurov, pieskov nanesených početnými záplavami spojenými s výbuchmi sopiek pod ľadovcami, nás budú sprevádzať až do národného parku Skaftafell. Priblížime sa k jazyku ľadovca Svínafelljökull, v prípadne dohody celej skupiny aj možnosť treku po tomto monumentálnom jazyku najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull s certifikovaným sprievodcom (za doplatok). Zažite ostrov ohňa a ľadu na vlastnej koži! Po ľavej strane autobusu defilujú splazy a pred nami sa otvára veľkolepá, dramatická scenéria lagúny Jökulsarlón. My sa medzi ľadovými blokmi poplavíme na obojživelníku! Budeme mať opäť šťastie aj na tulene, ktoré si toto miesto obľúbili rovnako ako James Bond (natáčal sa tu diel "Dnes neumieraj")?

3. DEŇ I Mimoriadny zážitok pri ceste „záhorím“ Fjallabak. Pokračovanie do mimoriadne farebnej oblasti ryolitových, "dúhových" hôr Landmannalaugar*. Prechádzka medzi nádhernými kopcami s možnosťou výstupu na jeden z vrcholov Bláhnúkur/Brennisteinsalda s fantastickým výhľadom na široké okolie (výstup na vrchol trvá aj s návratom približne 2,5 hodiny a vedie nie veľmi náročným terénom, prevýšenie približne 250-300 metrov) alebo možnosť parádneho osvieženia v prírodnej termálnej riečke (chladené pivo je možné dokúpiť na mieste :). Farebné jazero Hnausapollur a "zamrznuté" Frostastadavatn, zastávka pri atraktívnych vodopádoch a späť na asfaltovú cestu.

4. DEŇ I Zlatý trojuholník, alebo tri drahokamy Islandu. Monujmentálny, dvojstupňový vodopád Gullfoss, nazývaný aj "zlatý". Spoľahlivo striekajúci gejzír Strokkur a najstarší parlament sveta Thingvellir, ležiaci na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky (môžete sa ocitnúť "jednou nohou v Európe, druhou v Amerike"). Príchod do Reykjavíku. Prehliadka najsevernejšieho hlavného mesta sveta: futuristická stavba evanjelického kostola Halgrímskirkja, nákupná ulička Laugarvegur, a Slnečná loď smerujúca k majestátnemu masívu hory Esja. Höfdi – miesto historického stretnutia prezidentov USA a Sovietskeho zväzu v roku 1986. Budova Perlanu postavená na rezervoároch s horúcou vodou ponúkajúca 360˚ panoramatický pohľad na mesto. Cenu za architektúru však získala budova Harpy, sídla islandskej filharmónie – moderný dizajn symbolizuje odraz slnečných lúčov v kocke ľadovca.

5. - 6. DEŇ I Prehliadka polostrova Reykjanes. Tu to bublá a vrie - kôra Stredoatlantického chrbáta je veľmi tenká. Najväčšie jazero oblasti Kleiftarvatn a geotermálne územie Krysuvík s bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. Veľké útesy a maják na výbežku Reykjanestá perfektne zapadnú do vašej fotografie. To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna! Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa má ideálnych 38˚C a dokázané omladzujúce účinky na pokožku. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Viedne.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (PRIAMY LET z Viedne), vrátane 20 kg batožiny do podpalubia (dobrodruhovia, ktorým stačí príručná batožina o rozmeroch 40x30x20 cm a informujú nás vopred pri rezervácii zájazdu, majú nárok na zľavu z ceny zájazdu 100 EUR/osoba). Spiatočný transfer BA-Schwechat-BA. Doprava vlastným mikrobusom s náhonom 4x4, ktorý zvládne aj cestu vnútrozemím. Plavba v ľadovcovej lagúne Jókulsarlón na obojživelnom vozidle/plavidle. Ubytovanie v 3* hoteloch s bufetovými raňajkami. 1x večera (spravidla skvelá jahňacina, alternatívne lahodný grilovaný losos alebo treska). Vstupy do múzeí uvedených v programe. Vstupné do termálnych kúpeľov Modrá lagúna 60 EUR (vrátane zapožičania uteráku, jedného drinku v bare a bielej bahennej masky), deti do 14 rokov vstup zdarma. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu, ktorý vás podrobne oboznámi s miestnymi "pikoškami".

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu 250 EUR. Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK). Prípadné fakultatívne aktivity (bližšie informácie o možnostiach upresní sprievodca na mieste). Prípadný povinný Covid-19 test.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 220 EUR.

NÁŠ TIP: Na vstup na ostrov postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

UPOZORNENIE: Poradie navštívených lokalít sa môže meniť. Je vysoko pravdepodobné, že toho navštívime oveľa viac, ako je napísané v programe - máme totiž aj svoje "špeciálne miesta", ktoré tu nechceme všetky priamo zverejňovať :-)

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

VIAC INFORMÁCIÍ:

Spolu s režisérom Jánom Mančuškom sme tu v autorskej dvojici (on - režisér a kameraman, ja - Eva Rosíková ako sprievodkyňa a produkčná) sme tu v roku 2002 natočili jeden z veľmi úspešných dielov ešte úspešnejšieho zábavno-dokumentárneho cyklu CESTOMÁNIE,  ktorý bežal niekoľko rokov na ČT a neskôr na TV NOVA. Hoci sa jedná o dielo staršieho dáta, ostrov a jeho obyvateľov neustále vystihuje dosť presne :-) ... diel ISLAND - medzi živlami a duchmi si môžete pozrieť TU.

Blog na tému dvoch najdôležitejších islandských úradov nájdete TU.

Odpoveď na otázku, či Island navštíviť radšej v zime alebo v lete, možno nájdete  TU .

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/

Newsletter - ISLAND

Chcete mať istotu, že vám neunikne žiadna podstatná informácia? Prihláste sa k odberu newslettra :)