Island - sila prírody, elfov a škriatkov

Reykjavík – najsevernejšie hlavné mesto sveta, najbohatšia kultúrna scéna pod polárnym kruhom – vedeli ste, že Islanďania vydávajú najviac kníh na obyvateľa na svete? Živá hudba v desiatkach kaviarničiek a barov – takmer každý mladý človek tu hrá v nejakej kapele! Skvelé múzeá a galérie, pestrofarebné domčeky a všade kopa priestoru. Životný rytmus určujú nekonečné lávové polia, nezbedné sopky, stovky vodopádov a tisícky oviec ... a samozrejme trolovia, ktorí neradi vidia, keď im postavíte cez obývačku cestu.

VSTUPY V CENE   I   NÁRODNÉ PARKY   I   AJ PRE DETI   I   POLÁRNA ŽIARA**

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba Dieťa do 12 r.* Poznámka
01.07. - 07.07. 2018 7 1 350 EUR 1 099 EUR uzavreté
26.08. - 01.09. 2018** 7 1 350 EUR 1 099 EUR uzavreté

* pri ubytovaní s dvoma dospelými  I  ** šanca na pozorovanie polárnej žiary

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Neuveriteľná „exotika“ vzdialená iba 4 hodiny letu z Viedne! Ostrov ohňa, ľadu a lávy vyzdvihnutý z morského dna iba pred 17 miliónmi rokov – vedeli ste, že až 2/3 všetkej lávy na svete nájdete práve tu?  Prílet na medzinárodné letisko v Keflavíku, transfer do hotela, nocľah.

2. DEŇ I Prehliadka Reykjavíku (v preklade „Dymová zátoka“), najsevernejšieho hlavného mesta sveta: začneme symbolom metropoly, futuristickou stavbou evanjelického kostola Halgrímskirkja, ktorej dokončenie trvalo dlhých 34 rokov. Nákupná ulička Laugarvegur nás privedie až do historického centra mesta s drevenými budovami postavenými z naplaveného dreva – zalesnených je totiž len 1% ostrova (jedno z najtradičnejších prísloví hovorí: „Ak si sa stratil v lese, tak sa postav“)! Cenu za architektúru však získala budova Harpy, sídla islandskej filharmónie – moderný dizajn symbolizuje odraz slnečných lúčov v kocke ľadovca. Na všetko sa díva socha Ingolfúra Arnarssona, zakladateľa mesta. Budova parlamentu postavená z bazaltových blokov, zvláštna stvaba radnice na brehu jazera, ktoré obľubujú najmä deti kŕmiace vodné vtáctvo.  Slnečná loď smerujúca k majestátnemu masívu hory Esja a Höfdi – miesto historického stretnutia prezidentov USA a Sovietskeho zväzu v roku 1986. Budova Perlanu postavená na rezervoároch s horúcou vodou ponúka 360˚ panoramatický pohľad na mesto.

3. DEŇ I Vyrážame za objavovaním všetkých elementov „ostrova ohňa a ľadu“. Dnes nás čaká "Zlatý trojuholník", alebo tri drahokamy Islandu:  najstarší parlament sveta Thingvellir, trojstupňový vodopád Gullfoss a gejzír Strokkur. Najstarší národný park Islandu Þingvellir je unikátom tak z historického, ako aj geologického hľadiska – leží na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky a vy sa tak môžete ocitnúť „jednou nohou v Amerike a druhou v Európe.“ Pokračovanie k najznámejšiemu gejzíru sveta Geysiru, ktorý kedysi striekal až do výšky 80 m a podľa ktorého sú pomenované všetky gejzíry sveta. Dnes však spoľahlivo funguje už len jeho sused Strokkur vyvrhujúci vodu do výšky 15-30 metrov približne každých 5-10 minút. Len kúsok od tejto termálnej oblasti sa nachádza monumentálny, dvojstupňový vodopád Gullfoss, nazývaný „zlatý“. Padá do hĺbky 32 metrov a za slnečných dní sa kvapky odrážajú v prekrásnej dúhe. Pre záujemcov možnosť jazdy na snežných skútroch po pláňach ľadovca Langsjökull (viac informácií o ponuke fakultatívnych výletov na strane 4 katalógu).  Návrat do Reykjavíku so zastávkou v Hveragerdi, známom predovšetkým svojimi geotermálnymi poľami a početnými skleníkmi – vedeli ste, že na Islande vypestujú najviac banánov na obyvateľa v rámci EÚ? Vyskúšate si aj zemetrasenie o sile 6,8 stupňa Richterovej škály? Jeden malý domček je tu pre vás na tento zážitok zariadený.                                                                                           

4. DEŇ I Nádherná oblasť islandského juhozápadu plná povestných prírodných krás – vodopád Seljalandsfoss umožňuje návštevníkom prechod „poza“ svoj vodný závoj a šesťdesiatmetrový Skógafoss zas podľa legendy ukrýva zlatý poklad. Pri slnečnom počasí sú jeho dúhy niekoľkonásobné! pri troche šťastia uvidíme nielen vrchol Hekly, jednej z najaktívnejších sopiek ostrova, ale aj legendárnu Eyjafjallajökull! Učebnica geológie ako na dlani! Nekonečné lávové polia, červené pseudokrátery, čadičové formácie. Blízke Ľudové múzeum perfektne vyobrazuje islandskú históriu – tu si najlepšie predstavíte, ako žili miestni obyvatelia až do prvej polovice 20. storočia. Útesy Dýrholaey sú súčasťou prírodnej rezervácie nielen vďaka množstvu a rozmanitosti vtáctva, ale bezpochyby aj vďaka úchvatným výhľadom na pobrežie, ktoré sa z nich ponúkajú. Len kúsok odtiaľ sa dvíhajú mystické útvary skamenených trolov Reynisdrangar priamo z mora – my sa k nim priblížime z magickej pláže s čiernym pieskom a bazaltových stĺpov všetkých veľkostí a tvarov. Malebnú dedinku Vík preslávila predovšetkým jedna z prvých tovární na spracovanie vlny na ostrove. Práve tu si aj vy môžete zaobstarať svoj „lopi“ sveter s typickým polkruhovým vzorom - presne taký, ako nosia všetci „chic“ Islanďania. Návrat do Reykjavíku so zastávkou pri ľadovci Sólheimajökull – krátky trek vám umožní dotnúť sa priamo jeho čela! Pre záujemcov možnosť treku po ľadovci s certifikovaným sprievodcom, kompletná ľadovcová výbava k dispozícii.                                                       

5. DEŇ I Voľný čas v Reykjavíku, možnosť fakultatívnych aktivít:

- výprava za polárnou žiarou**: aurora borealis - nádherné, nezabudnuteľné, farebné divadlo, keď sa čiastočky slnečného vetra zrážajú s atmosférou. Základnými podmienkami pozorovateľnosti sú tma, slnečná aktivita a jasná obloha. Pozorovateľnosť býva zväčša možná cca od 24.8. do cca 15.4.

- návšteva GRÓNSKA: návšteva prekrásneho východogrónskeho pobrežia, ktoré je domovom Inuitov Amassalik. Vedeli ste, že v Kulusuku žijú tí najzručnejší remeselníci na ostrove? Možnosť viacdennej návštevy západo- aj východogrónskeho pobrežia: viac informácií TU.

- pozorovanie veľrýb: vedeli ste, že v islandských vodách je možné pozorovať až 23 z celkového počtu 45 zaznamenaných svetových druhov? Najznámejšími sú vráskavec dlhoplutvý a vráskavec minke.

- jazda na islandských koníkoch: vedeli ste, že sú svetoznáme? Oproti ostatným druhom koní  poznajú okrem kroku, klusu, cvalu a trysku ešte jeden krok navyše. Volá sa tölt.

- ryolitová oblasť Landmannalaugar: farebné, takzvané „Dúhové hory“ ležia vo vnútrozemí ostrova a jazda sem je možná len v letných mesiacoch, len vozidlami 4x4, ktoré musia zvládnuť aj brodenie. Práve tu začína aj najkrajší islandský trek Laugarvegur. Relaxačný kúpeľ v parádnej termálnej riečke.

- výlet do termálnej oblasti Reykjadalur:  zistíme, ako funguje geotermálna elektráreň Hellisheidivirkjun a potom sa vyberieme na trek údolím Reykjadalur až ku kaskádam riečky s príjemnou teplotou 38 stupňov celzia. Každý sa môže okúpať vo vlastnom bazéniku.

- treking po ľadovci: vyzbrojení mačkami a cepínmi, s pomocou profesionálneho horského vodcu, si vyskúšate dobývanie bielych ľadových polí - nezabudnuteľný zážitok!

- vyhliadkový let malým lietadom: možnosť výberu z niekoľkých okruhov, od hodinových až po poldenné: napríklad aj s pristátím na prekrásnom súostroví Vestmannaeyjar. Pri troche šťastia so slovenským pilotom!

- vulkanická jaskyňa kráteru Thrihnukagigur: magmatická komora je hlboká až neuveriteľných 120 metrov, vošla by sem celá socha Slobody! Vnútri hrá neskutočnou paletou farieb, ktoré vytvorila tuhnúca láva pred niekoľkými tisíckami rokov.

Po návrate čas na skúmanie umeleckej a kultúrnej scény Reykjavíku, hlavnej nákupnej tepny Laugarvergur, množstva kaviarničiek a barov, či návštevu niektorého z mnohých, veľmi kvalitných múzeí a galérií (Národné múzeum, Múzeum osídľovania Reykjavíku, Múzeum ság, Národná galéria, ... ). Alebo využite čas na prechádzku k jedinečnej pláži Nauthóltsvík (more vyhrievané termálnym prameňom!), či relax „po domácky“ v jednom z termálnych kúpalísk s množstvom horúcich prameňov, víriviek a tobogánov – najvyhlásenejšie sa volá Laugardauslaug. Sprievodca vám počas prvých troch dní zájazdu odporučí a vysvetlí všetky možnosti :-)

6.-7. DEŇ I Dopoludnia voľný čas v meste – šanca na dokončenie aspoň časti z toho, čo ste nestihli :-) Na obed vyrazíme na prehliadku polostrova Reykjanes. Tu to bublá a vrie – kôra Stredoatlantického chrbáta je veľmi tenká. Najväčšie jazero oblasti Kleiftarvatn, zelené Graenavatn a geotermálne územie Krysuvík s bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. Jazda pozdĺž pobrežia lávovými poliami pripomínajúcimi pristátie na Mesiaci (americkí astronauti skutočne trénovali na Islande), cez rybársku dedinku Grindavík až na výbežok Reykjanestá. Zastávka neďaleko veľkého útesu a majáku, ktorý perfektne zapadne do vašej fotografie. Užívate si čerstvý vzduch a výhľad: počas jasného dňa dovidíte až na Eldey, čiže ostrov ohňa.  To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna! Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa, mliečno-modrá geotermálna voda s liečivým bahnom má ideálnych 38 ˚C. Surrealistický pocit z priestoru ešte umocňuje neďaleko stojaca geotermálna elektráreň Svartsengi. A nie je to len reklamný slogan, že vaša pokožka bude po kúpeli hebká a u novorodenca! – zárukou je množstvo prítomných minerálnych solí a silíc. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet v skorých ranných hodinách 7.dňa.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú letenku (priamy let z Viedne), transfer BA-letisko-BA, 5x ubytovanie s raňajkami v kvalitnom 3* hoteli, doprava klimatizovaným autobusom a česky/slovensky hovoriaci sprievodca (okrem fakultatívnych aktivít - tam v prípade minimálneho počtu 10 účastníkov), vstupné do múzeí podľa programu.

CENA NEZAHŔŇA: Fakultatívne aktivity (bližšie informácie o ich cenách TU), vstupné do kúpeľov Blá Lónid (dospelý 70 EUR, deti do 13 rokov v sprievode rodičov zdarma). Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 220 EUR.

NÁŠ TIP: Na vstup na ostrov postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontakto vať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: