Island - skialp a polárna žiara

Skialpová expedícia v najvyhlásenejších oblastiach celého “ostrova ohňa a ľadu”. Čakajú nás zasnežené štíty tajuplných Východných fjordov a polostrov Tröllaskagi – raj lyžiarov, freeriderov aj skialpinistov. Už ste lyžovali s výhľadom na ľadovec, vulkán a more zároveň? Samozrejme, nenecháme si ujsť ani zaujímavé poznávacie ciele v okolí. Ale hlavne a predovšetkým – parádne si zaskialpujeme, v pláne je plných 6 dní!!!

POLÁRNA ŽIARA   I   NÁRODNÉ PARKY   I   LYŽOVANIE   I   TERMÁLNE PRAMENE

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 7 osôb.

 

Termín Počet dní Osoba Poznámka
05.03. - 15.03. 2022 12 1 580 EUR sezóna 2022 :-)

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Letecky na Island (priamy let z Viedne). Zlatý trojuholník: najstarší parlament sveta Thingvellir, ležiaci na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky – pre záujemcov šanca na potápanie alebo šnorchlovanie medzi kontinentami! (je potrebné nahlásiť sa vopred). Kto sa do vôd svetoznámej Sifry nebude mať chuť zanoriť, toho čaká dvojstupňový vodopád Gullfoss a spoľahlivo striekjúci gejzír Strokkur.

2. DEŇ I Presun do oblasti Reykjarholl. Snehová pokrývka tu zvykne zotrvať až do polovice júna! Cestou určite nevynecháme top miestne termálne kúpalisko v Hofsóse, ktorému jednoznačne patrí prvá cena za výhľad!

3. - 5. DEŇ I Plné 3 dni skialpovačky na polostrove Trollanes profesionálnym skialpovým inštruktorom (zo Slovenska), ktorý nám zaistí, že uvidíme to najlepšie z najlepšieho, a samozrejme vždy bezpečne! Dychvyrážajúce zjazdy s výhľadmi do okolotých fjordov, na horizonte na jednej strane oceán a na druhej biele vrcholy trolieho polostrova s kvalitnou snehovou nádielkou. Spíme v penzióne s prekrásnym výhľadom na oceán – a pri troške šťastia uvidíme samozrejme aj polárnu žiaru, možno dokonca priamo z vírivky, ktorú máme rovno na terase nášho penziónu (nevymýšľame si, v minulosti sa nám to už podarilo :-) Opäť, podľa aktuálnych časových možností a nálad počasia, navštívime niektoré z atrakcií v okolí – neďaleké múzeum sleďov, či Akureyri, hlavné mesto severu. Pýši sa polnočným golfovým turnajom, vynikajúcimi lyžiarskymi strediskami, botanickou záhradou, univerzitou a kvalitnou nočnou scénou.

6. DEŇ I Dnes si dáme lyžiarsku prestávku a na rad príde „božský vodopád“ Godafoss a geotermálna oblasť pri jazere Mývatn. Geotermálna oblasť sopky Krafla – pastelovo sfarbené úpätie Námafjall a početné fumaroly a bahenné jazierka. Kráter Hverfell s priemerom 1,2 km!

7. - 9. DEŇ I Presun do oblasti Východných fjordov. Ikonický kopec Búlanstindur viažuci sa k dávnej islandskej histórii.  Svahy okolitých kopcov budú opäť ideálnym priestorom pre naše ďalšie skialpové dobrodužstvo.

10.-11. DEŇ I Cesta na západ: pred nami sa otvára veľkolepá, dramatická scenéria lagúny Jökulsarlón. V zimnom období sa pod jazykmi najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull vytvárajú prekrásne jaskyne – toto úžasné divadlo je možné navštíviť s certifikovaným sprievodcom (je potrebné objednať sa vopred). Zažite ostrov ohňa a ľadu na vlastnej koži! Vodopády SkogarfossSeljalandsfoss, povestné prírodné úkazy islandského juhozápadu. Už ste sa niekedy prechádzali poza vodopád? Magická pláž Reynisdrangar s čiernym pieskom, monumentálnymi čadičovými stĺpmi a trojicou skamenených trolov. Návrat do Reykjavíku a prehliadka najsevernejšieho hlavného mesta sveta: futuristická stavba evanjelického kostola Halgrímskirkja, nákupná ulička Laugarvegur, a Slnečná loď smerujúca k majestátnemu masívu hory Esja. Transfer na letisko a návrat domov.

UPOZORNENIE: Expedíciu organizujeme v spolupráci s horozeleckou školou Muraria, odborným garantom skialpovej časti. Neoddeliteľnou súčasťou zájazdu/expedície na Island je aj prípravný kurz vo Vysokých Tatrách. Podrobnejšie informácie k prípravnému kurzu obdržia záujemcovia o emailom, termín sa určí dohodou tak, aby vyhovoval všetkým prihláseným účastníkom.

Naším primárnym cieľom je na Islande plných  6 dní aktívne skialpovať, ale samozrejme, všetko je závislé od počasia. Alternatívy programu v prípade nepriaznivých podmienok zabezpečuje sprievodca, ktorý celý ostrov dokonale pozná.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne) vrátane poplatku za prepravu lyží, doprava vlastným mikrobusom na Islande. 10x ubytovanie v penziónoch u domácich. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu a profesionálneho horolezeckého a skialpového inštruktora SHS James (UIAA).

CENA NEZAHŔŇA: Stravu. Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK). Prípravný víkend vo Vysokých Tatrách (ubytovanie v penzióne a odborné vedenie teoretických aj praktických aktivít inštruktorom). Dopravu na a stravu počas prípravného víkendu v Tatrách. Prípadné lanovky.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 220 EUR. Prípadný povinný PCR test (do 31.1.2021 je zdarma).

COVID-19 situácia: Island vyžaduje od turistov povinný RT-PCR test, ktorý vykonáva na letisku (do 31.1.2021 je zdarma). Nasleduje 5-dňová povinná karanténa a druhý test (takisto zdarma). Po obdržaní negatívneho výsledku aj z druhého testu sa môže návštevník voľne pohybovať po krajine. Zmena uvedených pravidiel (zrušenie povinnej 5-dňovej karantény) sa očakáva od 14.2.2021. Pokiaľ by ku zrušeniu povinnej 5-dňovej karantény neprišlo, náš skialpový program ohrozený nebude - pobyt v prírode je povolený aj počas karantény, akurát nám naša domáca bude chodiť nakupovať (to už máme dohodnuté), keďže do obchodov chodiť tých prvých 5 dní nemôžeme. Island je zo strany Slovenska považovaný za tzv. "zelenú krajinu", t.j. po návrate domov nemusíte robiť nič, iba ak zdieľať fotografie na sociálnych sieťach :-)

NÁŠ TIP: Na vstup na ostrov postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

Cestovná kancelária deklaruje, že:

- v prípade, že pokiaľ klient 14 dní a menej pred nástupom na zájazd dostane pozitívny výsledok PCR testu na COVID-19 a z dôvodu pozitívneho testu na COVID-19 nenastúpi na zájazd, garantuje svojim klientom preplatenie stonopoplatkov v prípade, že si klient v CK objednal a uhradil službu „COVID garancia” vo výške 1,50 Eur/osoba/ deň. Táto položka musí byť jasne uvedená v zmluve o zájazde ako samostatný poplatok. Podmienkou je, že klient musí mať cez CK objednané aj Komplexné cestovné poistenie ECP na celkovú cenu zájazdu. Nárok na preplatenie stornopoplatku vzniká pre všetky spolucestujúce osoby na spoločnej zmluve o zájazde v prípade, že majú zaplatené cestovné poistenie ECP a poplatok „COVID garancia”.

- pokiaľ by prišlo 31 dní a viac pred odletom k zmene pravidiel pri vstupe do príslušnej krajiny (uzavretie krajiny, zavedenie povinnej karantény pri vstupe), resp. pri návrate na Slovensko (zavedenie povinnej karantény a následného testovania na viac ako 5 dní), garantujeme vám vrátenie plnej výšky už zaplatenej sumy za zájazd.
Na zavedenie požiadavky negatívneho PCR testu (antigénového alebo RT) pri odlete/prílete do príslušnej krajiny, či pri návrate na Slovensko sa uvedené ustanovenie nevzťahuje.
 
- pokiaľ by prišlo 30 dní a menej pred odletom k zmene pravidiel pri vstupe do príslušnej krajiny (napríklad zavedenie povinnej karantény pri vstupe), resp. pri návrate na Slovensko (zavedenie povinnej karantény a následného testovania pri návrate z krajín mimo EÚ na viac ako 5 dní), garantujeme vám presunutie na náhradný zájazd (podľa vášho výberu a dostupnosti voľných miest).

Na zavedenie požiadavky negatívneho PCR testu (antigénového alebo RT) pri odlete/prílete do príslušnej krajiny, či pri návrate na Slovensko sa uvedené ustanovenie nevzťahuje.