Island - skialp a polárna žiara

Skialpová expedícia v najvyhlásenejších oblastiach celého “ostrova ohňa a ľadu”. Čakajú nás zasnežené štíty tajuplných Východných fjordov a polostrov Tröllaskagi – raj lyžiarov, freeriderov aj skialpinistov. Už ste lyžovali s výhľadom na ľadovec, vulkán a more zároveň? Samozrejme, nenecháme si ujsť ani zaujímavé poznávacie ciele v okolí. Ale hlavne a predovšetkým – parádne si zaskialpujeme, v pláne je plných 6 dní!!!

POLÁRNA ŽIARA   I   NÁRODNÉ PARKY   I   LYŽOVANIE   I   TERMÁLNE PRAMENE

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 7 osôb.

 

Termín Počet dní Osoba First moment zľava 7%
04.03. - 14.03. 2021 11 1 580 EUR 1 469,40 EUR

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Letecky na Island (priamy let z Viedne). Zlatý trojuholník: najstarší parlament sveta Thingvellir, ležiaci na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky – pre záujemcov šanca na potápanie alebo šnorchlovanie medzi kontinentami! (je potrebné nahlásiť sa vopred). Kto sa do vôd svetoznámej Sifry nebude mať chuť zanoriť, toho čaká dvojstupňový vodopád Gullfoss a spoľahlivo striekjúci gejzír Strokkur.

2. DEŇ I Presun do oblasti Reykjarholl. Snehová pokrývka tu zvykne zotrvať až do polovice júna! Cestou určite nevynecháme top miestne termálne kúpalisko v Hofsóse, ktorému jednoznačne patrí prvá cena za výhľad!

3. - 5. DEŇ I Plné 3 dni skialpovačky na polostrove Trollanes profesionálnym skialpovým inštruktorom (zo Slovenska), ktorý nám zaistí, že uvidíme to najlepšie z najlepšieho, a samozrejme vždy bezpečne! Dychvyrážajúce zjazdy s výhľadmi do okolotých fjordov, na horizonte na jednej strane oceán a na druhej biele vrcholy trolieho polostrova s kvalitnou snehovou nádielkou. Spíme v penzióne s prekrásnym výhľadom na oceán – a pri troške šťastia uvidíme samozrejme aj polárnu žiaru, možno dokonca priamo z vírivky, ktorú máme rovno na terase nášho penziónu (nevymýšľame si, v minulosti sa nám to už podarilo :-) Opäť, podľa aktuálnych časových možností a nálad počasia, navštívime niektoré z atrakcií v okolí – neďaleké múzeum sleďov, či Akureyri, hlavné mesto severu. Pýši sa polnočným golfovým turnajom, vynikajúcimi lyžiarskymi strediskami, botanickou záhradou, univerzitou a kvalitnou nočnou scénou.

6. DEŇ I Dnes si dáme lyžiarsku prestávku a na rad príde „božský vodopád“ Godafoss a geotermálna oblasť pri jazere Mývatn. Geotermálna oblasť sopky Krafla – pastelovo sfarbené úpätie Námafjall a početné fumaroly a bahenné jazierka. Kráter Hverfell s priemerom 1,2 km!

7. - 9. DEŇ I Presun do oblasti Východných fjordov. Ikonický kopec Búlanstindur viažuci sa k dávnej islandskej histórii.  Svahy okolitých kopcov budú opäť ideálnym priestorom pre naše ďalšie skialpové dobrodužstvo.

10.-11. DEŇ I Cesta na západ: pred nami sa otvára veľkolepá, dramatická scenéria lagúny Jökulsarlón. V zimnom období sa pod jazykmi najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull vytvárajú prekrásne jaskyne – toto úžasné divadlo je možné navštíviť s certifikovaným sprievodcom (je potrebné objednať sa vopred). Zažite ostrov ohňa a ľadu na vlastnej koži! Vodopády SkogarfossSeljalandsfoss, povestné prírodné úkazy islandského juhozápadu. Už ste sa niekedy prechádzali poza vodopád? Magická pláž Reynisdrangar s čiernym pieskom, monumentálnymi čadičovými stĺpmi a trojicou skamenených trolov. Návrat do Reykjavíku a prehliadka najsevernejšieho hlavného mesta sveta: futuristická stavba evanjelického kostola Halgrímskirkja, nákupná ulička Laugarvegur, a Slnečná loď smerujúca k majestátnemu masívu hory Esja. Transfer na letisko a návrat domov.

UPOZORNENIE: Expedíciu organizujeme v spolupráci s horozeleckou školou Muraria, odborným garantom skialpovej časti. Neoddeliteľnou súčasťou zájazdu/expedície na Island je aj prípravný kurz vo Vysokých Tatrách. Podrobnejšie informácie k prípravnému kurzu obdržia záujemcovia o emailom, termín sa určí dohodou tak, aby vyhovoval všetkým prihláseným účastníkom.

Naším primárnym cieľom je na Islande plných  6 dní aktívne skialpovať, ale samozrejme, všetko je závislé od počasia. Alternatívy programu v prípade nepriaznivých podmienok zabezpečuje sprievodca, ktorý celý ostrov dokonale pozná.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne) vrátane poplatku za prepravu lyží, doprava vlastným mikrobusom na Islande. 10x ubytovanie v penziónoch u domácich. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu a profesionálneho horolezeckého a skialpového inštruktora SHS James (UIAA).

CENA NEZAHŔŇA: Stravu. Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK). Prípravný víkend vo Vysokých Tatrách (ubytovanie v penzióne a odborné vedenie teoretických aj praktických aktivít inštruktorom). Dopravu na a stravu počas prípravného víkendu v Tatrách. Prípadné lanovky.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 220 EUR. Prípadný povinný PCR test (do 31.1.2021 je zdarma).

COVID-19 situácia: Island vyžaduje od turistov povinný RT-PCR test, ktorý vykonáva na letisku (do 31.1.2021 je zdarma). Nasleduje 5-dňová povinná karanténa a druhý test (takisto zdarma). Po obdržaní negatívneho výsledku aj z druhého testu sa môže návštevník voľne pohybovať po krajine. Zmena uvedených pravidiel (zrušenie povinnej 5-dňovej karantény) sa očakáva od 1.2.2021. Island je zo strany Slovenska považovaný za tzv. "zelenú krajinu", t.j. po návrate domov nemusíte robiť nič, iba ak zdieľať fotografie na sociálnych sieťach :-)

NÁŠ TIP: Na vstup na ostrov postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.