Island - živý živlami

Krajina gejzírov a vulkánov. Eyjafjallajökull, Grímsvötn, Bárdarbunga, Krafla, Katla, Hekla … najmladšia pevnina na svete žije živlami. Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto sveta. Plavba obojživelníkom medzi ľadovcovými kryhami, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Prekrásne dúhové hory Kerlingarfjoll a kúpanie v termálnom bazéniku. Vedeli ste, že Islanďania chodia radšej bosí, ako bez kníh?

VSTUPY V CENE   I   FESTIVAL   I   NÁRODNÉ PARKY   I   PRÁZDNINY   I   AJ PRE DETI   I   POLÁRNA ŽIARA**

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.

Termíny Počet dní Osoba Dieťa do 12 r.* Poznámka
10.06. - 18.06. 2018 9 1 710 EUR 1 249 EUR uzavreté
15.07. - 23.07. 2018 9 1 880 EUR 1 399 EUR uzavreté
22.07. - 30.07. 2018 9 1 880 EUR 1 399 EUR uzavreté
29.07. - 06.08. 2018 9 1 880 EUR 1 399 EUR uzavreté
05.08. - 13.08. 2018 9 1 880 EUR 1 399 EUR uzavreté
17.08. - 25.08. 2018 9 1 880 EUR 1 399 EUR uzavreté
24.08. - 01.09. 2018** 9 1 880 EUR 1 399 EUR  
08.09. - 15.09. 2018** 8 1 760 EUR 1 299 EUR uzavreté
15.09. - 22.09. 2018** 8 1 760 EUR 1 299 EUR  
29.09. - 06.10. 2018** 8 1 570 EUR 1 149 EUR  

* pri ubytovaní s dvoma dospelými   I  ** šanca na pozorovanie polárnej žiary   I   v prípade 8-dňových termínov je odletovým miestom Budapešť: vzhľadom na priaznivé letové časy sa program stíha aj za menší počet dní

PROGRAM ZÁJAZDU:

1.-2. DEŇ I Letecky na Island. Vodopády SkogafossSeljalandsfoss, povestné prírodné úkazy islandského juhozápadu. Už ste sa niekedy prechádzali poza vodopád? Cestou snáď zbadáme aj vrchol kužela známeho stratovulkánu Hekla. A ako sa farmárči pod sopkou Eyjafjallajökull? – dozviete sa priamo farmárskej rodiny. V dedinke Vík sa vyrábajú typické svetre z vlny lopi – ak chcete v Reykjavíku vyzerať „šik“, nakupovať treba práve tu.  Prejdeme sa aj po magickej pláži Reynisdrangar s čiernym pieskom, monumentálnymi čadičovými stĺpmi a trojicou skamenených trolov.

3. DEŇ I Mohuté polia sándurov, pieskov nanesených početnými záplavami spojenými s výbuchmi sopiek pod ľadovcami, nás budú sprevádzať až do národného parku Skaftafell. Tu podnikneme výlet k vodopádu Svartifoss. Možnosť treku po monumentálnom jazyku najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull s certifikovaným sprievodcom. Zažite ostrov ohňa a ľadu na vlastnej koži! Po ľavej strane autobusu defilujú splazy a pred nami sa otvára veľkolepá, dramatická scenéria lagúny Jökulsarlón. My sa medzi ľadovými blokmi poplavíme na obojživelníku!

4. DEŇ I Scénická jazda Východnými fjordami a múzeum polodrahokamov Petry Sveinsdóttir, ktoré je pomohli objaviť miestni elfovia a trolovia. Cez mestečko Egilstadir, okolo malebného jazera Lagarfljót, v ktorom údajne býva nebezpečný dlhý červ, sa dostaneme až do najvyššie položenej dediny Islandu, Módrudaluru. Drevená benzínová stanica a jedna z najlepších jahňacích polievok na ostrove. Sila prírody v plnej nádhere – to je vodopád Dettifoss, najmasívnejší v Európe. Voda tu hučí do hĺbky 44 metrov s intenzitou prietoku takmer 200 m3 za sekundu. Skočíme aj k neďalekém Selfossu – kaskádam v krásnom, polkruhovitom tvare.

5.-7. DEŇ I Perla severu a mozaika pestrosti – oblasť jazera Mývatn pokrytého zaujímavými pseudokrátermi. Rieka Laxá bohatá na lososy. Krátky trek na okraj krátera Hverfell s ohromujúcim priemerom neuveriteľného kilometra. V lávovom lese Dimmuborgir žije 12 islandských vianočných škriatkov – stretneme ich? Geotermálna oblasť Krafla – pastelovo sfarbené úpätie Námafjall a početné fumaroly a bahenné jazierka. Budeme si musieť dávať pozor, aby sme sa cez tenkú zemskú kôru neprepadli až kdesi k zemskému jadru. Možnosť príjemného osvieženia v kúpeľoch Mývatn. Akureyri, hlavné mesto severu. Pýši sa polnočným golfovým turnajom, vynikajúcimi lyžiarskymi strediskami, botanickou záhradou, univerzitou a kvalitnou nočnou scénou. Vyhliadková jazda fjordom spojená s pozorovaním veľrýb. Vedeli ste, že v islandských vodách sa zdržuje až 23 zo 45 celosvetových druhov? Láka ich sem množstvo kvalitného planktónu. Šanca vidieť najväčšieho žijúceho tvora – vorvaňovca ozrutného, či akrobaciu vorvaňovca dlhoplutvého. Možnosť ochutnávky piva Kaldi priamo zo zdroja - v najlepšom pivovare ostrova. Siglufjördur, najsevernejšie mesto ostrova a kedysi hlavné mesto spracovania sleďov. Rybolov je stále jedným z motorov islandskej ekonomiky. V letných mesiacoch ideálne miesto na pozorovanie "polnočného slnka".

8.-9. DEŇ I Cesta vnútrozemím so zastávkou pri termálnom bazéniku Hveravellir a v oblasti prekrásnych dúhových hôr Kerlingarfjoll. Zlatý trojuholník: najstarší parlament sveta Thingvellir, ležiaci na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky, dvojstupňový vodopád Gullfoss na spoľahlivo striekjúci gejzír Strokkur. R. Prehliadka Reykjavíku, najsevernejšieho hlavného mesta sveta: futuristická stavba evanjelického kostola Halgrímskirkja, nákupná ulička Laugarvegur, a Slnečná loď smerujúca k majestátnemu masívu hory Esja. Budova Perlanu ponúkajúca 360˚ panoramatický pohľad na mesto. To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna! Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet v ranných hodinách 9. dňa.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne, okrem júna a septembra - priamy let z Budapešti), transfer BA-letisko-BA, doprava vlastným mikrobusom, plavba v ľadovcovej lagúne a plavba za veľrybami. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, 1x večera, 1 alebo 2x ubytovanie v penzióne u domácich s raňajkami (garantujeme, že sa vám bude páčiť viac ako v hoteli ... napríklad v Siglufjordure spíme u bývalého primátora, na terase si spoločne ugrilujeme tresku a pokecáme, aké je to riadiť na islandské pomery "veľkomesto" s 1 200 obyvateľmi ... a jeho manželka nám na raňajky pripraví skvelý domáci chlieb. Na Slovákov sa už veľmi tešia a nechávajú vás už teraz pozdravovať ... všetky skupinky si to tam v roku 2015, 2016 aj 2017 veľmi užili :-)  Vstupy do múzeí uvedených v programe. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu. Vstupné do Modrej lagúny (dospelý 70 EUR, deti do 13 rokov v sprievode rodičov zdarma). Fakultatívne aktivity. Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 220 EUR.

NÁŠ TIP: Na vstup na ostrov postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: