Island - živý živlami

Krajina gejzírov a vulkánov. Eyjafjallajökull, Grímsvötn, Bárdarbunga, Krafla, Katla, Hekla … najmladšia pevnina na svete žije živlami. Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto sveta. Plavba obojživelníkom medzi ľadovcovými kryhami, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Prekrásne dúhové hory Kerlingarfjoll a kúpanie v termálnom bazéniku. Vedeli ste, že Islanďania chodia radšej bosí, ako bez kníh? Prehliadka sily prírodných elementov v úžasnej farebnosti.

VSTUPY V CENE   I   FESTIVAL   I   NÁRODNÉ PARKY   I   PRÁZDNINY   I   AJ PRE DETI   I   POLNOČNÉ SLNKO***   I   POLÁRNA ŽIARA**

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 14 osôb.

PLÁNOVANÉ LETOVÉ ČASY - august (priamy let bez prestupu):

1.deň VIE-KEF 14:45-17:10 I 8. deň KEF-VIE 17:50-23:55

(VIE - Viedeň, KEF - medzinárodné letisko Keflavík/Reykjavík)

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
12.06. - 19.06. 2021*** 8 1 390 EUR uzavreté
01.07. - 08.07. 2021*** 8 1 480 EUR uzavreté
03.07. - 10.07. 2021*** 8 1 480 EUR uzavreté
10.07. - 17.07. 2021 8 1 480 EUR uzavreté
17.07. - 24.07. 2021
24.07. - 31.07. 2021
8 1 480 EUR
1 480 EUR
uzavreté
uzavreté
07.08. - 14.08. 2021 8 1 430 EUR uzavreté
21.08. - 28.08. 2021**
24.08. - 31.08. 2021**
8 1 430 EUR
1 430 EUR
uzavreté
uzavreté
28.08. - 04.09. 2021**
31.08. - 07.09. 2021**
8 1 430 EUR
1 390 EUR
uzavreté
uzavreté
04.09. - 11.09. 2021**
11.09. - 18.09. 2021**
8 1 390 EUR
1 390 EUR
uzavreté
uzavreté
18.09. - 25.09. 2021**
25.09. - 02.10. 2021**
8 1 330 EUR
1 330 EUR
uzavreté
uzavreté

*** šanca na pozorovanie polnočného slnka I ** šanca na pozorovanie polárnej žiary

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Letecky na Island (PRIAMY LET z Viedne). Šeťdesiatmetrové vodopády SkogafossSeljalandsfoss, povestné prírodné úkazy islandského juhozápadu. Už ste sa niekedy prechádzali poza vodopád? Nevynecháme ani jedinečný štrbinový vodopád Gljúfrabúi. Ako sa farmárči pod sopkou Eyjafjallajökull? (naučíme vás správne vysloviť jej názov :-) V dedinke Vík sa vyrábajú typické svetre z vlny lopi – ak chcete v Reykjavíku vyzerať „šik“, nakupovať treba práve tu.  Prejdeme sa aj po magickej pláži Reynisdrangar s čiernym pieskom, monumentálnymi čadičovými stĺpmi a trojicou skamenených trolov. Blízke útesy Dýrholaey s úchvatným výhľadom na pobrežie, v letných mesiacoch často aj s roztomilými vtáčími obyvateľmi - alkami. Maják na útesoch získal v hlasovaní Islanďanov 2. miesto v rebríčku krásy, tak si ho pozrieme zblízka aj my :-)

Blízke útesy Dýrholaey s úchvatným výhľadom na pobrežie, v letných mesiacoch často aj s roztomilými vtáčími obyvateľmi - alkami. Maják na útesoch získal v hlasovaní Islanďanov 2. miesto v rebríčku krásy :-)

Viac tu: https://www.ck-svet.sk/island/island-ako-na-dlani/
Blízke útesy Dýrholaey s úchvatným výhľadom na pobrežie, v letných mesiacoch často aj s roztomilými vtáčími obyvateľmi - alkami. Maják na útesoch získal v hlasovaní Islanďanov 2. miesto v rebríčku krásy :-)

Viac tu: https://www.ck-svet.sk/island/island-ako-na-dlani/

2. DEŇ I Obrovské lávové pole Eldhraun obrastené mäkučkým machom - tu určite uveríte, že na Islande bývajú trollovia. Úchvatný zelený kaňon Fjadrárgljúfur ukončený daľším atraktívnym vodopádom. Mohuté polia sándurov, pieskov nanesených početnými záplavami spojenými s výbuchmi sopiek pod ľadovcami, nás budú sprevádzať až do národného parku Skaftafell. Priblížime sa k jazyku ľadovca Svínafelljökull, v prípadne dohody celej skupiny aj možnosť treku po tomto monumentálnom jazyku najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull s certifikovaným sprievodcom (za doplatok). Zažite ostrov ohňa a ľadu na vlastnej koži! Po ľavej strane autobusu defilujú splazy a pred nami sa otvára veľkolepá, dramatická scenéria lagúny Jökulsarlón. My sa medzi ľadovými blokmi poplavíme na obojživelníku! Budeme mať opäť šťastie aj na tulene, ktoré si toto miesto obľúbili rovnako ako James Bond (natáčal sa tu diel "Dnes neumieraj")?

3. DEŇ I Scénická jazda Východnými fjordami. Cez mestečko Egilstadir, okolo malebného jazera Lagarfljót, v ktorom údajne býva nebezpečný dlhý červ, sa dostaneme až do najvyššie položenej dediny Islandu, Módrudaluru s drevenou benzínovou stanicou. Film o erupcii sopky Bárdarbunga, ktorá vytvorila najväčšie lávové pole za posledných 250 rokov (erupcia trvala 6 mesiacov, 31.8. 2014 - 28.2. 2015). Sila prírody v plnej nádhere – to je vodopád Dettifoss, najmasívnejší v Európe. Voda tu hučí do hĺbky 44 metrov s intenzitou prietoku takmer 200 m3 za sekundu. Skočíme aj k neďalekém Selfossu – kaskádam v krásnom, polkruhovitom tvare.

4.-6. DEŇ I Perla severu a mozaika pestrosti – oblasť jazera Mývatn pokrytého zaujímavými pseudokrátermi. Rieka Laxá bohatá na lososy. Krátky trek na okraj krátera Hverfell s ohromujúcim priemerom neuveriteľného kilometra. V lávovom lese Dimmuborgir žije 12 islandských vianočných škriatkov – stretneme ich? Geotermálna oblasť Krafla – pastelovo sfarbené úpätie Námafjall a početné fumaroly a bahenné jazierka. Budeme si musieť dávať pozor, aby sme sa cez tenkú zemskú kôru neprepadli až kdesi k zemskému jadru. Možnosť príjemného osvieženia v kúpeľoch Mývatn. Akureyri, hlavné mesto severu. Pýši sa polnočným golfovým turnajom, vynikajúcimi lyžiarskymi strediskami, botanickou záhradou, univerzitou a kvalitnou nočnou scénou. Vyhliadková plavba fjordom spojená s pozorovaním veľrýb a rybolovom (tie tresky si neskôr ugrilujeme!). Vedeli ste, že v islandských vodách sa zdržuje až 23 zo 45 celosvetových druhov veľrýb? Láka ich sem množstvo kvalitného planktónu. Šanca vidieť najväčšieho žijúceho tvora – vráskavca ozrutného, či akrobaciu vráskavca dlhoplutvého. Zastávka v Siglufjördure - malebnom, a zároveň najsevernejšom meste ostrova.  Kedysi bolo aj najdôležitejším miestom na spracovanie sleďov (rybolov je stále jedným z motorov islandskej ekonomiky).  Mestečko, rovnako ako naše ubytovanie u domácich leží na tzv. "trollom polostrove", ktorý je v letných mesiacoch ideálnym miestom na pozorovanie "polnočného slnka" - a nám sa to pri troche šťastia podarí priamo z vírivky na terase penziónu :-)

7.-8. DEŇ I Ďalšia cesta vedie vnútrozemím, pomedzi dva zo štyroch najväčších islandských ľadovcov - Langjökull a Hofsjökull. V geotermálnej oblasti  Hveravellir si urobíme prestávku - jednak tu dobre varia, "dvak" je tu atraktívne geotermálne pole s bublajúcimi jazierkami no a najmä si nemôžeme nechať ujsť kúpanie v miestnom termálnom bazéniku (kedysi ho využíval aj jeden z najslávnejších miestnych zločincov :), ktorý má dokonca špeciálne prispôsobené prívody na regulovanie teploty v ňom! Odtiaľto je to už neďaleko do oblasti prekrásnych, ˇčarodejných" dúhových hôr Kerlingarfjoll, kde podnikneme krátky trek obklopení neskutočnými pastelovými farbami, bublajúcimi potôčikmi a mystickou parou. Cestou "do civilizácie" snáď zbadáme aj vrchol kužela známeho stratovulkánu Hekla. A hor sa na takzvaný "Zlatý trojuholník", ktorý tvoria najstarší parlament sveta Thingvellir, ležiaci na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky (tu si môžete s trochou nadsázky urobiť fotografiu "jednou nohou v Amerike, druhou v Európe"), mimoriadne elegantný dvojstupňový vodopád Gullfoss a do tretice spoľahlivo striekajúci gejzír Strokkur. Prehliadka Reykjavíku, najsevernejšieho hlavného mesta sveta: futuristická stavba evanjelického kostola Halgrímskirkja, nákupná ulička Laugarvegur, a Slnečná loď smerujúca k majestátnemu masívu hory Esja. Budova Perlanu ponúkajúca 360˚ panoramatický pohľad na mesto. To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna! Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa má ideálnych 38˚C a dokázané omladzujúce účinky na pokožku. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Viedne.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodná letecká doprava (PRIAMY LET z Viedne), vrátane 20 kg batožiny do podpalubia (dobrodruhovia, ktorým stačí príručná batožina o rozmeroch 40x30x20 cm a informujú nás vopred pri rezervácii zájazdu, majú nárok na zľavu z ceny zájazdu 100 EUR/osoba). Spiatočný transfer BA-Schwechat-BA. Doprava vlastným mikrobusom s náhonom 4x4, ktorý zvládne aj cestu vnútrozemím. Plavba v ľadovcovej lagúne Jókulsarlón na obojživelnom vozidle/plavidle. Plavba (cca. 3 hodiny) s pozorovaním veľrýb v prekrásnom fjorde ukončená rybolovom (netreba žiadne veľké skúsenosti a treska je vaša :-). Ubytovanie v 3* mestských a vidieckych hoteloch/penziónoch s bufetovými raňajkami (5 alebo 6 nocľahov), 1 alebo 2x ubytovanie v penzióne u domácich s raňajkami (možno sa vám bude páčiť viac ako v hoteli ... napríklad v Reykjarholle si z terasy môžeme užiť výhľady na more priamo z hot-tub :). 1x večera (spravidla skvelá jahňacina, alternatívne lahodný grilovaný losos alebo treska). Vstupy do múzeí uvedených v programe. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu, ktorý vás podrobne oboznámi s miestnymi "pikoškami".

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK). Vstupné do kúpeľov Modrá lagúna (vrátane zapožičania uteráku, jedného drinku v bare a bielej bahennej masky) 45 EUR/osoba, deti do 13 rokov zdarma. Prípadný potrebný Covid-19 test.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 220 EUR.

NÁŠ TIP: Na vstup na ostrov postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

UPOZORNENIE: Poradie navštívených lokalít sa môže meniť. Je vysoko pravdepodobné, že toho navštívime oveľa viac, ako je napísané v programe - máme totiž aj svoje "špeciálne miesta", ktoré tu nechceme všetky priamo zverejňovať :-)

V prípade nepriaznivej situácie vo vnútozemí (uzavreté cesty - sneženie, rozvodnené rieky) použijeme alternatívnu, "čiarkovanú" trasu okolo (spravidla to platí platiť pre termíny na konci septembra a neskôr).

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

VIAC INFORMÁCIÍ:

Spolu s režisérom Jánom Mančuškom sme tu v autorskej dvojici (on - režisér a kameraman, ja - Eva Rosíková ako sprievodkyňa a produkčná) sme tu v roku 2002 natočili jeden z veľmi úspešných dielov ešte úspešnejšieho zábavno-dokumentárneho cyklu CESTOMÁNIE,  ktorý bežal niekoľko rokov na ČT a neskôr na TV NOVA. Hoci sa jedná o dielo staršieho dáta, ostrov a jeho obyvateľov neustále vystihuje dosť presne :-) ... diel ISLAND - medzi živlami a duchmi si môžete pozrieť TU.

Blog na tému dvoch najdôležitejších islandských úradov nájdete TU.

1 480 EUR

Odpoveď na otázku, či Island navštíviť radšej v zime alebo v lete, možno nájdete TU.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/

Newsletter - ISLAND

Chcete mať istotu, že vám neunikne žiadna podstatná informácia? Prihláste sa k odberu newslettra :)