Madeira - turistickými chodníčkami

Madeira patrí bezpochyby k najkrajším turistickým krajinám Európy. Relatívne malý ostrov je ako stvorený na pešie potulky – len samotný systém levád, čiže zavlažovacích kanálov vytesaných do skál, má dĺžku až dve tisíc kilometrov -  a mnohé stovky kilometrov z nich zároveň slúžia ako turistické chodníky. No nielen to – najvyšší vrchol Pico Ruivo má úctyhodných 1 862 metrov nad morom a peší výstup na jeho vrchol tesne po východe slnka, keď sa nad Atlantikom vznáša mystická hmla, patrí k unikátnym zážitkom. Aby sme si naše ciele vychutnali čo najlepšie, vo viacerých prípadoch budeme piknikovať priamo na vyhliadkových miestach na štarte!

TURISTIKA   I   NÁRODNÉ PARKY   I   KULTÚRNE PAMIATKY

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 12 osôb.

Termíny Počet dní Osoba First moment zľava 7% na
zájazdy s odchodom po 1.4. 2022
06.06. - 13.06. 2022 8 1 090 EUR 1 013,70 EUR
26.08. - 02.09. 2022 8 1 150 EUR 1 069,50 EUR
12.09. - 19.09. 2022 8 1 150 EUR 1 069,50 EUR
PROGRAM ZÁJAZDU:

1. - 2. DEŇ I Letecký presun na Madeiru, oboznamovacia prehliadka mesta Funchal, kde strávime 7 nocí. Centrum mesta a kvitnúci park Santa Catarina, katedrála Sé a trh Mercado dos Lavradores. Lanovkou alebo sa dostaneme až do mestskej časti Monte a jeho tropických záhrad. Dole z kopca to ide najrýchlejšie s „babosas“, sánkami z prútených košíkov. Miestna atrakcia, ktorú nesmieme vynechať.

3. DEŇ I Dnes na náš obdiv čakajú aj najkrajšie miesta západnej časti pobrežia. V prístave dedinky Camara de Lobos nájdeme repliku lode K. Kolumba a snáď aj ducha Winstona Churchilla, ktorý tu trávil čas maľovaním obrazov. Vyhliadka z útesov Cabo Girão, vysokých až 580 m. Výhľady na nekonečný oceán a malinké terasy s políčkami, ktoré na plošinkách útesu vybudovali húževnatí miestni roľníci. Prejazd na severnú trasu so zastávkou na vyhliadke Encumeada, odkiaľ je vidieť severné aj južné pobrežie ostrova. Dnes si doprajeme kúpanie a relax v prírodných bazénoch Seixal, ktoré zanovito súťažia s morskýmm prírodným kúpaliskom z vulkanických kameňov v Porto Moñiz. Vodopád „Nevestin závoj“. Mestečko Achada da Cruz a lanovka vedúca na unikátnu Fajã da Quebrada Nova, miniatúrne miesto oddeleného od okolia strmými útesmi, dostupné inak len strmým chodníčkom. Zastávka pri panoramatickej vyhliadke na maják Ponta do Pargo. Tu si môžeme dopriať aj príjemnú skorú večeru s výhľadom na slnko pomaly sa schyľujúce k západu.

4. DEŇ I Naberieme smer Santana, mestečka s typickými chalúpkami v tvare písmena A s typickou červeno-modro-bielou farbu a spravidla slamenou strechou. V neďalekom Queimadas začína leváda Caldeirão Verde, prekrásna, vskutku zelená trasa s vyhliadkami na vysoké kopce, hlboký kaňon a dedinku São Jorge. Trasa je popretkávaná niekoľkými tunelmi a končí vyhliadkou na vysoký vodopád podajúci do kryštáľovej lagúny.  Dedinka Faial, chúliacou sa pod masívnym bralom Orlej skaly týčiacou sa z Atlantiku do výšky takmer 600 metrov a zastávka v továrni na spracovanie cukrovej trstiny v Porto da Cruz, kde sa zastavil čas (fabrika napriek tomu stále funguje!). Nezabudnuteľný, ohnivočervený západ slnka na vyhliadke Ponta do Rosto na najvýchodnejšom cípe ostrova.

5. DEŇ I Dnes vyrážame skoro – leváda Rabaçal 25 Fontes patrí k najkrajším, ale aj najnavštevovanejším, preto je dôležité si privstať. Nachádza sa na západe ostrova a vstup na ňu je cez fotogenickú náhornú plošinu Paul da Serra. Chodníčky sú úzke a veľkým skupinám prichádzajúcim po raňajkách je lepšie sa vyhnúť. Trasu obopnutú konármi nevysokých stromov, vedúcu do poetického cieľa „25 prameňov“ skombinujeme s levádou Risco, na konci ktorej padá mohutná kaskáda z výšky až 100 metrov a levádou Alecrim, popri ktorej zostúpime do údolia. Popoludní si urobíme výlet do oblasti Fanal, miesta neobvyklej krásy uprostred lesov laurissilva – niektoré stromy majú až 500 rokov! Zastávka na Bica do Cana – takto ľahko dostupný prvotriedny výhľad by ste tu ani nečakali.  Další prekrásny výhľad patrí legendárnemu miestu Eira do Serrado, odkiaľ sa ponúka úchvatná panoráma na tzv. Údolie mníšok. Špecializujú sa tu na výborné gaštanové koláčiky!

6. DEŇ I Čaká nás náročný, ale o to krajší výstup – turistická trasa na najvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo (1 862 m), ktorá začína pri vyhliadkovej reštaurácii na parkovisku pri druhom najvyššom vrchu Pico do Arieiro (1 818 m). Má prevýšenie takmer 1200 metrov, je plná schodov, náročných stúpaní a klesaní, no aj neveriteľných vyhliadok  do údolí a kaňonov, na šíry oceán, roztodivné skalné útvary a majestátne okolité kopce.  Zo samotného vrchola sa nám naskytne 360 stupňová panoráma celého ostrova. Zaslúžený obed v Ribeira Frio s vyhliadkou na najvyššie vrcholy z Levada Balcoes, ktorá vyúsťuje v srdci hôr. Pokračovanie severnou, opäť krásne fotogenickou trasou až do Sao Vicente s vulkanickou jaskyňou a vulkanickým centrom, kde nám priblížia vznik Madeiry. Návrat do Funchalu so zastávkou na parádnej vyhliadke Serra de Água.

7. DEŇ I Východ slnka a ranný piknik na vyhliadke Ponta do Rosto na najvýchodnejšom cípe ostrova. Dvojhodinová túra Ponte de São Lourenço – neprekonateľná scenéria vysokých útesov a hlbokých údolí končiaca v mori, kde všetko čo zostalo, sú iba malé čierne skalnaté ostrovy.  Mimoriadny kontrast pokojných a búrlivých vôd oceánu a červených brál. Osvieženie v príjemnej zátoke.  Návrat späť si uľahčíme loďou, ktorá nás odvezie až do prístavu Quinta do Lorde.  Vyhliadka Pico do Fajo nad mestečkom Machico, kde sa ďalej necháme hýčkať skvelou kávou. Cesta cez banánové plantáže a vinohradnícku oblasť späť do Funchal.

8. DEŇ I Odlet z Madeiry a podvečerný prílet do Viedne.

CENA ZAHŔŇA: Leteckú dopravu na trase VIE-Funchal-VIE, vrátane batožiny do podpalubia, transfer BA-letisko-BA. Mikrobusovú dopravu podľa programu, ubytovanie v 3* hoteli. Raňajky v hoteli alebo formou pikniku. Vstup do tropickej záhrady. Loďka pri návrate z treku Ponta de São Lourenço do prístavu Quinta do Lorde. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Lanovky. Jazda v prútených sánkach (30 EUR/2 osoby). Prípadný vstup do vulkanického centra. Príplatok za jednolôžkovú izbu 255 EUR. Komplexné cestovné poistenie. Prípadný povinný Covid-19 test.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 250 EUR.

COVID-19 situácia: Madeira má hranice otvorené pre všetkých turistov, od nezaočkovaných pri vstupe vyžaduje negatívny RT-PCR test nie starší ako 72 hodín (zaočkovaní a "prekonaní" test nepotrebujú). Najneskôr v momente návratu na Slovensko je potrebné registrovať sa na portáli ehranica (pokiaľ ste sa tam neregistrovali v priebehu uplynulých 6 mesiacov), pre zaočkovaných nie je pri návrate na Slovensko vyžadovaná karanténa ani negatívny test.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

COVID-19 GARANCIA:

https://www.ck-svet.sk/covid-19-garancia/