Nórsko a Faerské - frajerské duo

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Plavba po uzučkom Naeroyfjorde, vyhliadková jazda vlakom z Bergenu, dramatické serpentíny Flamsbana a výhľady z ikonickej kazateľnice. Historické centrá Stavanger a Bergen. K tomu Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Kto tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť.

NÁRODNÉ PARKY   I   PRÍRODNÉ KRÁSY   I   ĽAHKÁ TURISTIKA   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   FOLKLÓR

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 8 osôb.

 

 

Termín Počet dní Osoba Poznámka
16.06. - 23.06. 2019 8 1 680 EUR uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Letecký presun z Viedne do Nórskeho kráľovstva, víta nás Bergen. Metropola obkolesená „siedmimi horami a siedmimi fjordami“, je skutočne rozprávková. Po úpätí kopcov sa šplhajú nádherné, farebnými drevené domy, a srdce mesta, Bryggen a prístav sú zapísané do zoznamu UNESCO. Nezabudnuteľné výhľady z lanoviek, ktoré premávajú nad mestom – v 12. a 13. storočí hlavným mestom a najdôležitejším obchodným centrom krajiny. Možnosť návštevy niektorého zo zaujímavých múzeí. V lete je tu svetlo do neskorej noci a tak toho určite stihneme veľa.

2. DEŇ I Letecky na Faerské ostrovy, pristávame na ostrove Vágar. Hneď po prílete vyrazíme k pohľadnicovej dedinke Gasadalur s vodopádom padajúcim z vysokej skaly priamo do Atlantiku. Podnikneme aj plavbu na najzápadnejší ostrov súostrovia, Mykines s najväčšou vtáčou kolóniou na svete – unikátna príležitosť doslova si „pohladkať“ roztomilé alky bielobradé, takzvané „papagáje severu“. Trek k malebnému majáku. Návrat na hlavný ostrov, pestrofarebné nábrežie hlavného mesta Thórshavn. Prehliadka fotogenických uličiek v okolí parlamentu. Preplavíme sa aj na susedný ostrov Nólsoy. Tu sa v rovnomennej malebnej dedinke nachádza aj múzeum slávneho Ove Jensena, ktorý v roku 1986 na tradičnej faerskej loďke dovesloval až do Kodane. Z vyhliadky nad dedinkou budeme mať ideálny výhľad na severne položené ostrovy celého súostrovia.

3.-4. DEŇ I Navštívime aj stredoveký Kirkjubour so zvyškami najstaršej katedrály.V zálive najsevernejšom ostrove Bardoy leží druhé najväčšie mesto súostrovia, Klaksvík – história jeho osídľovania sa datuje až do vikinských čias. Prenocujeme v Gjógv, mestečku so sympatickým dreveným kostolíkom. A opäť dychvyrážajúca zeleň okolitých útesov a štítov, vrátane najvyššieho vrchola súostrovia, Slættaratindur (880 m.n.m.). Neobídeme ani Saksun – pohľad cez zelené strechy drevených budov a hučiace vodopády a vodopádiky všade naokolo je neopísateľný. V prípade časových možností navštívime aj Tjornuvík, ktorý je okrem iného známy najmä surferom. Budeme sa tu kochať predovšetkým pohľadom na jedinečnú skamenenú dvojicu „troll a čarodejnica“, a pri troche šťastia ochutnáme aj vynikajúce miestne palacinky. Na záver podnikneme plavbu okolo „vtáčích“ útesov Vestmanna – podľa mnohých najkrajšiu na svete. Letecký návrat do Bergenu.

5. DEŇ I Okruh "Nórsko v orechovej škrupinke" s parádnymi zastávkami po trase. Užijeme si tie najkrajšie scenérie, ktoré tu príroda vyčarovala. Po príchode do Mýrdalu budeme pokračovať železnicou Flamsbana, ktorá je absolútnym architektonickým unikátom. Neskutočné serpentíny gradientu 1:18  nás cez 20 tunelov privezú z výšky 864 metrov až na dno Aurlandsfjordu.  Fotozastávka pod vodopádom Kjosfossen – uvidíme opäť tancujúcu vílu? Vo Flame čas na krátke občerstvenie, či návštevu železničného múzea. Deň plný zážitkov pokračuje plavbou po uzučkom  Naeroyfjorde (UNESCO).  Vystúpime v Gudvangene a cestou do Voss si naplno vychutnáme veľkolepú vyhliadku na zelenkavé vody fjordu.

6.-8. DEŇ I Plavba loďou z Bergenu do mesta Stavanger – terajšie hlavné mesto petrolejárskeho priemyslo láka nielen unikátnou bieloskvúcou štvrťou drevených domov Gamle zapísanú do UNESCO, ale aj ideálnou polohou východzieho miesta slávneho treku Preikestolen („Kazateľnica“ - doba chôdze jedným smerom cca 2 hodiny). Pre záujemcov aj možnosť treku k známemu útvaru Kjeragbolten ("Vajce").

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú letenku na trase Viedeň-Bergen-Vágar-Bergen/Stavanger-Budapešť (resp. Viedeň). Vlak na trase Bergen-Voss, železnica Flamsbana, plavby po Naeroyfjorde, okolo útesov Vestmanna a na ostrovy Mykines a Nólsoy. Na Faerských ostrovoch vlastný mikrobus. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajakmi, 2x nocľah v penzióne s raňajkami. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu. Faerský tradičný folklórny večer s večerou a reťazovým tancom.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu. Fakultatívne aktivity. Lanovky v Bergene. Vstupy do múzeí.

POVINNÉ DOPLATKY: Servisné poplatky 220 EUR.

NÁŠ TIP: Napriek tomu, že Nórsko ani Faerské ostrovy nepatria do EÚ, na vstup postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: