Nórsko a Faerské - frajerské duo

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Plavba po uzučkom Naeroyfjorde, vyhliadková jazda vlakom do Bergenu, dramatické serpentíny Flamsbana. Metropoly Oslo a Bergen. K tomu Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Kto tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť.

NÁRODNÉ PARKY   I   PRÍRODNÉ KRÁSY   I   ĽAHKÁ TURISTIKA   I   KULTÚRNE PAMIATKY

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 7 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
02.08. - 10.08. 2018 9 1 790 EUR uzavreté
02.08. - 13.08. 2018 12 2 260 EUR uzavreté

1.-2. DEŇ I Do hlavného mesta Nórskeho kráľovstva sa dostaneme jednou z najmodernejších leteckých spoločností, ktorá ponúka dokonca priamo na palube bezplatné wifi pripojenie. Víta nás Oslo, založené kráľom Haraldom v polovici 11. storočia. Mesto kultúry a umenia reprezentujú predovšetkým budova opery v tvare ľadovca a slávny Vigelandov park plný sôch, históriu zas kráľovský palác na konci známej promenády a samozrejme významné múzeá na polostrove Bygdoy. V lete je tu svetlo do neskorej noci a tak toho určite stihneme veľa.

3. DEŇ I Odchod najkrajšou a najvyššie položenou železnicou Nórska z Osla do Bergenu s parádnymi zastávkami po trase. Užijeme si tie najkrajšie scenérie, ktoré tu príroda vyčarovala. Po príchode do Mýrdalu budeme pokračovať železnicou Flamsbana, ktorá je absolútnym architektonickým unikátom. Neskutočné serpentíny gradientu 1:18  nás cez 20 tunelov privezú z výšky 864 metrov až na dno Aurlandsfjordu.  Fotozastávka pod vodopádom Kjosfossen – uvidíme opäť tancujúcu vílu? Vo Flame čas na krátke občerstvenie, či návštevu železničného múzea. Deň plný zážitkov pokračuje plavbou po uzučkom  Naeroyfjorde (UNESCO).  Vystúpime v Gudvangene a z Voss si naplno vychutnáme veľkolepú vyhliadku na zelenkavé vody fjordu.

4. DEŇ I Bergen, obkolesený „siedmimi horami a siedmimi fjordami“, je skutočne rozprávkový. Po úpätí kopcov sa šplhajú nádherné, farebnými drevené domy, a srdce mesta, Bryggen a prístav sú zapísané do zoznamu UNESCO. Nezabudnuteľné výhľady z lanoviek, ktoré premávajú nad mestom – v 12. a 13. storočí hlavným mestom a najdôležitejším obchodným centrom krajiny. Možnosť návštevy niektorého zo zaujímavých múzeí.

5.-6. DEŇ I Letecky na Faerské ostrovy, pristávame na ostrove Vágar. Hneď po prílete vyrazíme k pohľadnicovej dedinke Gasadalur s vodopádom padajúcim z vysokej skaly priamo do Atlantiku. Podnikneme aj plavbu na najzápadnejší ostrov súostrovia, Mykines s najväčšou vtáčou kolóniou na svete – unikátna príležitosť doslova si „pohladkať“ roztomilé alky bielobradé, takzvané „papagáje severu“. Trek k malebnému majáku. Návrat na hlavný ostrov, pestrofarebné nábrežie hlavného mesta Thórshavn. Prehliadka fotogenických uličiek v okolí parlamentu. Navštívime aj stredoveký Kirkjubour so zvyškami najstaršej katedrály.

 

7.-9. DEŇ I V zálive najsevernejšom ostrove Bardoy leží druhé najväčšie mesto súostrovia, Klaksvík – história jeho osídľovania sa datuje až do vikinských čias. Preplavíme sa aj na susedný Kalsoy a podnikneme trek k majáku Trollanes s neskutočným výhľadom na defilujúce útesy susedných ostrovov. Do hlavného mesta sa vrátime cez druhý najväčší ostrov z celkového počtu 17, Eysturoy. Prenocujeme v Gjógv, mestečka so sympatickým dreveným kostolíkom. A opäť dychvyrážajúca zeleň okolitých útesov a štítov, vrátane najvyššieho vrchola súostrovia, Slættaratindur (880 m.n.m.). V prípade časových možností neobídeme ani Saksun – pohľad cez zelené strechy drevených budov a hučiace vodopády a vodopádiky všade naokolo je neopísateľný. Na záver podnikneme plavbu okolo „vtáčích“ útesov Vestmanna – podľa mnohých najkrajšiu na svete. Letecký návrat domov.

9.-12. DEŇ I Možnosť predĺženia zájazdu o Stavanger – terajšie hlavné mesto petrolejárskeho priemyslo má nielen unikátnu bieloskvúcu štvrť drevených domov Gamle zapísanú do UNESCO, ale aj ideálnu polohu východzieho miesta slávneho treku Preikestolen („Kazateľnica“ - doba chôdze cca 2 hodiny).

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú letenku na trase Viedeň-Oslo, Bergen-Vágar-Bergen-Budapešť (resp. Viedeň). Vlak na trase Oslo-Bergen (vrátane Flamsbana), plavby po Naeroyfjorde, okolo útesov Vestmanna a na ostrovy Mikynes a Kalsoy. Na Faerských ostrovoch vlastný mikrobus. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajakmi, 2x nocľah v penzióne s raňajkami. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu. Fakultatívne aktivity. Lanovky v Bergene. Vstupy do múzeí.

POVINNÉ DOPLATKY: Servisné poplatky 220 EUR.

NÁŠ TIP: Napriek tomu, že Nórsko ani Faerské ostrovy nepatria do EÚ, na vstup postačuje ako doklad platný občiansky preukaz.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: