Nórsko a Island - vikingské duo

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Plavba po uzučkom Naeroyfjorde, vyhliadková jazda vlakom do Bergenu, dramatické serpentíny Flamsbana. Metropoly Oslo a Bergen. Island – ostrov ohňa a ľadu, ktorý žije živlami. Plavba medzi ľadovcami v lagúne Jokulsarlón, magické Južné pobrežie, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid.

VSTUPY V CENE   I   NÁRODNÉ PARKY

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 8 osôb.

 

Termíny Počet dní Osoba
03.06. - 10.06. 2016 8 uzavreté
24.06. - 01.07. 2016 8 uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Do hlavného mesta Nórskeho kráľovstva sa dostaneme jednou z najmodernejších leteckých spoločností, ktorá ponúka dokonca priamo na palube bezplatné wifi pripojenie. Víta nás Oslo, založené kráľom Haraldom v polovici 11. storočia. Mesto kultúry a umenia reprezentujú predovšetkým budova opery v tvare ľadovca a slávny Vigelandov park plný sôch, históriu zas múzeá na polstrove Bygdoy. V lete je tu svetlo do neskorej noci a tak stihneme aj krátku prehliadku mesta.

2. DEŇ I Odchod najkrajšou a najvyššie položenou železnicou Nórska z Osla do Bergenu s parádnymi zastávkami po trase. Užijeme si tie najkrajšie scenérie, ktoré tu príroda vyčarovala. Po príchode do Mýrdalu budeme pokračovať železnicou Flamsbana, ktorá je absolútnym architektonickým unikátom. Neskutočné serpentíny gradientu 1:18  nás cez 20 tunelov privezú z výšky 864 metrov až na dno Aurlandsfjordu.  Fotozastávka pod vodopádom Kjosfossen – uvidíme opäť tancujúcu vílu? Vo Flame čas na krátke občerstvenie, či návštevu železničného múzea. Deň plný zážitkov pokračuje plavbou po uzučkom  Naeroyfjorde (UNESCO).  Vystúpime v Gudvangene a z Voss si naplno vychutnáme veľkolepú vyhliadku na zelenkavé vody fjordu.

3. DEŇ I Bergen, obkolesený „siedmimi horami a siedmimi fjordami“, je skutočne rozprávkový. Po úpätí kopcov sa šplhajú nádherné, farebnými drevené domy, a srdce mesta, Bryggen a prístav sú zapísané do zoznamu UNESCO. Nezabudnuteľné výhľady z lanoviek, ktoré premávajú nad mestom – v 12. a 13. storočí hlavným mestom a najdôležitejším obchodným centrom krajiny.

4.-5. DEŇ I Letecky na Island, pristávame na medzinárodnom letisku v Keflavíku (získalo ocenenie ako „najlepšie európske letisko“ – najmä vďaka non-stop otvoreným duty-free shopom, kde ešte zoženiete alkohol bez šialených daní). Neuveriteľná „exotika“ - ostrov ohňa, ľadu a lávy  vyzdvihnutý z morského dna iba pred 17 miliónmi rokov – vedeli ste, že až dve tretiny všetkej lávy na svete nájdete práve tu? Vodopády SkogarfossSeljalandsfoss, povestné prírodné úkazy islandského juhozápadu. Už ste sa niekedy prechádzali poza vodopád? Pri troche šťastia uvidíme aj vrchol Hekly, jednej z najaktívnejších sopiek ostrova. A ako sa žije pod sopkou Eyjafjallajökull? – dozviete sa priamo od farmárskej rodiny, ktorá bola očitým svedkom jej známej aktivity. Učebnica geológie ako na dlani! Nekonečné lávové polia, červené pseudokrátery, čadičové formácie. V dedinke Vík sa prejdeme po magickej pláži s čiernym pieskom, monumentálnymi čadičovými stĺpmi a trojicou skamenených trolov. Blízke Útesy Dýrholaey sú súčasťou prírodnej rezervácie nielen vďaka množstvu a rozmanitosti vtáctva (v období hniezdenia aj jedna z najväčších kolónií takzvaných „papagájov severu“ – alky bielobradej), ale bezpochyby aj vďaka úchvatným výhľadom na pobrežie, ktoré sa z nich ponúkajú. Po ľavej strane už defilujú splazy najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull a pred nami sa otvára veľkolepá, dramatická scenéria lagúny Jökulsarlón. My sa medzi ľadovými blokmi poplavíme na obojživelníku!

6.-8. DEŇ I Zlatý trojuholník: najstarší parlament sveta Thingvellir, ležiaci na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky, dvojstupňový vodopád Gulfoss na spoľahlivo striekjúci gejzír Strokkur. Príchod do Reykjavíku.  Prehliadka najsevernejšieho hlavného mesta sveta: futuristická stavba evanjelického kostola Halgrímskirkja, nákupná ulička Laugarvegur, budova parlamentu postavená z bazaltových blokov a Slnečná loď smerujúca k majestátnemu masívu hory Esja a budova Perlanu ponúkajúca 360˚ panoramatický pohľad na mesto. Polostrov Reykjanes a geotermálne územie Krysuvík s bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna! Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Viedne v ranných hodinách 8. dňa.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú letenku na trase Viedeň-Oslo, Bergen-Reykjavík a Reykjavík-Viedeň. Transfer BA-letisko-BA. Vlak na trase Oslo-Bergen (vrátane Flamsbana), plavbu po Naeroyfjorde a v ľadovcovej lagúne. Vlastný mikrobus na Islande. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajakmi počas celej cesty. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu. Vstupné do Modrej lagúny 50 EUR (deti do 13 rokov zdarma). Fakultatívne aktivity.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové poplatky 195 EUR.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: