Nórsko - rozprávkové Lofoty a magická Senja

Rozprávkové Lofoty a magická Senja – za polárnym kruhom azda neexistuje krajší tandem ostrovov. Typické drevené červené domčeky v malebných zálivoch, prekrásne pláže a dychberúce vyhliadky. Majestátna skalná stena pripomínajúca plachtu – to je Segla, hlavný magnet turistami zatiaľ nepomerne menej navštevovaného ostrova Senja. Mnohé veľkolepé scenérie sú dostupné vďaka panoramatickej ceste aj z auta. Predsa aj tu stále platí, že najkrajšie výhľady sú buď z vtáčej perspektívy, alebo z vrcholov vyšľapaných skalnatých vrcholov.

NÁRODNÉ PARKY   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   TURISTIKA

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 8 osôb.

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
14.08. - 23.08. 2020 10 1 680 EUR uzavreté

1. - 2. DEŇ I Transfer na letisko Schwechat z Bratislavy, odlet. Prestup v Oslo, prílet do mestečka Tromso. Fotozastávka pri výhľade na známu „arktickú katedrálu“. Presun prekrásnym údolím priľahlého ostrova Kvaløya až do prístavu Brensholmen. Scenérie okolitých štítov nám dávajú tušiť, aká magická asi potom bude samotná Senja! Plavba do Botnhamnu nám zaberie asi 40 minút, z prístavu sa presunieme rovno do dedinky Fjordgård, nad ktoru sa týči majestátna Segla, ikonická scenéria ostrova. Najskôr však vystúpime na vrchol kopca nad jazerom Storvatnet, odkiaľ je parádny rozhľad na celé okolie. Pri podvečernom výstupe na vrchol Hesten (cca 1,5 hodiny s prevýšením približne 400 metrov) budeme v lúčoch zapadajúceho slnka sledovať, ako pozlacuje skalnú stenu tohto majestátneho vrchola pripomínajúceho rozvinutú plachtu – áno, najznámejší pohľad na Seglu nie je pochopiteľne zo Segly samotnej :-)

3. – 4. DEŇ I  Dopoludnia vystúpime na kopec Husfjellet, situovaný  priamo nad naším ubytovaním (celkové prevýšenie 680 metrov, cca 3-4 hodiny) v Skalande. Budeme mať skvelý výhľad na okolité zálivy, šíre more aj zubatý Oksahornan, prezývaný aj „diablova čelusť“. Budeme pokračovať scénickou jazdou po severnom okraji ostrova Senja, patriacou do siete 18 nórskych panoramatických trás „nasjonaleturistveger“ so zastávkami na vyhliadkových bodoch. Ak nám počasie bude priať, pred nástupom na trajekt na do mestečka Andenes ešte vystúpime na vrchol Sukkertoppen – dopraje nám pekný rozhľad na pobrežie okolo dedinky Hamn.

5. - 6. DEŇ I Najsevernejší cíp ostrova Andøya a ubytovanie v mestečku Andenes. Naším prvým dobytým vrcholom Lofotov bude Matind (402 m.n.m.) s dychvyrážajúcou vyhliadkou na more a hrebeň Bleiksøya obľúbený predovšetkým množstvom vtáčích druhov. Ostrov Langøya a prístav Stokmarknes s múzeom legendárnej plavebnej společnosti Hurtigruten. Plavba do Svolvear cez najvýchodnejší lofotský fjord – Trollfjorde. V najužšom mieste fjordu sú kolmé štíty hôr od seba vdzialené iba  100 metrov a okolité skalné steny dosahujú úctyhodných výšok – až okolo 1000 metrov. „Hlavné mesto“ lofotského súostrovia a každoročné dejisko majstrovstiev sveta v love tresiek Svolvaer. Najznámejšou ikonou mesta je bizarný skalný útvar, kopec s dvoma hrotmi nazývaný „Koza“. Počas treku po hrebeni si z vtáčej perspektívy dokonale vychutnáme neuveriteľnú pestrosť okolitej krajiny – mesto rozosiate na desiatkach ostrovčekov, členité zálivy, ostré štíty okolitých hôr a jazier (cca 4-5 km, približne 3-4 hodiny chôdze podľa zdatnosti účastníkov). 

7. DEŇ I Presun cez ostrovy Vestvagøy a Flakstadøy s fotozastávkami na najznámejších plážach s azúrovým morom v pozadí. Výstup na vrchol Ryten s rozprávkovým výhľadom na pláž Kvalvika (9 km, prevýšenie 680 metrov, cca 3-4 hodiny chôdze). Čarovný rybársky prístav Reine na ostrove Moskenøy, považovaný za najkrajšie situovanú obec Nórska vôbec. Farebné drevené domčeky obklopené ostrými štítmi vynárajúcimi sa z hlbín mora. Ubytovanie v typickom rorbu – jedná sa o pôvodné drevené ubytovania rybárov, dnes premenené na krásne hotely s ešte krajšími výhľadmi. Výstup po schodoch zhotovených nepálskými šerpami až na vyhliadku Reinebringen (448 m.n.m.) s výhľadom, ktorý budete dobre poznať z pohľadníc – realita je však ešte oveľa lepšia!

8. DEŇ I Celodenná turistika na vrchol Munken (769 m.n.m). Dychberúce výhľady na okolité kopce, jazerá a fjordy, vrátane najvyššieho vrcholu celých Lofotov, majestátneho Himmeltinden týčiaceho sa úctyhodných 964 metrov nad morom. (cca 12 km, spolu 6-8 hodín chôdze – podľa zdatnosti účastníkov). Oddych si doprajeme pod vrcholom, neďaleko horskej útulne Munkebu s úchvatnými výhľadmi.

9.-10. DEŇ I Presun do mestečka Evenes s odbočkou po trase vedúcu pod vežami útesov až do rybárskej dedinky Nusfjord, vybranej pre jeden z troch pilotných projektov na ochranu pôvodnej architektury v Nórsku (pod patrónom UNESCO).  Zastávka  v rozprávkovej rybárskej dedinke Henningsvær s najväčšiou drevenou katedrálou na sever od Trondheimu a prístavom v tvare podkovy, prezývaná aj Benátky Lofotov. Pre svoju malebnosť obľúbené miesto maliarov. Nocľah, odlet z Evenes v dopoludňajších hodinách, návrat domov.

CENA ZAHŔŇA: Leteckú dopravu na trase do Tromso a z Evenes (odlet z Viedne, prestup v Oslo), transfer BA-letisko-BA, vlastný mikrobus. Ubytovanie s raňajkami. Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu. Všetky plavby a trajekty podľa programu.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 250 EUR.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.