Nórsko - Lofoty a Vesterály

Zubaté skalné hory stúpajúce od morskej hladiny, snehom poprášené vrcholky. Striedajúce sa sýtozelené údolia a modrá farba všade prítomných fjordov a zátok. Rybárske dedinky navešané pozdĺž pobrežia ako korálky. Typicky červené drevené domčeky rorbu postavené na stĺpoch nad vodou, rybárske člny a drevené sušiaky, na ktorých sa pohupujú tresky. Pre mnohých raj na zemi, cestovateľský sen či veľkolepé umelecké dielo prírody. Dokonalosť sama o sebe. Lofoty a Vesterály. Ostrovy za polárnym kruhom, o ktorých sa hovorí ako o najkrajších ostrovoch Nórska.

NÁRODNÉ PARKY   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   TURISTIKA

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 8 osôb.


Termíny Počet dní Osoba Poznámka
16.08. - 23.08. 2021 8 1 590 EUR uzavreté
23.08. - 30.08. 2021 8 1 650 EUR uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1. DEŇ I Transfer na letisko Schwechat z Bratislavy, odlet. Prestup v Oslo, prílet do mestečka Evenes.

2.–4. DEŇ I Súostrovie Vestrály. Najsevernejší cíp ostrova Andøya a mestečko Andenes. Veľrybie safari za polárnym kruhom (patrí medzi top 3 v Európe). Najčastejšie vyskytujúcou velrybou je tu vorvaň tuponosý s priemernou dĺžkou okolo 17 metrov a váhou dosahujúcou 45 až 55 ton. Jazero Storvatnet, útesy s vtáčimi kolóniami. NP Møysalen. Krajina plná kontrastov s jedinečnými horskými útvarmi a otvorenými fjordami okolo hory Møysalen, týčiacej sa do výšky 1262 metrov. Legenda o skamenených dievčatách. Jazierko Storvatnet, útesy s vtáčimi kolóniami, pláže a možnosti výletov rôznej náročnosti v okolí kopca Matind. Ostrov Langøya a prístav Stokmarknes. Múzeum legendárnej plavebnej společnosti Hurtigruten. Rovnako ako kedysi Karel Čapek, aj my sa vydáme na Lofoty loďou Hurtigruten. Plavba do Svolvear cez najvýchodnejší lofotský fjord – Trollfjorde. V najužšom mieste fjordu sú kolmé štíty hôr od seba vdzialené iba  100 metrov a okolité skalné steny dosahujú úctyhodných výšok okolo 1000 metrov. Nad hladinou fjordu sú bežne pozorovateľné krúžiace morské orly vyhľadávajúce si úlovok.

5. DEŇ I Trasa vedúca pod vežami útesov. Skrytý kút ostrova Flakstadoyu – rybárska dedinka Nusfjord, vybraná pre jeden z troch pilotných projektov na ochranu pôvodnej architektury v Nórsku (pod patrónom UNESCO). Ďalšia perla Lofot, fotogenická biela pláž Ramberg s azúrovým morom. Turistika podľa chuti v týchto oblastiach vedie predovšetkým k nádherným plážam. Oddychová a v prípade záujmu aj náročná a celodenná. Možností je viac a času dosť vďaka svetlu polárneho dňa.

6. DEŇ I Ostrov Vestagoy. Múzeum Lofotr Viking s autentickou replikou jednej z najväčších vikingských stavieb na svete (impresívnych 83 metrov), ktorej základy boli objavené práve v tejto oblasti. Farebné drevené domčeky obklopené ostrými štítmi vynárajúcimi sa z hlbín mora. Čarovný rybársky prístav Reine na ostrove Moskenøy, považovaný za najkrajšie situovanú obec Nórska vôbec. Možnosť vystúpať po schodoch na jednu z najkrajších vyhliadok v Nórsku – Reinebringen alebo plavba do fjordu Kjerkfjorden (možno zazrieť roztomilé, farebné mníšiky – alky bielobradé, či morské orly). Prípadne turistika k horskej útulni Munkebu - dychberúce výhľady na hory, jazerá, fjordy (cca 10 km, 5 – 8 hodín chôdze – podľa zdatnosti). Najjužnejšie miesto súostrovia a zároveň mesto s najkratším názvom na svete Å. Tu končí cesta kráľa Olafa E10.

7. DEŇ I Rozprávková rybárska dedinka Henningsvær s prístavom v tvare podkovy, prezývaná Benátkami Lofotov. Pre svoju malebnosť obľúbené miesto maliarov. Galérie a umelecké dielne  - prevažne sklárne s ručnou výrobou skla. Pre prístav typický lov tresiek a ich sušenie na obrovských drevených sušiakoch. Ľadový bar, najväčšia drevená katedrála na sever od Trondheimu a akvárium morských živočíchov v pôvodne rybárskej osade Vikingov – Kabelvåg. „Hlavné mesto“ lofotského súostrovia a každoročné dejisko majstrovstiev sveta v love tresiek Svolvaer. Najznámejšou ikonou mesta je bizarný skalný útvar, kopec s dvoma hrotmi nazývaný „Koza“. Počas treku po hrebeni si z vtáčej perspektívy si dokonale vychutnáme neuveriteľnú pestrosť okolitej krajiny – mesto rozosiate na desiatkach ostrovčekov, členité zálivy, ostré štíty okolitých hôr a jazier (cca 4-5 km, približne 2-3,5 hodiny chôdze podľa zdatnosti účastníkov).

8. DEŇ I Odlet z Evenes, návrat domov.

Kedy je najvhodnejšie obdobie k ceste na Lofoty a Vesterály? Ak sa máme riadiť a spoliehať na odporúčania domácich a znalcov miestnych pomerov, tak asi najkrajším obdobím je práve „lofotská jar“, teda čas od mája do konca júna. Príroda je v plnom rozkvete, všetko je svieže a po zime ako nové. Slnko sa iba jemne dotkne hladiny oceánu a (takmer) nezapadá za obzor. Na ostrov sa vracajú farebné alky a doba nahráva aj pozorovaniu veľrýb. Teploty sú veľmi priaznivé a my si môžeme vychutnať unikátnosť prírodných scenérií, ktoré toto súostrovie severnej pologule prináša. A to bez náporu turistov prichádzajúcich počas prázdninových mesiacov.

CENA ZAHŔŇA: Leteckú dopravu do Evenes (odlet z Viedne, prestup v Oslo), transfer BA-letisko-BA, vlastný mikrobus. 7x ubytovanie s raňajkami. Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Vstupy. Plavby a veľrybie safari. Príplatok za jednolôžkovú izbu 490 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 250 EUR.

UPOZORNENIE: Tento okruh je zameraný aj na aktvíny pobyt v krajine.  Nie je to zájazd iba o vyhliadkach cez okno mikrobusu či fotozastávkach, ale aj prechádzkach a turistike. Tá je vždy prispôsobená kondícii a očakávaniam skupiny od úplne jednoduchých hodinových prechádzok na pláže až po prípadné niekoľko hodinové túry.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.