Škótsko - Faerské ostrovy - Island

Škótsko je krajina s bohatou históriou, nádhernými prírodnými scenériami a húževnatými a praktickými obyvateľmi. Hovorí sa, že 15 percent nositeľov Nobelovej ceny za prírodné vedy má škótsky pôvod. Okrem stredovekého Edinburgu nás čakajú legendy o Nessie, muži v sukniach, škótska whisky, hrad Stirling aj zelené údolie Glencoe. K tomu Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané neuveriteľné. A na záver Island – plavba medzi ľadovcami v lagúne Jokulsarlón, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť!

KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie už od 7 osôb.

Termíny Počet dní Osoba Poznámka
15.06. - 26.06. 2017 12 1 995 EUR uzavreté

PROGRAM ZÁJAZDU:

1.-3. Deň I Letecky do Edinburghu. Návšteva ohromujúceho hradu Stirling, ktorý podľa legendy vytrhol z rúk Anglosasom kráľ Artuš. Cestou na sever sa na brehu najväčšieho škótskeho jazera Loch Lomond zastavíme v rozprávkovej dedinke Luss. Pokračovať budeme cez tajuplné močariská Rannoch Moor a horské zelené údolie Glencoe (písali sa tu veľké dejiny Škótska, keď tu v r.1692 došlo k masakru členov klanu MacDonaldovcov), pomedzi horské masívy aj okolo hlbokých kaňonov (v prípade priaznivého počasia výjazd jedinou škótskou kabínkou). Zastávka vo Fort William - vstupná brána do Škótskej vysočiny a  pohľad na najvyššiu horu Veľkej Británie, Ben Nevis (1 344 m n. m.) - ak nebude klasicky v hmle. Návšteva Škótska sa nepočíta bez zastávky pri jazere Loch Ness so zrúcaninami hradu Urquhart, ideálnym miestom na pozorovanie legendárnej príšerky Nessie.

4. deň: Stredoveký Edinburgh (UNESCO), všeobecne pokladaný za jedno z najúžasnejších miest na svete.  Vydáme po dláždenej Royal Mile – Kráľovskej míli, vedúcej od starobylého hradu vypínajúcom sa na vyhasnutej sopke, okolo katedrály St. Gilese až ku palácu Holyrood, oficiálnej škótskej rezidencii kráľovnej. Edinburský hrad po stáročia menil svoju funkciu od pevnosti, cez kráľovský palác, až po štátnu väznicu. Dnes ukrýva škótske korunovačné klenoty pamiatku na škótskych kráľov, záhadne zmiznuté a neskôr objavené spisovateľom sirom Walterom Scottom. Večer odlet na Faerské ostrovy – pristávame na ostrove Vágar.

5.-7. DEŇ I Trojdňová prehliadka súostrovia. Prejdeme sa k pohľadnicovej dedinke Gásadalur s vodopádom padajúcim z vysokej skaly priamo do Atlantiku a podnikneme plavbu okolo útesov Vestmanna – podľa mnohých najkrajšiu na svete. Preskúmame aj najzápadnejší ostrov Mykines s najväčšou vtáčou kolóniou na svete – unikátna príležitosť doslova si „pohladkať“ roztomilé alky bielobradé, takzvané „papagáje severu“. V okolí Gjogv, mestečka so sympatickým dreveným kostolíkom, nás opäť čaká dychvyrážajúca zeleň okolitých útesov a štítov, vrátane najvyššieho vrchola súostrovia, Slættaratindur (880 m.n.m.). V prípade časových možností neobídeme ani Saksun – pohľad cez zelené strechy drevených budov a hučiace vodopády a vodopádiky všade naokolo je neopísateľný. Navštívime aj stredoveký Kirkjubour a malebný prístav a pestrofarebné nábrežie hlavného mesta Thórshavn. Nalodenie na trajekt.

8.-9. DEŇ I Ráno nás budí už na Islande! Víta nás Seydisfjördur a pred nami je scénická jazda Východnými fjordami, ktoré sú na rozdiel od čadičového zvyšku ostrova predovšetkým ryolitového pôvodu. V múzeu Petry Sveinsdóttir sa dozvieme, ako jej rôznym spôsobom pomohli elfovia, trolovia a iné skryté bytosti pomohli nájsť obrovské bohatstvo polodrahokamov, ukryté v okolitých kopcoch. Rybárske mestečko Höfn preslávili predovšetkým delikátne kraby. Po pravej strane už defilujú splazy najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull a pred nami sa otvára veľkolepá, dramatická scenéria lagúny Jökulsarlón. My sa medzi ľadovými blokmi poplavíme na obojživelníku! Zastávka pri ľadovci Svínafelsjökull – ostrov ohňa a ľadu na vlastnej koži. V prípade záujmu možnosť treku po ľadovci s certifikovaným sprievodcom (a zapožičaním potrebnej výstroje) – viď informácie o fakultatívnych výletoch. V dedinke Vík neďaleko magickej pláže s čiernym pieskom, monumentálnymi čadičovými stĺpmi a trojicou skamenených trolov sa môžete zásobiť svetrami z vlny lopi – priamo tu ich totiž vyrábajú a v Reykjavíku neskôr pochopíte, že ak chcete byť „šik“, taký kúsok jednoducho musíte mať! Vodopády SkogafossSeljalandsfoss, povestné prírodné úkazy islandského juhozápadu. Už ste sa niekedy prechádzali poza vodopád?  Príchod do Reykjavíku.

10. DEŇ I Prehliadka najsevernejšieho hlavného mesta sveta: začneme symbolom metropoly, futuristickou stavbou evanjelického kostola Halgrímskirkja, ktorej dokončenie trvalo dlhých 34 rokov. Nákupná ulička Laugarvegur nás privedie až do historického centra mesta s drevenými budovami postavenými z naplaveného dreva – zalesnených je totiž len 1% ostrova (jedno z najtradičnejších prísloví hovorí: „Ak si sa stratil v lese, tak sa postav“)! Cenu za architektúru však získala budova Harpy, sídla islandskej filharmónie – moderný dizajn symbolizuje odraz slnečných lúčov v kocke ľadovca. Na všetko sa díva socha Ingolfúra Arnarssona, zakladateľa mesta. Budova parlamentu postavená z bazaltových blokov, zvláštna stvaba radnice na brehu jazera, ktoré obľubujú najmä deti kŕmiace vodné vtáctvo.  Slnečná loď smerujúca k majestátnemu masívu hory Esja a Höfdi – miesto historického stretnutia prezidentov USA a Sovietskeho zväzu v roku 1986. Budova Perlanu postavená na rezervoároch s horúcou vodou ponúka 360˚ panoramatický pohľad na mesto. Voľný čas v meste.

11. DEŇ I Zlatý trojuholník, alebo tri drahokamy Islandu:  najstarší parlament sveta Thingvellir, dvojstupňový vodopád Gullfoss a gejzír Strokkur. Najstarší národný park Islandu Þingvellir je unikátom tak z historického, ako aj geologického hľadiska – leží na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky a vy sa tak môžete ocitnúť „jednou nohou v Amerike a druhou v Európe.“ Pokračovanie k najznámejšiemu gejzíru sveta Geysiru, ktorý kedysi striekal až do výšky 80 m a podľa ktorého sú pomenované všetky gejzíry sveta. Dnes však spoľahlivo funguje už len jeho sused Strokkur vyvrhujúci vodu do výšky 15-30 metrov približne každých 5-10 minút. Len kúsok od tejto termálnej oblasti sa nachádza monumentálny, dvojstupňový vodopád Gulfoss, nazývaný „zlatý“. Padá do hĺbky 32 metrov a za slnečných dní sa kvapky odrážajú v prekrásnej dúhe. Pre záujemcov možnosť jazdy na snežných skútroch po pláňach ľadovca Langsjökull (viac informácií o ponuke fakultatívnych výletov TU).  Návrat do Reykjavíku so zastávkou pri kráteri Kérid naplnenom vodou, kde kedysi účinkova slávna Bjork a v Hveragerdi, známom predovšetkým svojimi geotermálnymi poľami a početnými skleníkmi – vedeli ste, že na Islande vypestujú najviac banánov na obyvateľa v rámci EÚ? Vyskúšate si aj zemetrasenie o sile 6,8 stupňa Richterovej škály? Jeden malý domček je tu pre vás na tento zážitok zariadený. Prehliadka polostrova Reykjanes. Tu to bublá a vrie – kôra Stredoatlantického chrbáta je veľmi tenká. Najväčšie jazero oblasti Kleiftarvatn, zelené Graenavatn a geotermálne územie Krysuvík s bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. Jazda pozdĺž pobrežia lávovými poliami pripomínajúcimi pristátie na Mesiaci (americkí astronauti skutočne trénovali na Islande), cez rybársku dedinku Grindavík až na výbežok Reykjanestá. Zastávka neďaleko veľkého útesu a majáku, ktorý perfektne zapadne do vašej fotografie. Užívate si čerstvý vzduch a výhľad: počas jasného dňa dovidíte až na Eldey, čiže ostrov ohňa.  To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna! Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa, mliečno-modrá geotermálna voda s liečivým bahnom má ideálnych 38 ˚C. Surrealistický pocit z priestoru ešte umocňuje neďaleko stojaca geotermálna elektráreň Svartsengi. A nie je to len reklamný slogan, že vaša pokožka bude po kúpeli hebká a u novorodenca! – zárukou je množstvo prítomných minerálnych solí a silíc. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Viedne v ranných hodinách 12.dňa.

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú letenku na trase Bratislava-Edinburgh-Vágar, Reykjavík-Viedeň, trajekt Faerské ostrovy-Island, plavba okolo útesov Vestmanna a v ľadovcovej lagúne. Vlastný mikrobus. Ubytovanie s raňajkami (zodpovedajúce kategórii 3*), 1x nocľah vo vnútornej, 4-lôžkovej kajute trajektu. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA: Príplatok za jednolôžkovú izbu. Vstupné do Modrej lagúny 50-60 EUR v závislosti od sezóny, deti do 13 rokov v sprievode rodičov zdarma. Fakultatívne aktivity.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 245 EUR.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: