Premietania

Prinášame celý svet až k vám! Prostredníctvom inšpiratívnych autorských fotoshow vám chceme priniesť našu planétu aj z troška netradičnej perspektívy. Pokiaľ by ste informácie o premietaniach chceli dostávať pravidelne, napíšte na info@cksvet.sk.

Naším cieľom je vytvoriť priestor na zdieľanie nielen profesionálnych cestovateľov a sprievodcov, ale aj autorov cestovateľských počinov, ktorí možno zatiaľ ostávajú verejnosti neznámi. Spolu tak môžeme vytvoriť akýsi "Klub cestovateľov". Preto ak k takýmto osobnostiam patríte, a mali by ste chuť sa so svojimi skúsenosťami podeliť, ozvite sa na vyššieuvedený kontakt - radi vám po dohode poskytneme priestor.

Aktuálne premietame v Bratislave (program nižšie na stránke), v Košiciach a Žiline. Tešíme sa na stretnutie s vami!

Bratislava

Program letných premietaní na Kultúrnej scéne v Sade Janka Kráľa - rok 2021 (termíny sú zoradené od posledného po prvý)
 

25.8. (streda) o 20:30 hod., Sad Janka Kráľa, Bratislava, uvádza Filip Jánošík

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto Bratislava 2021. Vstup voľný.

Šialená INDIA

Aké je to prežiť 10 dní v chráme bez mobilu so zákazom rozprávať? Prečo o sebe Dalajláma vraví, že je komunista? Naozaj vo Varanasi svätí muži preťahujú a jedia nespálené mŕtvoly? Ako to vyzerá doma u bollywoodskej hviezdy? India vyvoláva v ľuďoch rôzne pocity a otázky, Filip sa návštevníkom ochotne venuje a odpovie na všetko osobné aj neosobné. Robí to preto, aby premenil bežné predsudky na záujem spoznávať. Filip strávil v Indii sám 2 mesiace, počas ktorých osobne stretol Dalajlámu, býval u bollywoodskej hviezdy, stopoval sektu nekrofilov Aghori a zavrel sa na 10 dní do budhistického kláštora. Porozpráva o tom počas jeho netradičného cestovateľského večera!

18.8. (streda) o 20:30 hod., Sad Janka Kráľa, Bratislava, uvádza Vladimír Rekšák

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto Bratislava 2021. Vstup voľný.

UZBEKISTAN ChevroletomSvetom – tam aj späť

Barborku a Vladka Rekšákovcov spojila láska k folklóru a cestovaniu. Doposiaľ navštevovali skôr tradičnejšie destinácie, prešli chorvátske pobrežie na Mini, boli na Korzike na motorke alebo na svadobnej ceste v Albánsku a Čiernej Hore. Tento krát sa však odvážili na najdobrodružnejšiu cestu svojho života! Popustili uzdu fantázii a peňaženke a rozhodli sa kúpiť a zobytniť 23 ročnú americkú dodávku, dovezenú z Japonska skratkou cez Poľsko, a vyrazili na dvojmesačnú cestu až do uzbeckého Samarkandu. Cestu naplánovali na zeme „Predkaspičia“ a „Zakaspičia“, zdolali 17 000 kilometrov, navštívili 11 krajín, pili vodku s gruzínskymi policajtami v službe, blúdili na dne Aralského jazera a prišli na to, že aj Sibírčanom môže byť zima ako na Sibíri :-)

11.8. (streda) o 20:30 hod., Sad Janka Kráľa, Bratislava, uvádza Eva Rosíková

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto Bratislava 2021. Vstup voľný.

FAERSKÉ OSTROVY – nečakané, neuveriteľné, nepoznané

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Kto tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť. „Ovčích ostrovov“ je dokopy 18 a my sa pozrieme aspoň na niektoré z nich – na Mykinese žije najväčšia kolónia roztomilých aliek bielobradých, na Vágare padá vodopád priamo do mora, na Streymoy je možné zažiť azda najkrajšiu plavbu sveta, Klaksvík na Bordoy má najzaujímavejšiu katedrálu a výhľad na maják na ostrove Kalsoy je najneuveriteľnejší. Preplavíme sa aj na najjužnejší z ostrovov Suduroy, na ktorom sa nachádza „skryté“ údolie Hvannhagi  ... Ako funguje miestna doprava? Vedeli ste, že jej súčasťou je aj helikoptéra? Lístok si však v jeden deň môžete vždy kúpiť len jednosmerný! Koľko semaforov je v hlavnom meste? A ako si žije farmár so svojimi ovcami na najmenšom obývanom ostrove Stóra Dímun? Ako je to so stanovaním a trekovaním vo voľnej prírode? Prenesiete sa aj na festival Olavslóka, počas ktorého chodia všetci miestni obyvatelia v krojoch a koná sa finále národného športu (ktorý to je?) ... Ako je možné, že sa miestny jazyk zachoval v tak bohatej podobe, keď nadobudol písomnú formu až v druhej polovici 19.storočia? Príďte na premietanie a dozviete sa mnoho praktických aj zaujímavých informácií, aby ste mohli pri návšteve súostrovia „frajeriť“.

4.8. (streda) o 20:30 hod., Sad Janka Kráľa, Bratislava, uvádza Martin Fševed Žilka

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto Bratislava 2021. Vstup voľný.

SLOVENSKO - energia aj pokoj rieky

Rieky majú energiu i pokoj. Na Slovensku máme divoké horské riavy, krásne meandrujúce toky, kaňony, vnútrozemskú deltu i mohutný veľtok. Packraft, nafukovací kajak, je ideálny na spoznávanie a dokumentovanie krás riek. V tejto prezentácii okom profi fotografa spoznáte Slovensko ako ho nepoznáte.

28.7. (streda) o 20:30 hod., Sad Janka Kráľa, Bratislava, uvádza Gabriel Antal

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto Bratislava 2021. Vstup voľný.

ČERNOBYĽ - mesto duchov vtedy a dnes

Chernobyl, mesto kde sa 26. apríla roku 1986 akoby navždy zastavil čas. Išlo o najhoršiu jadrovú haváriu v histórií ľudstva, ktorá zmenila mnoho životov a na tisícky rokov kontaminovala rozsiahlu oblasť Ukrajiny. Ulice desaťročia opusteného mesta a okolitých dedín v súčasnosti lákajú čoraz viac turistov či fotografov, naopak mnohých ešte aj dnes myšlienka návštevy tejto oblasti zaplaví obavami.  Zoberiem vás priamo tam, kde ľudia bojovali o svoje životy na černobyľskej elektrárni, k obrovskému tajnému radaru Duge, k zábavnému parku, ktorý otvorili tesne po výbuchu, len aby ľudia nemysleli na tragédiu a žili s falošným pocitom bezpečia a navštívime aj babushky, ktoré sa rozhodli vrátiť do svojich pôvodných obydlí, aby dožili svoj život napriek  hroziacemu nebezpečenstvu. Pozrieme si aj historické zábery Pripjate a porovnáme ich so súčasnosťou a nakukneme do domovov ľudí, ktorí sa museli pobaliť do jednej malej batožiny s nádejou, že odchádzajú iba na pár dní. Na záver si ukážeme najkrajšie miesta Kyjeva a prezradíme, či si toto mesto zaslúži viac pozornosti cestovateľov.

21.7. (streda) o 20:30 hod., Sad Janka Kráľa, Bratislava, uvádza Zdenko Somorovský

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto Bratislava 2021. Vstup voľný.

AZORSKÉ OSTROVY - perly Atlantiku

Deväť „kúskov“ zeme vynárajúcich sa z oceánu. Kopce vyzerajú ako potiahnuté zeleným zamatom a všetko kvitne ako divé. Hortenzie veľké ako ľudská hlava ohradzujú pasienky a ako fialové stužky sa ťahajú hore-dole po vrchoch.  Dedinky a mestečká vďačiace sopkám za ojedinelú romantickú architektúru. Ananásové a čajové plantáže, tropická vegetácia a  jazerá v kráteroch sopiek. Z hlbín zeme na mnohých miestach vyviera sírny dym či vytekajú bohaté minerálne pramene. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú stále neznáme ... o to väčší zážitok môžete mať z ich návštevy aj vy.

14.7. (streda) o 20:30 hod., Sad Janka Kráľa, Bratislava, uvádza Mariana Hozlárová

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto Bratislava 2021. Vstup voľný.

MADEIRA - ostrov večnej jari

Na ostrove vynárajúcom sa uprostred Atlantického oceánu na rozlohe 57 x 22 kilometrov nájdeme krajinu podobnú Južnej Amerike, Škótsku či Novému Zélandu. Divoké morské útesy, prímorské mestečká, vysoké hory siahajúce až do mrakov, hlboké údolia a náhorné plošiny. Fialový vres, mystická hmla a pokojne sa pasúce kravy a ovce. Strmé kopce pokryté prastarým lesom či terasovými políčkami, kde rastú banány a vínna réva. Madeiru prezývajú aj „Kvetinový kôš Atlantiku“ a je stvorená pre milovníkov nespútanej prírody a exotickej flóry, ale aj lahodného vína a špecialít z morských plodov.

7.7. (streda) o 20:30 hod., Sad Janka Kráľa, Bratislava, uvádza RadoVan Hanko

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto Bratislava 2021. Vstup voľný.

AMERIKA - dobrodružstvo začína tam, kde končí komfortná zóna

Hudobník a cestovateľ, ktorý sa rozhodol dať výpoveď v dobre platenej práci "ajtýčkára" a vybral sa do kanadského Vancouveru, kde si hraním na gitaru a spievaním zarobil na obytnú dodávku. V nej potom počas deviatich mesiacov precestoval celé západné pobrežie Kanady a USA od Aljašky až po Mexiko. Počas tohto dobrodružstva napísal množstvo piesní, ktorými predstaví túto cestu spolu s fotografiami a komentárom vo forme jedinečnej hudobno-vizuálnej cestovateľskej prezentácie.

x x x
 
Program premietaní v rámci veľtrhu Bibliotéka 2019 (nedeľa 10.11. 2019, 12:00-15:00, literárne centrum 2):
 
10.11. (nedeľa) o 12:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, literárne centrum 2
 

USA - dychberúci Yellowstone

Národný park Yellowstone patrí medzi najunikátnejšie prírodné rezervácie planéty. Založený v roku 1872 ako prvý národný park sveta poskytuje útočisko tisíckam rastlinných a živočíšnych druhov, vrátane medveďov grizzly, vlkov, bizónov či losov. Vďaka aktívnej vulkanickej činnosti sa môže pochváliť počtom gejzírov a ďalších geotermálnych divov v rozsahu, aký nemá žiadne iné miesto Zeme. Aj preto patrí Yellowstone právom medzi najpozoruhodnešie výtvory matky prírody a najkrajšie a najnavštevovanejšie národné parky sveta.

10.11. (nedeľa) o 13:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, literárne centrum 2.

VIETNAM a KAMBODŽA - skvosty Indočíny

Zažite unikáty Indočíny, ktoré nemajú na svete obdobu: vodné bábkové divadlo v Hanoji, architektonický div sveta – starobylý komplex Angkor Wat, očarujúce scenérie legendárneho zálivu Halong Bay, kozmopolitný Saigon, kráľovský pokoj v Hue aj oddych na najkrajších plážach. Vietnam a Kambodža, dva skvosty juhovýchodnej Ázie, každý vás očarí niečím úplne iným. Nádych komunizmu, skvelá kávička, najviac motoriek na svete a bláznivá farebná delta Mekongu - to všetko v jedinej krajine, vo Vietname. K tomu monumentálne chrámy stratené v džungliach kambodžského Angkoru. Nesmie chýbať fantastická kuchyňa, či rozmanité tváre miestnych plné úsmevov ale i stôp nedávnych tragédií, nesúce hrdo ďalej bohaté dedičstvo svojich predkov. Nechajte sa strhnúť!

10.11. (nedeľa) o 14:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, literárne centrum 2.

OMÁN - ozajstný klenot Arábie

Krajina akoby vystrihnutá z rozprávky tisíc a jednej noci, to je Omán. Čarovná krajina, ktorá bola kedysi námornou a obchodnou mocnosťou a dnes prekvitá vďaka obdivovanému sultánovi. Krajina, ktorú formoval vplyv mnohých náboženstiev a kultúr. Pevnosti, hrady, jedinečná kuchyňa, rôzne vône a ešte omnoho viac. Spoznajte ozajstný klenot arabského sveta, zažite atmosféru naozaj arabského mesta! Navštívime spolu sever aj juh krajiny – slávny Salalah, rodisko kadidla, prekrásny Muscat, osviežujúce wádí ale aj najvyšší vrch pohoria Al Hajar s prekvapivou nadmorskou výškou 3009 m.

x x x

Program letných premietaní na námestí Eurovea - rok 2019 (termíny sú zoradené od posledného po prvý):

21.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádzajú Janka a Roman Hromníkovi

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019. Vstup voľný.

OMÁN - Wadi, neWadi

Po niekoľkých extrémnych cestách sme si chceli užiť pokoj a relax v krajine, ktorá vonia kadidlom, chutí na tisíc spôsobov, všetci ľudia sa usmievajú a kempovať sa dá nadivoko kde len chcete. Ale všetko bolo inak: omylom sme liezli na najvyššiu horu Ománu, preskúmali dno ománskeho Grand Kaňonu, bojovali s pieskom večnej púšte, utopili elektroniku v skalnom jazierku, hľadali teplú vodu v skalách, pozreli si ostrov ľudožrútov ... a našli dôkaz spojenia Ománu s Madagaskarom. Omán nám učaroval, možno dostane aj Vás.

14.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Dávid Várga

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019. Vstup voľný.

NAMÍBIA 4x4 - púšte, divočina, hviezdy a safari

Posledné zákutia divokej prírody sa zo dňa na deň vytrácajú a nedotknutá panenská príroda je nám tak čoraz vzácnejšia. V juhozápadnej časti horúceho Afrického kontinentu ležia dve takmer zabudnuté krajiny - Namíbia a Botswana. Každá s odlišnou históriou, ale podobne unikátnou prírodou. Prídite sa dozvedieť, ako sme tieto dve krajiny behom 3 týždňov precestovali autami 4x4, čo všetko sme videli a zažili, a tiež parádne nafotografovali! Ako sme v buši dostali defekt len chvíľu potom, čo nám cez cestu prebehli levy alebo ako sme stopovali púštne slony.

31.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Michal Richter

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019. Vstup voľný.

USA - dychberúci Yellowstone

Národný park Yellowstone patrí medzi najunikátnejšie prírodné rezervácie planéty. Založený v roku 1872 ako prvý národný park sveta poskytuje útočisko tisíckam rastlinných a živočíšnych druhov, vrátane medveďov grizzly, vlkov, bizónov či losov. Vďaka aktívnej vulkanickej činnosti sa môže pochváliť počtom gejzírov a ďalších geotermálnych divov v rozsahu, aký nemá žiadne iné miesto Zeme. Aj preto patrí Yellowstone právom medzi najpozoruhodnešie výtvory matky prírody a najkrajšie a najnavštevovanejšie národné parky sveta.

24.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Marcel Rebro

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019. Vstup voľný.

RUSKO - s fotoaparátom za Nencami

Medzinárodne oceňovaný dokumentárny fotograf, cestovateľ a dobrodruh Marcel Rebro porozpráva a odprezentuje jedinečné fotografie zo života „ruských Eskimákov“ – NENCOV. Unikátne rozprávanie o živote vymierajúceho etnika žijúceho na nehostinnom severe Ruska. O tradičných pastieroch sobov, ktorí každý rok ženú svoje stáda 600 kilometrov na juh na zimné pastviská – pastviská, kde je metrová pokrývka snehu a teploty klesajú bežne k -40°C. A v týchto podmienkach žijú ľudia, z ktorých väčšina v živote nespala v budove a prípadnú cestu k lekárovi vyčísľujú v dňoch. Ľudia, ktorí namiesto zeleniny jedia surovú sobiu pečeň a pijú sobiu krv. Ľudia, ktorí lovia soby tak ako ich predkovia – lasom a nožom.

17.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádzajú Marián Grofčík a Matej Fabšík

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019. Vstup voľný.

LADA Svetom

Cestovatelia z LADA Svetom priblížia, ako kúpili indickú Ladu cez internet, zaplatili dopredu a dúfali, že tam to auto aj bude. Následne cestou nabrali ďalších pasažierov, aby sa v aute tlačili štyria a nemali dosť výkonu…auto šlo zle už po rovine. S touto jazdnou súpravou následne začali prekonávať výškové rekordy a pokúsili sa o najvyššie položenú komerčne dostupnú cestu vo výške 5400 metrov. Či sa im to podarilo, koľkokrát sa indický Vasiľ pokazil, ako sa jazdí v Indii a  aké účinky môže mať „hašišový“ jogurt - aj tieto životne dôležité otázky zodpovie prezentácia poslednej výpravy chalanov z LADA Svetom.

10.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Eva Rosíková

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019. Vstup voľný.

FAERSKÉ OSTROVY - nečakané, neuveriteľné, nepoznané

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Kto tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť. „Ovčích ostrovov“ je dokopy 18 a my sa pozrieme aspoň na niektoré z nich – na Mykinese žije najväčšia kolónia roztomilých aliek bielobradých, na Vágare padá vodopád priamo do mora, na Streymoy je možné zažiť azda najkrajšiu plavbu sveta, Klaksvík na Bordoy má najzaujímavejšiu katedrálu a výhľad na maják na ostrove Kalsoy je najneuveriteľnejší. Preplavíme sa aj na najjužnejší z ostrovov Suduroy, na ktorom sa nachádza „skryté“ údolie Hvannhagi  ... Ako funguje miestna doprava? Vedeli ste, že jej súčasťou je aj helikoptéra? Lístok si však v jeden deň môžete vždy kúpiť len jednosmerný! Koľko semaforov je v hlavnom meste? A ako si žije farmár so svojimi ovcami na najmenšom obývanom ostrove Stóra Dímun? Ako je to so stanovaním a trekovaním vo voľnej prírode? Prenesiete sa aj na festival Olavslóka, počas ktorého chodia všetci miestni obyvatelia v krojoch a koná sa finále národného športu (ktorý to je?)

x x x

31.3. (nedeľa) o 19:00 hod. Bory Mall - festival Hory a Mesto, kinosála A

Frajerské FAERSKÉ OSTROVY

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Kto tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť. „Ovčích ostrovov“ je dokopy 19 a my sa pozrieme aspoň na niektoré z nich – na Mykinese žije najväčšia kolónia roztomilých aliek bielobradých, na Vágare padá vodopád priamo do mora, na Streymoy je možné zažiť azda najkrajšiu plavbu sveta, Klaksvík na Bordoy má nazaujímavejšiu katedrálu a výhľad na maják na ostrove Kalsoy je najneuveriteľnejší.
x x x
 
Program premietaní v rámci veľtrhu Bibliotéka 2018 (sobota 10.11. 2018, 16:00-19:00, literárne centrum 2 ):
 
10.11. (sobota) o 16:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, literárne centrum 2.

 

AZORSKÉ OSTROVY - perly Atlantiku

Deväť „kúskov“ zeme vynárajúcich sa z oceánu. Kopce vyzerajú ako potiahnuté zeleným zamatom a všetko kvitne ako divé. Hortenzie veľké ako ľudská hlava ohradzujú pasienky a ako fialové stužky sa ťahajú hore-dole po vrchoch.  Dedinky a mestečká vďačiace sopkám za ojedinelú romantickú architektúru. Ananásové a čajové plantáže, tropická vegetácia a  jazerá v kráteroch sopiek. Z hlbín zeme na mnohých miestach vyviera sírny dym či vytekajú bohaté minerálne pramene. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú stále neznáme ... o to väčší zážitok môžete mať z ich návštevy aj vy.

10.11. (sobota) o 17:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, literárne centrum 2.

ČÍNA - dve tv áre čínskeho draka

Mnoho tvárí neopakovateľnej Ríše stredu. Existuje vôbec "čínska kuchyňa"? O čo ide v čínskej "opere"? Kde vzniklo "kung-fu"? Od klasiky Pekingu, Veľkého čínskeho múru ("Je naozaj možné vidieť ho z vesmíru?"), moderného Šanghaja a tisíciek odhodlaných bolojníkov Xianu až po menej známe vodné dediny, zapadnuté hutongy a dôchodcov cvičiacich taj-či ... svoje obľúbené miesta a historky vám priblíži Zuzka, nadšená učiteľka čínštiny, veselá a vzdelaná sinologička.

10.11. (sobota) o 18:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, literárne centrum 2.

BARMA- zlatá krajina úsmevov

Ženy tu fajčia cigary, a chlapi chodia v sukniach a veslujú nohami. Chod krajiny sa riadi podľa hviezd, termín Dňa nezávislosti bol určený astrológom. Na pagode Shwedagon je viac zlata ako vo všetkých britských bankách dohromady. Najväčšie bohatstvo je však stále v neuveriteľne milých, usmievavých a pokorných ľuďoch.

x x x
 

Program letných premietaní na námestí Eurovea - rok 2018 (termíny sú zoradené od posledného po prvý):

22.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Michal Richter

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2018. Vstup voľný.

UZBEKISTAN - perla Hodvábnej cesty

Uzbekistan je ako z rozprávky - čarovné krajina s množstvom prenádherných farebných stavieb. Mozaiky všetkých medres, minaretov a mauzóleí berú slová. Bohaté mestá plné zlata a tyrkysu, ako vystrihnuté z bájnych príbehov. Mocné ríše ležiace na Hodvábnej ceste, spájajúcej kedysi Západ s Východom i Orientom, si zachovali svoju príťažlivosť dodnes. Vyberieme sa po stopách dávnych karaván, trasou vinúcou sa medzi tými najkrajšími minaretmi a prekrásne zrekonštruovanými karavanserajmi – orientálnymi hostincami umožňujúcimi naplno si vychutnať pocity dávnych pútnikov. Miesta voňajúce exotikou a mestá, v ktorých to žije. Vynikajúce ceny a lahodná miestna kuchyňa.

8.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Ľubica Šedivá

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2018. Vstup voľný.

IRÁN - za vôňou Perzie

Prečo Irán? Je to pre mňa splnenie ďalšieho sna, vidieť bájny Perzepolis. Každý sa v škole stretol s dejepisom, mnohým údaje, letopočty, udalosti možno vyšumeli v priebehu rokov z hlavy, mnohí z vás určite čítali a možno ako ja milovali, staré grécke báje, snívali o dobrodružstvách Odysea, chceli vidieť všetky tie bájne mestá. Byť na miestach, kadiaľ kráčala história, ktorá ovplyvnila či poznačila vývoj mnohých krajín. Irán, stará perzská ríša a Perzepolis, dobitý a bohužiaľ zničený Alexandrom Veľkým. Dnes už možno z perzskej ríše zostali prekrásne perzské koberce, perzština a hlavne, srdečnosť a pohostinnosť ľudí. Áno, máme o Iráne informácie z rôznych médií, počúvame rôzne pravdy, zaručené správy, ktoré nás veľa razy znepokojujú. Cieľom cestovateľov však nie je riešiť politiku, meniť spôsob života, akým ľudia v krajine, ktorú chcem navštíviť, žijú. Všetko má svoj dôvod a tak mnohé veci ovplyvňujú aj výber krajín, ktoré túžime vidieť, spoznať, ochutnať. Na vlastné oči, na vlastné zmysly. Urobiť si vlastný názor.

1.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Marianna Hozlárová

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2018. Vstup voľný.

ÍRSKO - smaragdový ostrov

V čom spočíva kúzlo Írska? Čím je tento zelený ostrov, zem ďatelinového trojlístka a jeden z posledných kútov nedotknutej prírody starej Európy tak zvláštny? Básnik William Butler Yeats ho ospevoval ako „Zem túžby srdca“. Možno preto, že je tu viac ako kdekoľvek inde skutočnosť prepájaná s mýtmi a legendami. Možno je to aj prastarou históriou doloženou zápiskami svätcov, keltských kráľov a vikingských bojovníkov, alebo snáď záľubou v hudbe a poézii, ktorú írskej duše vtlačili bardovia. Krajina, kde sa stále rozpráva záhadným gaelským jazykom a dodnes hrá rovnaká ľudová hudba ako v stredoveku. Hrady, kláštory a opátstva, vyvolávajú rovnako ako keltské dolmeny, menhiry a prehistorické pohrebné mohyly spoločne s malebnými dedinkami, priezračnými jazerami, drsným pobrežím a stále sa meniacim počasím a rozbúreným morom po celej zemi pocit jedinečnej krásy. To je Írsko, kúzelný smaragdový ostrov, kde miznú hranice medzi snom a skutočnosťou.

25.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Monika Szabová

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2018. Vstup voľný.

ČÍNA - mnoho tvárí čínskeho draka

Ríša nebeského draka a tisícich „naj“ - prostredníctvom zážitkov, fotografií a informácií sa prejdete po najkomplexnejšom okruhu, vytvoreného na základe mnohoročných skúseností našou vynikajúcou sprievodkyňou - sinologičkou. Spoznáte kontrastné tváre najfascinujúcejšej krajiny súčasnej doby. Majestátne historické monumenty a najmodernejšia architektúra, komunizmus a pestrá paleta náboženstiev, ďaleký východ a koloniálna minulosť. Pandy v Sečuane priamo v prírodnej rezervácii - nie v ZOO! Zážitky z tejto „virtuálnej“ cesty vás určite inšpirujú aj k túžbe vidieť toto všetko na vlastné oči.

18.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Pavol Kabát a Jozef Vikarský

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2018. Vstup voľný.

Divoká JUŽNÁ AFRIKA

Máte pocit, ze už ste zažili všetko? Stačí sa vydať do Afriky na vlastnú päsť a Afričania vás presvedčia, že to ani zďaleka nie je pravda :) ... My máme hodinky, oni majú čas! Prídite si vypočuť rozprávanie o jednom výlete za hranice bežných dní a zažijete s nami jedny z najúžasnejších vodopádov sveta, pokazí sa nám lokomotíva, benzín “dojde” rovno pred policajnou kontrolou a ilegálne vstúpime aj do nemenovanej africkej krajiny, kde nás budú chcieť „zabásnuť“. Jednoducho luxusná, pokojná a pohodová dovolenka na čiernom kontinente... :)

 

11.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Eva Rosíková

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2018. Vstup voľný.

ISLAND v lete, ISLAND v zime

Prečo by ste mali ísť na Island v zime? Veď je tam zima a tma. Lenže Island je „cool“ po celý rok. Prekvapivo, priemerná februárová teplota v Reykjavíku je rovnaká ako v Bratislave. A približne od 1. septembra do 15. apríla máte jedinečnú možnosť pozorovať mimoriadne nebeské divadlo – spektakulárnu polárnu žiaru. Ukážeme vám aj krásne skialpové miesta a zjazdy až k fjordom. V lete zas zamierime okrem desiatok vodopádov a ľadovcových plání aj na obrovské fialové polia vlčieho bôbu a gýčovozeleného machu. Nevynecháme ani vnútrozemie ukrývajúce „Čarodejné hory“, či najslávnejší trek Laugavegur.

x x x

11.11. (sobota) o 15:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2

Frajerské F AERSKÉ OSTROVY

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Kto tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť. „Ovčích ostrovov“ je dokopy 19 a my sa pozrieme aspoň na niektoré z nich – na Mykinese žije najväčšia kolónia roztomilých aliek bielobradých, na Vágare padá vodopád priamo do mora, na Streymoy je možné zažiť azda najkrajšiu plavbu sveta, Klaksvík na Bordoy má nazaujímavejšiu katedrálu a výhľad na maják na ostrove Kalsoy je najneuveriteľnejší.

11.11. (sobota) o 16:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2

VIETNAM - lahôdka In dočíny

Vietnam je rôznorodá a tajuplná krajina s bohatou autentickou históriou, ktorá siaha takmer 5000 rokov do minulosti. Kolonializmus a neskôr špecifický vietnamský komunizmus, zanechali svoje stopy v mnohých oblastiach života, od architektúry, cez zvyky ako pitie skvelej tradičnej kávy až po ideologickú propagandu. Okrem hlbokého kultúrneho dedičstva,  Vietnam predstavuje aj pestrú a jedinečnú prírodu  s vysokým horami, ktoré ešte stále obývajú horské kmene desiatok etnických skupín s unikátnymi zvykmi, dračiu zátoku Ha Long Bay, jeden zo siedmich prírodných divov UNESCO, ktorá ponúka asi najkrajšie oceánske scenérie aké si môžete predstaviť i vyprahlé piesočné duny v okolí Mu Ne či pestrofarebnú deltu Mekongu. Nespočetné ryžové políčka, bláznivá zmes motoriek a ľudí a tá najčerstvejšia kuchyňa na svete, ktorú môžete ochutnávať priamo na ulici, to všetko ponúka táto fascinujúca krajina v Juhovýchodnej Ázii.

11.11. (sobota) o 17:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2

OMÁN - ozajstný klenot Arábie

Krajina akoby vystrihnutá z rozprávky tisíc a jednej noci, to je Omán. Čarovná krajina, ktorá bola kedysi námornou a obchodnou mocnosťou a dnes prekvitá vďaka obdivovanému sultánovi. Krajina, ktorú formoval vplyv mnohých náboženstiev a kultúr. Pevnosti, hrady, jedinečná kuchyňa, rôzne vône a ešte omnoho viac. Spoznajte ozajstný klenot arabského sveta, zažite atmosféru naozaj arabského mesta! Navštívime spolu sever aj juh krajiny – slávny Salalah, rodisko kadidla, prekrásny Muscat, osviežujúce wádí ale aj najvyšší vrch pohoria Al Hajar s prekvapivou nadmorskou výškou 3009 m.

11.11. (sobota) o 18:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2

ISLAND – živý živlami

Reykjavík - najsevernejšie hlavné mesto sveta. Pestrofarebné domčeky a všade kopa priestoru. Najbohatšia kultúrna scéna pod polárnym kruhom. Svojský národ so svojským zmyslom pre humor. „Je lepšie chodiť bosý, ako bez kníh“, hovorí jedno z typicky islandských prísloví. Životný rytmus určujú nekonečné lávové polia, nezbedné sopky, stovky vodopádov a tisícky oviec, ... a samozrejme troli, ktorí neradi vidia, keď im postavíte cez obývačku cestu.Vedeli ste, že Islanďania vypestujú najviac banánov na obyvateľa v EÚ?

x x x

Program letných premietaní na námestí Eurovea (termíny sú zoradené od posledného po prvý):

30.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádzajú autori dokumentu

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. Vstup voľný.

SLOVENSKO - Nesmrteľný les

Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac ako si dokážeme predstaviť. A predsa, existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca – medveď. Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa dokonca šplhajú do korún majestátnych stromov. Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody, a nie človeka.

23.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza David Varga

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. Vstup voľný.

NÓRSKO - magické Lofoty

Najkrajší a takmer najvzdialenejší kút Nórska, nádherné súostrovie Lofoty a odľahlý a málo známy hornatý ostrov Senja. Ako na cestovanie za polárnym kruhom? Dozviete sa, ako sme prespávali v hobitej chatke postavenej len z odpadkov vyplavených oceánom, ako sme spoznali miestnych a ochutnali s nimi najdrahšie pivo na svete, ale tiež ako sme fotili polárnu žiaru a magické východy a západy slnka v tejto oblasti za polárnym kruhom, a to všetko navyše aj v zime. Plus mnoho ďalšieho.

16.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Zdenko Somorovský

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. Vstup voľný.

AZORSKÉ OSTROVY - raj v Atlantiku

Deväť „kúskov“ zeme vynárajúcich sa z oceánu. Kopce vyzerajú ako potiahnuté zeleným zamatom a všetko kvitne ako divé. Hortenzie veľké ako ľudská hlava ohradzujú pasienky a ako fialové stužky sa ťahajú hore-dole po vrchoch.  Dedinky a mestečká vďačiace sopkám za ojedinelú romantickú architektúru. Ananásové a čajové plantáže, tropická vegetácia a  jazerá v kráteroch sopiek. Z hlbín zeme na mnohých miestach vyviera sírny dym či vytekajú bohaté minerálne pramene. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú stále neznáme ... o to väčší zážitok môžete mať z ich návštevy aj vy.

9.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Marianna Hozlárová

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. Vstup voľný.

MADEIRA - ostrov večnej jari

Na ostrove vynárajúcom sa uprostred Atlantického oceánu na rozlohe 57 x 22 kilometrov nájdeme krajinu podobnú Južnej Amerike, Škótsku či Novému Zélandu. Divoké morské útesy, prímorské mestečká, vysoké hory siahajúce až do mrakov, hlboké údolia a náhorné plošiny. Fialový vres, mystická hmla a pokojne sa pasúce kravy a ovce. Strmé kopce pokryté prastarým lesom či terasovými políčkami, kde rastú banány a vínna réva. Madeiru prezývajú aj „Kvetinový kôš Atlantiku“ a je stvorená pre milovníkov nespútanej prírody a exotickej flóry, ale aj lahodného vína a špecialít z morských plodov.

2.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Tomáš Lackner

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. Vstup voľný.

JAPONSKO - krajina paradoxov

Cesta krajinou paradoxov, územiami tradícií aj modernej súčasnosti. Hokkaidó: lyžovanie na aktívnych sopkách. Medvedie večery v národných parkoch. Tisíc a jeden onsenov. Pulzujúce Sapporo a kúzelné Otaru. Yuki matsuri. Honšú: úzka cesta na samý sever. Posvätná hora Gas-san. Matsušima - tisíc a jeden ostrovov. Kraj najlepšieho saké. Centrálne Japonské Alpy a festival Fuji Rock. Všetky cesty vedú do svätyne v Nikkó. Tókyó - Paríž Ázie. Matsumoto - srdce južných Japonských Álp. Kjóto - výnimka v bombardovaní. Tisícročné mesto. Chrámy a svätyne Kóya-san. Nara - prvé hlavné mesto Japonska. Najvyšší drevený Buddha na svete. Ósaka - milovať škaredé mesto. Šikoku: vnútorné more. Kjúšú: Kagošima - sopka v centre mesta. Yakušima: trochu nebezpečný raj. Okinawa: iné Japonsko. Subtrópy a habu. Silná hadia pálenka najjužnejších Japonských dŕžav.

26.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Tomáš Gindl

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. Vstup voľný.

OMÁN - ozajstný klen ot Arábie

Krajina akoby vystrihnutá z rozprávky tisíc a jednej noci, to je Omán. Čarovná krajina, ktorá bola kedysi námornou a obchodnou mocnosťou a dnes prekvitá vďaka obdivovanému sultánovi. Krajina, ktorú formoval vplyv mnohých náboženstiev a kultúr. Pevnosti, hrady, jedinečná kuchyňa, rôzne vône a ešte omnoho viac. Spoznajte ozajstný klenot arabského sveta, zažite atmosféru naozaj arabského mesta! Navštívime spolu sever aj juh krajiny – slávny Salalah, rodisko kadidla, prekrásny Muscat, osviežujúce wádí ale aj najvyšší vrch pohoria Al Hajar s prekvapivou nadmorskou výškou 3009 m.

19.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Eva Rosíková a Boris Barabáš

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. Vstup voľný.

Frajerské FAERSKÉ OSTROVY

Dychvyrážajúci sever Európy! Tie najkrajšie scenérie, aké si viete predstaviť. Faerské ostrovy – nedotknuté, nepreskúmané, neuveriteľné. Kto tú zeleň ich štítov raz uvidí, bude chcieť ostať navždy. Alebo sa aspoň vrátiť. „Ovčích ostrovov“ je dokopy 19 a my sa pozrieme aspoň na niektoré z nich – na Mykinese žije najväčšia kolónia roztomilých aliek bielobradých, na Vágare padá vodopád priamo do mora, na Streymoy je možné zažiť azda najkrajšiu plavbu sveta, Klaksvík na Bordoy má nazaujímavejšiu katedrálu a výhľad na maják na ostrove Kalsoy je najneuveriteľnejší.

12.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Ľubomír Lehocký

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. Vstup voľný.

VIETNAM - lahôdka Indočíny

Vietnam je rôznorodá a tajuplná krajina s bohatou autentickou históriou, ktorá siaha takmer 5000 rokov do minulosti. Kolonializmus a neskôr špecifický vietnamský komunizmus, zanechali svoje stopy v mnohých oblastiach života, od architektúry, cez zvyky ako pitie skvelej tradičnej kávy až po ideologickú propagandu. Okrem hlbokého kultúrneho dedičstva,  Vietnam predstavuje aj pestrú a jedinečnú prírodu  s vysokým horami, ktoré ešte stále obývajú horské kmene desiatok etnických skupín s unikátnymi zvykmi, dračiu zátoku Ha Long Bay, jeden zo siedmich prírodných divov UNESCO, ktorá ponúka asi najkrajšie oceánske scenérie aké si môžete predstaviť i vyprahlé piesočné duny v okolí Mu Ne či pestrofarebnú deltu Mekongu. Nespočetné ryžové políčka, bláznivá zmes motoriek a ľudí a tá najčerstvejšia kuchyňa na svete, ktorú môžete ochutnávať priamo na ulici, to všetko ponúka táto fascinujúca krajina v Juhovýchodnej Ázii.

x x x

12.11. (sobota) o 14:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2

VIETNAM a KAMBODŽA - skvosty Indočíny

Zažite unikáty Indočíny, ktoré nemajú na svete obdobu: vodné bábkové divadlo v Hanoji, architektonický div sveta – starobylý komplex Angkor Wat, očarujúce scenérie legendárneho zálivu Halong Bay, kozmopolitný Saigon, kráľovský pokoj v Hue aj oddych na najkrajších plážach. Vietnam a Kambodža, dva skvosty juhovýchodnej Ázie, každý vás očarí niečím úplne iným. Nádych komunizmu, skvelá kávička, najviac motoriek na svete a bláznivá farebná delta Mekongu - to všetko v jedinej krajine, vo Vietname. K tomu monumentálne chrámy stratené v džungliach kambodžského Angkoru. Nesmie chýbať fantastická kuchyňa, či rozmanité tváre miestnych plné úsmevov ale i stôp nedávnych tragédií, nesúce hrdo ďalej bohaté dedičstvo svojich predkov. Nechajte sa strhnúť!

12.11. (sobota) o 15:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2

ISLAND  – ako na dlani

Island: krajina ako žiadna iná. Neustále rastúci vulkanický ostrov zavesený na polárnom kruhu nie je iba jedným z najväčších sopečných laboratórií planéty, kde našli svoj domov trollovia a iné skryté bytosti. Je to aj svet, v ktorom milióny vtákov privádzajú na svet svoje potomstvo, kde loví polárna líška a kde sú miestni skutočne hrdí na krajinu, ktorá im je domovom.

12.11. (sobota) o 17:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2

PROVENSÁLSKO - podmanivo krásne

Pradávna provensálska verzia knihy Genesis tvrdí: „ Predtým, než Boh stvoril Adama, zistil, že mu zostalo ešte niekoľko prírodných krás po stvorení sveta. Pomyslel si: „ Prečo nestvoriť skvostné resumé môjho sveta, môj vlastný mimoriadny raj?“ A tak vzniklo Provensálsko." Objavovať Provensálsko, tento raj, znamená zapojiť všetky zmysly. Krajina je neuveriteľne bohatá na prírodné krásy a jedinečné svetlo, v ktorom vyniknú všetky scenérie v maximálnom množstve žiariacich farieb. Vyberme sa na juh Francúzska, do kraja, kde to nádherne vonia, neskutočne dobre vyzerá a vynikajúco chutí. Jednoducho do kraja pre pôžitkárov a milovníkov života. Klimatické podmienky Provensálska, jeho byliny, syry, vína a iné dobroty, to všetko spolu s neodmysliteľnou levanduľou a úžasnou históriou jednoducho každého z nás dostanú.

12.11. (sobota) o 18:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2

KIRGIZSKO a UZBEKISTAN - kráľovstvo zelenej a modrej

Kirgizsku vládnu hory a horám v lete zo sedla koní pastieri. Kráľovstvo zelenej, modrej, popretkávanej útulnými bielymi jurtami a stádami pasúceho sa dobytka ... Sloboda medzi nebom a zemou - neopakovateľný pocit! Uzbekistan je ako z rozprávky - čarovné krajina s množstvom prenádherných farebných stavieb. Mozaiky všetkých medres, minaretov a mauzóleí berú slová. Miesta voňajúce exotikou, miesta, v ktorých to žije. Mocné a bohaté ríše ležiace na Hodvábnej ceste, spájajúcej kedysi Západ s Východom i Orientom, si zachovali svoju príťažlivosť dodnes.

Kompletný program letných premietaní na námestí Eurovea vo formáte PDF: Cestovatelske-kino-LETO.pdf (vnútorná strana)

31.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Sofiko Isaeva

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016. Vstup voľný.

GRUZÍNSKO - bájna Kolchida

Vydajte sa na miesto, kam vládca bohov Zeus vyslal Hefaista s pomocníkmi, aby prikuli Prometea najťažšími a najmocnejšími reťazami k vysokej skale (Kazbegi) v pohorí Kaukaz. Krajina bájnej histórie, fantastickej kuchyne a lahodného vína, stále nedotknutá moderným turizmom. Kto raz zažije jej autentický charakter a pohostinnosť, bude chcieť zostať navždy. Nepretržitý tok pôžitkov pre chuťové poháriky, pastva prírody pre oči a zasľúbená zem všetkých milovníkov histórie. Prejdite sa s nami od najkrajších štítov a miest Kaukazu až do rýchlo sa rozvíjajúceho letoviska Batumi na brehu Čierneho mora.

24.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Eva Rosíková

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016. Vstup voľný.

MONGOLSKO - v ríši Džingischána

Krajina nekonečných pasienkov s rozlohou 30x väčšou ako Slovensko, ale iba polovicou obyvateľov. Zelené more len občas prerušia malé biele fliačiky - stáda oviec a jurty domácich pastierov. Takmer mesačná cesta furgonom z legendárnej púšte Gobi až k Tsaatanom - pastierom sobov v žijúcim v tajge, ku ktorým sa nedá dostať inak ako na koni. Boľavé svaly najlepšie liečia jedinečné zážitky.

17.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Marek Slobodník

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016. Vstup voľný.

AUSTRÁLIOU a INDONÉZIOU - Trabantami a Jawou

Videá, slideshow, rozprávanie a beseda s banskobystrickým cestovateľom Marekom Slobodníkom o jeho ceste po Tichomorí na 58-ročnej Jawe 250 so známym českým cestovateľom Danem Přibáněm a jeho Trabantmi. Keď sa chce, všetko sa dá! Prejsť najhoršími autami, aké dokázal vyprodukovať socialistický priemysel naprieč neobývaným austrálskym outbackom, neprebádaným Timorom a preplnenou Indonéziou posiatou sopkami, chrámami a mešitami. Šesť mesiacov, 15 291 kilometrov a deväť ľudí v žltej ponorke ...

10.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Monika Szabová

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016. Vstup voľný.

VIETNAM a KAMBODŽA - skvosty Indočíny

Zažite unikáty Indočíny, ktoré nemajú na svete obdobu: vodné bábkové divadlo v Hanoji, architektonický div sveta – starobylý komplex Angkor Wat, očarujúce scenérie legendárneho zálivu Halong Bay, kozmopolitný Saigon, kráľovský pokoj v Hue aj oddych na najkrajších plážach. Vietnam a Kambodža, dva skvosty juhovýchodnej Ázie, každý vás očarí niečím úplne iným. Nádych komunizmu, skvelá kávička, najviac motoriek na svete a bláznivá farebná delta Mekongu - to všetko v jedinej krajine, vo Vietname. K tomu monumentálne chrámy stratené v džungliach kambodžského Angkoru. Nesmie chýbať fantastická kuchyňa, či rozmanité tváre miestnych plné úsmevov ale i stôp nedávnych tragédií, nesúce hrdo ďalej bohaté dedičstvo svojich predkov. Nechajte sa strhnúť!

3.8. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Ľubica Šedivá

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016. Vstup voľný.

FRANCÚZSKO - mojich 10 parížskych naj

Paríž, možno si poviete, prečo zase Paríž.. stále len Paríž. Už bolo toľko toho napísaného, povedaného, dá sa ešte niečo povedať či napísať o Paríži? Je toľko sprievodcov (dokonca aj jeden môj), že by sme v kníhkupectve z kníh naskladali možno aj metrovú  výšku, ale... Napriek tomu stále hľadáme spôsob, ako Paríž pochopiť, ako ho objaviť, či ho prežiť. Existuje niečo, čo ešte nebolo o meste miest napísané či povedané? Prečo sa všetci, vrátane mňa, stále do toho púšťame? Prečo teda Paríž? Jedna otázka a veľa odpovedí. A všetky sú správne. Najsprávnejšia je aj práve tá vaša odpoveď. Váš dôvod, prečo Paríž. Záleží len na nás, ako sa na Paríž pozriete, ako si ho užijete. Jedno je však isté, je len málo miest, kde sa môžete cítiť tak ako v Paríži. Prečo? Odpoveď je jednoduchá, pretože je to Paríž.

27.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Tomáš Gindl

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016. Vstup voľný.

IRÁN - Damavand (versus Ararat, TURECKO)

Irán a pohorie Alborz Tomáša lákalo už od čias základnej školy, kedy sa ešte len prechádzal prstom po mape. Vyhasnutý vulkán Damávand vyzerá mysticky. Neďaleký Ararat na arménsko-turecko-iránskych hraniciach v ničom nezaostáva. Spojiť tieto dve krásne sopky do jednej cesty vyústilo do samozrejmosti. Podarilo sa dobytie oboch vrcholov? Príďte si vypočuť rozmanité zážitky nielen z výstupu, ale aj z malebných miest a dedín, z púští, pobreží a hôr. Príďte sa presvedčiť, že Irán je krásna, historicky a kultúrne bohatá, no predovšetkým priateľská krajina.

20.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Michal Richter

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016. Vstup voľný.

ISLAND - ako na dlani

Island: krajina ako žiadna iná. Neustále rastúci vulkanický ostrov zavesený na polárnom kruhu nie je iba jedným z najväčších sopečných laboratórií planéty, kde našli svoj domov trollovia a iné skryté bytosti. Je to aj svet, v ktorom milióny vtákov privádzajú na svet svoje potomstvo, kde loví polárna líška a kde sú miestni skutočne hrdí na krajinu, ktorá im je domovom.

13.7. (streda) o 20:30 hod., na námestí EUROVEA, Bratislava, uvádza Eva Orgovánová

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016. Vstup voľný.

SRÍ LANKA - kráľovské dobrodružstvo

Vôňa korenia, chuť pravého čaju, zelené scenérie, a koloniálna história. Krajina Budhu a slonov, nádherných piesočnatých pláží, pikantného jedla a samozrejme neustále usmievavých domácich ľudí. Ideálna destinácia vhodná pre kohokoľvek! Zanietené rozprávanie očami „ukecanej“ Slovenky, ktorá na tomto prenádhernom ostrove vo vlnách Indického oceánu dlhodobo žije.

14.12.2015 (pondelok) o 18:30 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 2 EUR.

GRUZÍNSKO - bájna Kolchida

Vydajte sa na miesto, kam vládca bohov Zeus vyslal Hefaista s pomocníkmi, aby prikuli Prometea najťažšími a najmocnejšími reťazami k vysokej skale (Kazbegi) v pohorí Kaukaz. Krajina bájnej histórie, fantastickej kuchyne a lahodného vína, stále nedotknutá moderným turizmom. Kto raz zažije jej autentický charakter a pohostinnosť, bude chcieť zostať navždy. Nepretržitý tok pôžitkov pre chuťové poháriky, pastva prírody pre oči a zasľúbená zem všetkých milovníkov histórie. Prejdite sa s nami od najkrajších štítov a miest Kaukazu až do rýchlo sa rozvíjajúceho letoviska Batumi na brehu Čierneho mora.

8.12. (utorok) o 20:00 hod. v KC Dunaj

BARMA- zlatá krajina úsmevov

Ženy tu fajčia cigary, a chlapi chodia v sukniach a veslujú nohami. Chod krajiny sa riadi podľa hviezd, termín Dňa nezávislosti bol určený astrológom. Na pagode Shwedagon je viac zlata ako vo všetkých britských bankách dohromady. Najväčšie bohatstvo je však stále v neuveriteľne milých, usmievavých a pokorných ľuďoch.

10.11. (utorok) o 20:00 hod. v KC Dunaj

MONGOLSKO - v ríši Džingischána

Krajina nekonečných pasienkov s rozlohou 30x väčšou ako Slovensko, ale iba polovicou obyvateľov. Zelené more len občas prerušia malé biele fliačiky - stáda oviec a jurty domácich pastierov. Takmer mesačná cesta furgonom z legendárnej púšte Gobi až k Tsaatanom - pastierom sobov v žijúcim v tajge, ku ktorým sa nedá dostať inak ako na koni. Boľavé svaly najlepšie liečia jedinečné zážitky.

7.11. (sobota) o 18:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2.

GRUZÍNSKO - bájna Kolchida

Vydajte sa na miesto, kam vládca bohov Zeus vyslal Hefaista s pomocníkmi, aby prikuli Prometea najťažšími a najmocnejšími reťazami k vysokej skale (Kazbegi) v pohorí Kaukaz. Krajina bájnej histórie, fantastickej kuchyne a lahodného vína, stále nedotknutá moderným turizmom. Kto raz zažije jej autentický charakter a pohostinnosť, bude chcieť zostať navždy. Nepretržitý tok pôžitkov pre chuťové poháriky, pastva prírody pre oči a zasľúbená zem všetkých milovníkov histórie. Prejdite sa s nami od najkrajších štítov a miest Kaukazu až do rýchlo sa rozvíjajúceho letoviska Batumi na brehu Čierneho mora.

7.11. (sobota) o 17:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2.

ČÍNA - dve tváre čínskeho draka

Mnoho tvárí neopakovateľnej Ríše stredu. Existuje vôbec "čínska kuchyňa"? O čo ide v čínskej "opere"? Kde vzniklo "kung-fu"? Od klasiky Pekingu, Veľkého čínskeho múru ("Je naozaj možné vidieť ho z vesmíru?"), moderného Šanghaja a tisíciek odhodlaných bolojníkov Xianu až po menej známe vodné dediny, zapadnuté hutongy a dôchodcov cvičiacich taj-či ... svoje obľúbené miesta a historky vám priblíži Zuzka, nadšená učiteľka čínštiny, veselá a vzdelaná sinologička.

7.11. (sobota) o 14:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2.

EKVÁDOR - krajina s GPS 0˚0’0’’

Malá krajina v tvare srdca, ležiaca na rovníku so súradnicami 0˚0’0’’ by sa geografickým zložením a bohatou indiánskou kultúrou dala považovať za zmenšeninu celej Južnej Ameriky. Štyri odlišné geografické časti Ekvádora, dobrosrdeční ľudia, dymiace sopky, zvieratá na Galapágoch, ktoré sa nikdy nenaučili báť človeka, si vás navždy získajú.

7.11. (sobota) o 13:00 hod. Incheba Bratislava - veľtrh Bibliotéka, programové centrum 2.

ISLAND – sila prírody, elfov a škriatkov

Zem ohňa a ľadu, kde cítiť silu prírody, elfov a škriatkov. Vydajte sa s nami na magický ostrov Island a objavte najbohatšiu kultúrnu scénu pod polárnym kruhom. Prejdite sa pomedzi farebné domčeky, navštívte najsevernejšie hlavné mesto sveta Reykjavík a spoznajte národ so svojským zmyslom pre humor, ktorý vystihuje príslovie: „Je lepšie chodiť bosý, ako bez kníh“. Nalaďte sa na životný rytmus, ktorý určujú lávové polia, nezbedné sopky, stovky vodopádov a tisícky oviec, ...a samozrejme troli, ktorí neradi vidia, keď im postavíte cez obývačku cestu. A mimochodom, vedeli ste, že Islanďania vypestujú najviac banánov na obyvateľa v EÚ? Aj o tom bude reč.

29.9. (utorok) o 20:00 hod. v KC Dunaj

 ISLAND – sila prírody, elfov a škriatkov 

Zem ohňa a ľadu, kde cítiť silu prírody, elfov a škriatkov. Vydajte sa s nami na magický ostrov Island a objavte najbohatšiu kultúrnu scénu pod polárnym kruhom. Prejdite sa pomedzi farebné domčeky, navštívte najsevernejšie hlavné mesto sveta Reykjavík a spoznajte národ so svojským zmyslom pre humor, ktorý vystihuje príslovie: „Je lepšie chodiť bosý, ako bez kníh“. Nalaďte sa na životný rytmus, ktorý určujú lávové polia, nezbedné sopky, stovky vodopádov a tisícky oviec, ...a samozrejme trolovia, ktorí neradi vidia, keď im postavíte cez obývačku cestu. A mimochodom, vedeli ste, že Islanďania vypestujú najviac banánov na obyvateľa v EÚ? Aj o tom bude reč na Cestovateľskom kine s Evou Rosíkovou.

26.8. (streda) o 20:30 hod. na námestí Eurovea, Bratislava. Vstup voľný. Podujatie  je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015. Uvádza Pavol Barabáš.

SURI  - kmeň, ktorý ešte vzdoruje

„Môj otec, jeho otec, aj jeho dedo sa tu narodili a sú tu pochovaní. Z tejto zeme neodídem. Ak nás budú nútiť, bude vojna. Ostanem v tejto dedine. Buď živý na zemi alebo mŕtvy pod ňou. Ale neodídem.” - náčelník kmeňa Suri. Dobrodružná cesta po neznámej africkej rieke nás zavedie k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Počas putovania ich územím spoznávame spoločenstvo, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života. Film je vážnym zamyslením nielen nad ich budúcim osudom a zanikaním jedinečných kultúr, ale aj nad potrebou rôznorodosti ľudstva, nevyhnutnej na prežitie našej civilizácie v globalizujúcom sa svete.

19.8. (streda) o 20:30 hod. na námestí Eurovea, Bratislava. Vstup voľný. Podujatie  je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015.

MONGOLSKO - v ríši Džingischána

Krajina nekonečných pasienkov s rozlohou 30x väčšou ako Slovensko, ale iba polovicou obyvateľov. Zelené more len občas prerušia malé biele fliačiky - stáda oviec a jurty domácich pastierov. Takmer mesačná cesta furgonom z legendárnej púšte Gobi až k Tsaatanom - pastierom sobov v žijúcim v tajge, ku ktorým sa nedá dostať inak ako na koni. Boľavé svaly najlepšie liečia jedinečné zážitky.

12.8. (streda) o 20:30 hod. na námestí Eurovea, Bratislava. Vstup voľný. Podujatie  je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015. Uvádza Dávid Varga.

NÓRSKO – magické Lofoty

Najkrajší a takmer najvzdialenejší kút Nórska - nádherné súostrovie Lofoty a tiež na odľahlý a málo známy hornatý polostrov Senja objektívom vynikajúceho fotografa Dávida Vargu. Najdrahšie pivo na svete, dedinka s najkratším názvom na svete, úchvatné zábery polárnej žiary, magické východy a západy slnka za polárnym kruhom, ale aj netradičné nocovanie v hobitej chatke postavenej z odpadkov vyplavených oceánom. Fotoshow plná nielen skvelých obrázkov, ale aj množstva praktických informácií na cestu.

5.8. (streda) o 20:30 hod. na námestí Eurovea, Bratislava. Vstup voľný. Podujatie  je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015. Tomáš Andrassy.

KAZACHSTAN - zápisky kajakára

Tridsať dní slovensko-ruskej expedícia prieskume divokej vody východného Kazachstanu. Vzhľadom na odľahlosť oblastí a zložitosť terénu bola logistika na štart vždy jednou z najväčších výziev. 10 hodín na korbe vyradeného ruského armádneho vozidla alebo 2 dni šliapania cez vysoké kopce boli len jedným z mnohých rôznych spôsobov, ako sa dosť na nástup k rieke. Spočiatku horúce podnebie na rieke Čilikvystriedali vysoké kopce, mnoho snehu a chladné počasie. Aj obťažnosť riek dokázala často prekvapiť. Vo východnom Kazachstane nachádza úplne všetko, od strmých potokov až po vodnaté rieky najvyšších obťažností.

29.7. (streda) o 20:30 hod. na námestí Eurovea, Bratislava. Vstup voľný. Podujatie  je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015. Uvádza Tomáš Lackner. 

TRANSSIBÍRSKA MAGISTRÁLA – žijúca legenda 

Čo sa dá zažiť za tri týždne vo vlaku? Najdôležitejšie mestá Ruska, najhlbšie a najčistejšie jazero sveta Bajkal, buriatske Ulan-Ude. Bábušky na perónoch majú pre teba všetko. Na takmer 6 tisíc kilometrov železnej cesty do hlbokej ruskej duše nadviaže nedotknutá príroda Mongolska, a napokon kulinársky aj historicky pestrý Peking a legendárny Čínsky múr.  Pozrieme si však aj smer trate na ďaleký východ, kde Tichý Oceán zvlažuje vodami Vladivostok. Žijúca vlaková legenda - cesta, ktorú si treba vyskúšať aspoň raz za život!

22.7. (streda) o 20:30 hod. na námestí Eurovea, Bratislava. Vstup voľný. Podujatie  je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015. Uvádza Aleš Tvrdý.

BRAZÍLIA – od farebného karnevalu do zelene džungle

Famózny a nekonečne farebný Karneval v Riu: davy ľudí baviace sa od rána do rána, najrozličnejších národností i vierovyznaní – to, čo ich spája je nespútaná zábava.  Cez vodopády Iguazú až k Amazonke a odtiaľ týždňová plavba naprieč dažďovým pralesom. Celkom iný svet - alebo iná planéta? Nie nadarmo sa hovorí aj to, že kto raz navštívi Amazonský dažďový prales, ten si ho buď zamiluje alebo ho znenávidí. Miesto, ktoré domáci volajú aj najväčšia prírodná lekáreň a to oprávnene!

 

15.7. (streda) o 20:30 hod. na námestí Eurovea, Bratislava. Vstup voľný. Podujatie  je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015. Uvádza Eva Rosíková

ISLAND – sila prírody, elfov a škriatkov

Reykjavík - najsevernejšie hlavné mesto sveta. Pestrofarebné domčeky a všade kopa priestoru. Najbohatšia kultúrna scéna pod polárnym kruhom. Svojský národ so svojským zmyslom pre humor. „Je lepšie chodiť bosý, ako bez kníh“, hovorí jedno z typicky islandských prísloví. Životný rytmus určujú nekonečné lávové polia, nezbedné sopky, stovky vodopádov a tisícky oviec, ... a samozrejme troli, ktorí neradi vidia, keď im postavíte cez obývačku cestu.Vedeli ste, že Islanďania vypestujú najviac banánov na obyvateľa v EÚ?

25.5.2015 (pondelok) o 20:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

FILIPÍNY - raj potápačov

Predstavíme vám filipínsky ostrov Bohol a jeho juhozápadnú časť Panglao. Okrem krásnych pláží je známa svojimi úchvatnými potápačskými lokalitami s obrovskou biodiverzitou. Koralové rífy v okolí prekypujú životom. Miestne vody sú ako životodarná polievka, v ktorej sa darí nespočetnému množstvu tvrdých aj mäkkých koralov, bezpočtu druhov krabov, rýb, nahožiabrých pĺžov, morských slimákov, morských koníkov tých najbizarnejších tvarov a farieb... Je to raj pre potápačov - najmä fotografov, na svoje si prídu najmä priaznivci podvodnej makro-fotografie. K vrcholným zážitkom partia stretnutia s obrovskými žralokmi veľrybími. Aj vnútrozemie ostrova ponúka senzačné zážitky - stretnutia s poloopičkami tarsier, čokoládové kopce, ryžové polia, romantické rieky a usmievaví domorodci.... to všetko je BOHOL.

13.5.2015 (streda) o 20:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

EKVÁDOR - krajina s GPS 0˚0’0’’

Malá krajina v tvare srdca, ležiaca na rovníku so súradnicami 0˚0’0’’ by sa geografickým zložením a bohatou indiánskou kultúrou dala považovať za zmenšeninu celej Južnej Ameriky. Štyri odlišné geografické časti Ekvádora, dobrosrdeční ľudia, dymiace sopky, zvieratá na Galapágoch, ktoré sa nikdy nenaučili báť človeka, si vás navždy získajú.

Pridané termíny: 26.4. (nedeľa) a 4.5. (pondelok) o 20:00 hod. v A4.

7.4.2015 (utorok) o 18:00 a 20:00 hod.  - A4 - nultý priestor, budova YMCA, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

ISLAND – sila prírody, elfov a škriatkov

Reykjavík - najsevernejšie hlavné mesto sveta. Pestrofarebné domčeky a všade kopa priestoru. Najbohatšia kultúrna scéna pod polárnym kruhom. Svojský národ so svojským zmyslom pre humor. „Je lepšie chodiť bosý, ako bez kníh“, hovorí jedno z typicky islandských prísloví. Životný rytmus určujú nekonečné lávové polia, nezbedné sopky, stovky vodopádov a tisícky oviec, ... a samozrejme troli, ktorí neradi vidia, keď im postavíte cez obývačku cestu.Vedeli ste, že Islanďania vypestujú najviac banánov na obyvateľa v EÚ?

18.3.2015 (streda) o 19:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

Století Miroslava Zikmunda

"Všetci poznajú dvojicu slávnych cestovateľov - Zikmunda a Hanzelku. Ich zážitky z ciest poznajú milióny ľudí na celom svete. Legendárnu dvojicu spája 111 tisíc kilometrov ciest, 6,5 miliónov predaných kníh v 11 svetových jazykoch 4 celovečerné filmy, 147 dokumentárnych a televíznych filmov a priateľstvo pretrvávajúce i po smrti. Všetci poznajú ich expedície a knihy. Nikto však nevie, aký život žili ..."

12.3.2015 (štvrtok) o 21:00 hod. - festival HORY a MESTO, Cinema City Aupark, Bratislava.

BARMA - zlatá krajina úsmevov

Ženy tu fajčia cigary, a chlapi chodia v sukniach a veslujú nohami. Chod krajiny sa riadi podľa hviezd, termín Dňa nezávislosti bol určený astrológom. Na pagode Shwedagon je viac zlata ako vo všetkých britských bankách dohromady. Najväčšie bohatstvo je však stále v neuveriteľne milých, usmievavých a pokorných ľuďoch.

9.3.2015 (pondelok) o 19:00 hod. - A4 - nultý priestor, budova YMCA, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

TRANSSIBÍRSKA MAGISTRÁLA - žijúca legenda

Čo sa dá zažiť za tri týždne vo vlaku? Najdôležitejšie mestá Ruska, najhlbšie a najčistejšie jazero sveta Bajkal, buriatske Ulan-Ude. Bábušky na perónoch majú pre teba všetko. Na takmer 6 tisíc kilometrov železnej cesty do hlbokej ruskej duše nadviaže nedotknutá príroda Mongolska, a napokon kulinársky aj historicky pestrý Peking a legendárny Čínsky múr.  Pozrieme si však aj smer trate na ďaleký východ, kde Tichý Oceán zvlažuje vodami Vladivostok. Žijúca vlaková legenda - cesta, ktorú si treba vyskúšať aspoň raz za život!

25.2.2015 (streda) o 19:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

AMAZING PLANET by Filip Kulisev

Autorská fotoshow fotografa a cestovateľa Filip Kuliseva, veselého chlapíka, ktorý sa však nie až tak rád prezentuje na verejnosti slovne, radšej necháva hovoriť obrazy :-) ... aj preto bude fotoshow tohto profesionála s titulmi Master QEP, FBIPP jedinečná.

11.2.2015 (streda) o 19:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

  Dotyky s ANTARKTÍDOU

Cesta na modrý kontinent a za fascinujúcou prírodou Južnej Georgie s nadšenými top fotografmi Lenkou Gondovou a Štefanom Kardošom. Tí kvôli svojej vášni - fotografovaniu divokej prírody - cestujú po celom svete. Do ďalekých a exotických krajín ako sú Aljaška, Antarktída, Botswana, Brazília, Columbia, Venezuela, Tanzánia, Keňa,  Florida, či Falklandy -ako aj po európskych lokalitách výskytu posledných voľne žijúcich živočíchov.

4.2.2015 (streda) o 19:00 hod. - A4 - nultý priestor, budova YMCA, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

IRÁN - Tajomná Perzia (BONUS: mini-koncert na tradičnom iránskom nástroj setar)

Na príjemné tóny zvukov tradičného perzského nástroja setar nadviaže autorská fotoshow s diskusiou. Prevedie od zoroastrijského mysticizmu až po súčasnosť, starobylou Perzskou ríšou pocestujeme zo severu na juh pestrou mnohorakosťou: zelené lesy, zasnežené hory, hlboké Kaspické more, prenádherné perzské záhrady a na záver ticho a hviezdnaté nebo púšte. Objavíme obrovské kultúrne poklady a nesmiernu pohostinnosť a prívetivosť miestneho obyvateľstva. O krajine ste mohli počuť všeličo, osobná návšteva vám však zaručuje iba fascinujúce a pozitívne zážitky. Dnešní Iránci a Iránky, ako vidia oni nás - a ako ich môžeme vidieť my. Autentické rozprávanie mladej Slovenky, ktorá sa do krajiny rada opakovane vracia.

28.1.2015 (streda) o 19:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

Pol roka v INDONÉZII? - aj rok je málo!

17 tisíc ostrovov, dvojnásobné množstvo zážitkov, chilli everyday, harmónia kultúr a náboženstiev, tradície, pláže, palmy, sopky, chrámy a divoké džungle, fascinujúca fauna a flóra a večne usmiati ľudia tejto krajiny! Hellouuu misteeer!

12.1.2015 (pondelok) o 18:30 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

MONGOLSKO - v ríši Džingischána

Krajina nekonečných pasienkov s rozlohou 30x väčšou ako Slovensko, ale iba polovicou obyvateľov. Zelené more len občas prerušia malé biele fliačiky - stáda oviec a jurty domácich pastierov. Takmer mesačná cesta furgonom z legendárnej púšte Gobi až k Tsaatanom - pastierom sobov v žijúcim v tajge, ku ktorým sa nedá dostať inak ako na koni. Boľavé svaly najlepšie liečia jedinečné zážitky.

10.12.2014 (streda) o 20:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

 ČÍNA - dve tváre čínskeho draka 

Mnoho tvárí neopakovateľnej Ríše stredu. Existuje vôbec "čínska kuchyňa"? O čo ide v čínskej "opere"? Kde vzniklo "kung-fu"? Od klasiky Pekingu, Veľkého čínskeho múru ("Je naozaj možné vidieť ho z vesmíru?"), moderného Šanghaja a tisíciek odhodlaných bolojníkov Xianu až po menej známe vodné dediny, zapadnuté hutongy a dôchodcov cvičiacich taj-či ... svoje obľúbené miesta a historky vám priblíži Zuzka, nadšená učiteľka čínštiny, veselá a vzdelaná sinologička.

26.11.2014 (streda) o 20:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

TAIWAN - zelená per la vo vodách nekonečna 

Krásne pláže, čajové polia, bambusové háje, vysoké hory, jazerá, kultúra, história a mnoho ďalšieho. Taiwan spolu so svojimi necelými troma stovkami ostrovov je rozlohovo zhruba o tretinu menší ako Slovensko. Na západnom (industriálnom) pobreží, kde leží aj jeho hlavné mesto, žije drvivá väčšina jeho 23 miliónového národa. Len metropolu obýva zhruba 2,5 mil. obyvateľov. Kto by čakal, že podobná situácia je aj na východnej strane, bude prekvapený. Tu sa koncentruje najmä poľnohospodárstvo a turizmus. Dokonca sa tu nájdu miesta, kde je celkom ľudoprázdno.


12.11.2014 (streda) o 20:00 hod. - kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Bratislava. Vstupné 1 EUR.

BARMA - zlatá krajina úsmevov

Ženy tu fajčia cigary a chlapi chodia v sukniach a veslujú nohami. Chod krajiny sa riadi podľa hviezd, termín Dňa nezávislosti bol určený astrológom. Na pagode Shwedagon je viac zlata ako vo všetkých britských bankách dohromady. Najväčšie bohatstvo je však stále v neuveriteľne milých, usmievavých a pokorných ľuďoch.

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: